درمان پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن مچ پا با ورزش و تزریق پی آر پی

درمان پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن مچ پا با ورزش و تزریق پی آر پی

آسیب به نوارهای سفت بافت پا (رباط) موجب پیچ خوردگی مچ پا می‌شود . رباط‌ها اطراف استخوانها قرار دارند و استخوان ساق پا را به پا متصل می‌کنند. آسیب معمولا هنگامی اتفاق می‌افتد که مچ پا به طور تصادفی و به طرز بدی پیچ می‌خورد و رباطهایی که استخوانهای مچ پا و مفاصل را به هم متصل می‌کنند، کشیده یا پاره می‌شوند. تمام رباط‌ها طیف حرکتی و مرزهای مشخصی دارند که به آنها کمک می‌کند تا از مفاصل پا محافظت کنند. هنگامی که رباط‌های اطراف مچ پا از این مرزها عبور ‌کنند، باعث پیچ خوردگی مچ پا می‌شوند. به طور معمول آسیب به رباط‌های خارج از مچ پا وارد می‌شود. اگر مچ پای شما پیچ بخورد، باید فورا با پزشک خود تماس بگیرید. دکتر شدت آسیب را تعیین و دوره‌ی درمانی مناسبی را توصیه می‌کند. ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد تا پیچ خوردگی مچ پا به طور کامل بهبود پیدا کند.

پیچ خوردگی مچ پا اغلب هنگامی رخ می دهد که پا به طور ناگهانی پیچ خورده و یا بچرخد، و مفصل مچ پا از موقعیت نرمال خود خارج شود. در طی فعالیت بدنی، ممکن است در نتیجه حرکت ناگهانی یا غیر منتظره مچ پا به داخل حرکت کند. این باعث می‌شود یک یا چند رباط در اطراف مچ پا کشیده یا پاره شوند. برخی از این تورم یا کبودی‌ها ممکن است به علت این پارگی‌ها رخ دهد. همچنین ممکن است هنگام قرار دادن بار روی ناحیه آسیب دیده احساس درد یا ناراحتی داشته باشید. تاندونها، غضروف و رگ‌های خونی نیز ممکن است به علت کشیدگی آسیب ببینند. پیچ خوردگی مچ پا می‌تواند برای هر کسی در هر سنی اتفاق بیافتد. شرکت کردن در ورزش، راه رفتن روی سطوح ناهموار و حتی پوشیدن کفش نامناسب می‌تواند باعث بروز این نوع آسیب شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت ما مراجعه کنید و جهت مراجعه حضوری و دریافت خدمات فیزیوتراپی و ورزش درمانی با ما در ارتباط باشید.

بررسی پیچ خوردگی مچ پا


بررسی پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا شایع ترین نوع آسیب اسکلتی عضلانی است که توسط مراقبان بهداشت و درمان خیلی مشاهده می‌شود. پیج خوردگی مچ پا در آسیب‌های ورزشی خیلی رایج هستند البته گاهی اوقات در حین فعالیت‌های روزمره نیز اتفاق می‌افتد. حرکت چرخشی غیر طبیعی مفصل مچ پا زمانی اتفاق می‌افتد که پا به طرز نادرستی روی زمین قرار می‌گیرد، مثل وقتی که زمین ناهموار باشد و یا مقدار نیروی وارد شده به مفصل غیر عادی باشد.

 • مفصل مچ پا از سه استخوان تشکیل شده است.
  تیبیا: استخوان اصلی ساق پایین(درشت نی). بیشترین وزن بدن روی آن قرار دارد. قسمت انتهایی این استخوان، قوزک مدیال را تشکیل می‌دهد، آسیب داخلی مچ پا به این قسمت وارد می‌شود.
  فیبولا(نازک نی): استخوان نازکتر در ساق پایین پا. قسمت انتهایی آن، قوزک جانبی را تشکیل می‌دهد، ضربات بیرونی مچ پا به این قسمت وارد می‌شود.
  تالوس: استخوان فوقانی پا.
 • تاندونها ماهیچه‌ها را به استخوان وصل می‌کنند.
  چند ماهیچه حرکت مچ پا را کنترل می‌کنند. هر یک دارای تاندون است که آن را به یک یا چند استخوان پا متصل می‌کند. هنگامی که مفصل تحت فشار بیش از حد معمول قرار می‌گیرد، تاندونها کشیده یا پاره می‌شوند. التهاب مزمن تاندونی که کشیده یا پاره شده تاندونیت نامیده می‌شود.
  تاندونها نیز می‌توانند باعث کشیدگی استخوان نیز بشوند، که آسیب جداشدگی (کندگی)نامیده می‌شود.
 • رباطها بین استخوانها ارتباط برقرار می‌کنند. پیچ خوردگی به رباط هم آسