نحوه صحیح قولنج کمر (صدا درآوردن مهره های کمر)با ماساژ فیزیوتراپی

fW1

چه چیزی سبب صدای ترق تروق در کمرم می‌شود؟" بعضی از مردم شنیده‎اند که " حباب هوا" در مفاصل می‌ترکد. بعضی از مردم نیز نگران هستند که ممکن است شکستن استخوان‌ها باعث سر و صدا می‌شود. انگشتان شما و مفاصل پشتی (نخاعی) مفاصلمتحرکنامیده می‌شوند. به این معنی است که دو استخوان به یک استخوان دیگر متصل می‌شوند. هر سطح استخوانی با غضروف پوشیده شده و مایعی در مفصل (مایع سینوویال) با یک کپسول حاوی مایعات درون آن وجود دارد. شما می‌توانید تصور کنید که مفاصل نخاعی و لولای مفصلی شما مانند مفصل اتوماتیکی است که شما می‌توانید خم شدن و حرکتش را ببینید. برخی از مفاصل می‌توانند در بسیاری جهات حرکت کنند در حالی که دیگر مفاصل تنها به سمت عقب و جلو حرکت می‌کنند.

به صدایی که در هنگام فشارآوردن به کمر یا خم کردن آن شنیده می شود شکستن قولنج کمر گفته می شود. علت شنیدن این صدا به این دلیل است که مفاصل بدن ما حاوی مایع وگازهایی مثل نیتروژن و دی اکسید کربن می باشند و زمانی که شما با خم کردن کمر یا روش های دیگر مفاصل خود را تحت فشار قرار می دهید گاز موجود در مفصل باعث ایجاد صدا می شد. انجام این حرکت باعث ایجاد احساس خوب در فرد می شود و در صورتی که به صورت گاهگاهی و بعد از خستگی های مفرط اتفاق بیفتد مشکل ساز نیست اما در صورتی که این امر به صورت مداوم تکرار شود می تواند نگران کننده و مشکل ساز شود. در این صورت ممکن است عواملی مانند پارگی غضروف یا آرتروز موجب ایجاد چنین صدایی شود. بنابراین در صورت تکرار شدن آن مراجعه به متخصص ضروری می باشد.

متخصصان ما با به روز ترین تجهیزات آماده ی ارائه ی خدمات خود در زمینه آرتروز و بیماریی هایی از این دست می باشند.

شماره تماس

02188866619 

 02188866629 

 02188866639 

شکل گیری حباب‌ها

به جای اینکه صدای ترک خوردن ناگهانی از ترکیدن حباب‌ها باشد، بسیاری از محققان معتقدند که در حقیقت از تشکیل حبابها است. حبابها به صورت سطوح مفصلی به صورت جداگانه شکل میگیرند؛ زیرا مایع به اندازه کافی برای پر کردن فضای بزرگ وجود ندارد. یک حفره پر شده با گاز ایجاد شده ، و این چیزی است که شما صدای آن را با شکستن پشت خود ارتباط می‌دهید.

حباب‌ها آزاد می‌شوند

فشار بر روی مفصل همچنین می‌تواند باعث آزاد شدن گازهای اکسیژن، نیتروژن و دی اکسید کربن موجود در بین مفاصل شود، مانند آزاد گازها، ومانی که قوطی نوشابه را باز می‌کنیم.

فشار منفی

تئوری دیگر این است که هنگامی که سطوح مفصلی جدا می‌شوند، مایع سینوویال برای پر کردن شکاف هجوم می‌برند. هجوم مایع است که باعث ایجاد سر و صدا و ایجاد احساس خاص زمانی که شما قولنج می‌شکنید، می‌شود.

تاندون‌ها و رباط‌ها

ممکن است صدای "شکستن" که شما می‌شنوید، در واقع اصلا صدای مفصل نباشد. آنچه که می‌شنوید، ممکن است صدای تاندون باشدکه روی مفصل می‌لغزد یا که رباطی باشد که موقع حرکت شما به سرعت منقبض می‌شود. این صداها اغلب در مفاصل زانو و مچ پا هنگامی اتفاق می‌افتد که شما از موضع نشسته ایستاده، یا به سمت بالا و پایین می‌روید.

شکستن قولنج :نشانه‌ها و علائم


علائم شکستن قولنج در افراد مختلف متفاوت است. در حالی که با این حال همان شرایط را نشان می‌دهد. توصیف‌های مختلف برای یک فرایند مشابه شامل "ترکیدن"، "ضربه"، "سر و صدا"، "شکستن" "و" "ترک خوردن" یک مفصل است.علت شکستن قولنج بستگی به شماری از شرایط دارد. اطلاعات وضعیتی که در تشخیص علت شکستن قولنج وجود دارد، شامل این می‌شود که آیا این صداها که از مفصل می‌آید یک اتفاق غیر عادی است یا اگر آن یک رویداد تکرار پذیر، است.

شکستن قولنج اگر یک بار اتفاق بیفتد گاهی اوقات می‌تواند ناشی از آسیب به مفصل باشد. علل شکستن قولنج عبارتند از: التهاب یا پارگی رباط، کشیدگی تاندون یا پارگی تاندون (قطع شدن تاندون)، شکستن استخوان (ترک خوردگی) و در رفتگی مفصل.

شکستن قولنج که که مکررا رخ می‌دهد، گاهی اوقات عمدا می‌تواند ناشی از وقایع بی ضرر، مانند تکان دادن دست و یا تکان خوردن و لغزیدن تاندون روی یک استخوان برجسته، تکرار شکستن قولنج نیز می‌تواند ناشی از شرایطی باشد که نشان دهنده وضعیت جدی مفاصل است، مانند مانند پارگی غضروف در اثر یک منیسک پاره شده یا دژنراسیون غضروف در اثر آرتروز (استئوآرتریت).

قولنج (colic) در نوزادان


FW2

قولنج نوزادان کمی مرموز است. این اصطلاح برای هر کودک سالمی است که به خوبی تغذیه می‌شود اما بیش از 3 ساعت در روز، بیش از 3 روز در هفته، بیش از 3 هفته گریه می‌کند، در اینجا چیزی است که ما در مورد آن می‌دانیم:

 • Top of Form
 • Bottom of Form
 •  کولیک ممکن است در سن 2 هفتگی شروع شود، اگر کودک شما کامل باشد (یا اگر زایمان زودرس باشد دیرتر شروع می‌شود)
 • تقریبا همیشه بعد از 3 تا 4 ماه خود به خود برطرف می‌شود.
 • نحوه زایمان و جنسیت نوزاد، و اینکه آیا فرزندتان شیر شما را می‌خورد یا شیر خشک، بر قولنج نوزاد تأثیری ندارد.
 • کودکان مبتلا به کولیک با دیگر نوزادان به هیچ وجه متفاوت نیستند.

قولنج کمر در زنان باردار


F3

یکی از شایع‌ترین دردها در دوران بارداری قولنج کمر می‌باشد که در نیمه بارداری شروع می‌شود و در تمام نقاط بدن به خصوص کمر اتفاق می‌افتد.

درمان قولنج کمر


همه ما این دردهای قولنجی را که در زمان‌های متفاوت به سراغمان می‌آیند را تجربه می‌کنیم و این طبیعی است. اما آنچه در مورد آنها خوب است این است که آنها می‌توانند به شما بگویند چه زمانی شما نیاز به کوشش برای ارتقاء قدرت، تحرک و کنترل حرکت دارید.

در اینجا تنها چند حرکت معرفی شده است که می‌توانید برای تقویت و تحرک مفاصل خود به کار ببرید تا آنها را سالم و شاد نگه دارید:

درمان طبیعی جسم

FW4

یک فیزیوتراپیست از یک تکنیک به نام دستکاری برای دستیابی به حفره یا فضای خالی بین بهره می‌گیرد. دستکاری ستون فقرات، و همچنین دستکاری یا حرکت دادن دیگر مفاصل ، می‌تواند برای آرامش ماهیچه‌ها، افزایش حرکت و از بین بردن درد، استفاده شود.

ورزش‌هایی برای داشتن مفاصل سالم

قدم زدن شبیه خرس

FW5

 •  در یک موقعیت سگ رو به پایین شروع کنید، با دست‌ها خود را به هوا پرتاب کنید.
 • دست خود را به زمین فشار دهید و همزمان با کشیدن دست راست خود و پای چپ‌تان به سمت جلو بروید.
 • در حالی که هنوز هم دستان خود را به زمین فشار می‌دهید، دست چپ و پای راست خود را به سمت جلو حرکت دهید.
 • این الگوی متعادل را نگه دارید تا به آرامی و با کنترل حرکت کنید.

چگونگی انجام این تمرین به مفصل‌های شما کمک می‌کند: با قرار دادن فشار افزایشی بر دستان و مچ دستان، همانطور که بازوها را تقویت می‌کنید، عضلات اطراف مفاصل را در مچ دست، آرنج و شانه‌ها تقویت می‌کنید.

همانطور که در طول این زمان برای صاف کردن پای خود کار می‌کنید، پایین تنه خود را نیز تقویت می‌کنید تا مچ پا، زانوها و باسن‌ها سالم باشند. و همزمان با پیشرفت شما، عضلات پشت شما قوی‌تر و متحرک‌تر می‌شوند. ستون فقرات شما نیز سالم‌تر می‌شود.

حالت میمونی

F6

 • با پایین آوردن بدنتان به شکل اسکات (به اندازه‌ای که پائین توانید به راحتی حرکت کنید)، شروع کنید.
 • دستهای خود را روی زمین به جلو و خارج از پای خود قرار دهید. به طوری که دست راست خود را دقیقا در مقابل پای چپ خود و دست چپ خود را در حدود 20 سانتی متر جدا از دست راست خود، قرار دهید.
 • پای خود را به سمت چپ بکشید، و پای راست خود درست در پشت دست چپ خود فرود بیاورید و همزمان به زمین فشار بیاورید.
 • قبل از تعویض مسیرها، چندین بار در یک ردیف به سمت چپ حرکت کنید.

حرکت قورباغه‌ای

FW7

 •  شبیه به حالت میمون، شما را در موقعیت نشیمن یا اسکات شروع می‌کنید، به همان اندازه‌ای پائین بروید که بتوانید راحت بروید.
 • دستهای خود را کمی جلوتر مقابل پایتان روی زمین قرار دهید ، دستان خود را درست در داخل زانوی خود قرار دهید،
 •  به زمین فشار دهید تا پاهای خود را به جلو برانید تا به دستانتان برسند.
 •   دستان خود را به موقعیت قبلی برگردانید تا آنها در مقابل شما باشند و به این ترتیب به جلو حرکت کنید.

چگونه این تمرین به مفصل‌های شما کمک می‌کند: مانند حالت میمون، تمرکز بر روی اسکات برای سلامتی مفاصل شما مفید است. با این حال، حرکت قورباغه‌ایتاکید زیادی بر مچ دست، آرنج و قدرت شانه دارد. هرچه شما قوی‌تر می‌شوید،  فشار بیشتری به دستان خود فشار می‌آورید و این باعث می‌شود که مفاصل شما بهتر وزن شما را تحمل کنند. اضافه کردن حرکات منحصر به فرد مانند این کمک خواهد کرد که شما بهتر روی قدرت، تحرک و کنترل حرکت به طور همان زمان کار کنید، در حالی که مفاصل شما سالم و قوی می‌شود.

آیا شکستن قولنج واقعا باعث تسکین می‌شود؟


بسیاری از مردم احساس می‌کنند که انگار نیاز دارند قولنج کمرشان را بشکنند، زیرا احساس سفتی یا تنگی می‌کنند، و به نظر می‌رسد که شکستن قولنج برخی از این سختی‌ها و تنش‌ها را تسکین می‌دهد. اما این فقط یک تعمیر موقت است. تصویر بزرگتر در اینجا این است که نشانه‌هایی که شما تجربه می‌کنید و می‌خواهید به کمرتان را بشکنید طبیعی نیست.کمر شما نباید به طور منظم احساس تنگی یا سفتی داشته باشد. کمر سالم همیشه باید راحت و سست باشد. به همین دلیل اگر شما احساس می‌کنید که اغلب اوقات نیاز دارید قولنج کمرتان را بشکنید، باید به عنوان یک نشانه هشدار گرفته شود که همه چیز در جلوی نخاع خوب نیست.

خطرات شکستن قولنج برای خود


همچنین مهم است بدانید که شکستن قولنج کمر ممکن است خطرناک باشد، به ویژه اگر شما به طور مرتب تلاش می‌کنید گردن خود را بشکنید. اگر شما نمی‌دانید که چه کاری انجام می‌دهید و آموزش مناسب در آناتومی و تنظیمات دستی دریافت نکرده‌اید، باید بدانید ساختارهای ظریف زیادی در گردن وجود دارد که می‌تواند به آسانی آسیب ببیند.

روشی که اکثر مردم برای شکستن قولنج خود استفاده میکنند، پیچ و تاب یا کشش است ، که پس از آن حباب‌های کوچک گاز در مفاصل ستون فقرات انتشار و ایجاد صدایی میکنند که شما می‌شنوید. برخی معتقدند که شکستن قولنج کمر باعث آرتروز می‌شود اما شواهدی وجود ندارد که بتواند این ایده را پشتیبانی کند .Top of Form

به طور مشخص، اگر شما از راه اشتباهی قولنج کمرتان را می‌شکنید، ممکن است ناراحتی و درد اضافی ایجاد کنید. ستون فقرات سخت است، اما سازه‌هایی که از آن حمایت می‌کنند، می‌توانند ظریف باشند - مخصوصا اگر چیزی در حال حاضر خارج از جای خود باشد.

مکن است احساس خوبی داشته باشید که قولنج خود را می‌شکنید، اما باید مراقب باشید – یا از انجام آن اجتناب کنید یا به کمک یک دوست انجام دهید؛ این کار ارزش به خطر افتادن ندارد. یک کشش یا چرخش اشتباه می‌تواند شما را ناتوان کند و باعث آسیب بیشتر شود. در بدترین حالت، شما می‌توانید دیسک‌های خود را به برانگیختن یا لغزش وادار کنید، که باعث مشکلات زیادی می‌شود و شما را برای یک عمر مضطرب می‌کند.

آیا شکستن قولنجخطرناک است؟


 تا زمانی که این کار تنها با اعتدال اتفاق می‌افتد، هیچ چیزی برای نگرانی وجود ندارد.

با این حال، هرگز نباید به دنبال شکاندن قولنج پشت و یا گردن خود به منظور کاهش درد و یا سفتی باشید. هنگامی که شما به طور هدفمند قولنج پشت خود را بشکنید، اغلب شما می‌توانید رباط‌ها را به نقطه ناپایداری هدایت کنید. این می‌تواند:

 • از توانایی رباط برای تثبیت مفاصل شما جلوگیری کند.
 • ناهمواری ستون فقرات ایجاد کند.
 •  به اعصاب ضربه بزند.
 • باعث سفتی، سوزش و درد شود.

علاوه بر این، هنگامی که قولنج پشت خود را در تلاش برای از بین بردن درد می‌شکنید، شما مفاصلی را می‌شکنید که قبلا کشیده شده‌اند و بیش از حد نازک هستند، نه آنهایی که سفت شده‌اند و باعث درد می‌شوند. بنابراین شما با کشیدن پشت خود واقعا مشکل را حل نمی‌کنید.

شکاندن قولنج در حالی که خود را کش می‌دهید


برای مفاصل مهره‌های کمر صدای در حال ترق تروق یا خرد شدن را در حالی که پشت خود را کشیدید، طبیعی است. وقتی تنگی یا سفت شدن در مفصل ستون فقرات ایجاد می‌شود، وقتی که مفصل ناگهان از طریق کشش یا دستکاری ناگهانی از سست می‌شود، ممکن است صدای شکستن رخ دهد. صدایی که می‌شنوید صدای گازهایی است که از موانع مایع محافظ اطراف مفصل رهایی می‌یابند.اگرچه که طبیعی است و مضر نیست که شکستن قولنج را به علت کشش‌ها و یا حرکات دیگر در طول روز تجربه کنید، Homola  به شما  هشدار می‌دهد که «معتاد» شکستن قولنج نشوید ، زیرا دستکاری بیش از حد ممکن است مفاصل شما را تحریک کند. اگر در هنگام شکستن مفاصل کمر، احساس درد می‌کنید، یک متخصص مراقبت‌های سلامت را ببینید.

چه چیزی آموختیم؟


صدای شنیده شده هنگام شکستن قولنج شما، کاویتاسیون نامیده می‌شود. در اغلب موارد، شکستن قولنج مضر نیست، مگر اینکه صدا با درد همراه باشد. دستکاری‌های ستون فقرات مورد بحث قرار گرفت و ما متوجه شدیم که مفاصل جلویی به طور هدفمند توسط یک تمرین مجاز برای جلوگیری از تحرک مفصل و تحرک عمومی در ستون فقرات، از یکدیگر دور می‌شوند. ما درباره نظریه کنترل موانع صحبت کردیم و به همین دلیل است که دستکاری ستون فقرات به کاهش درد کمک می‎کند. در نهایت، ما بحث کردیم که تحقیقات بیشتر مورد نیاز است و تشویق می‌شود که در هنگام بحث در مورد دستکاری‌های ستون فقرات یا ضربه محکم و ناگهانی، سر و صدا، و شکستن هر گونه مفصل، اطلاعات بیشتری در مورد مزایا یا عدم وجود مزایا به دست آوریم.

به این پست امتیاز دهید.
نحوه صحیح قولنج کمر (صدا درآوردن مهره های کمر)با ماساژ فیزیوتراپی
4 از 2 رای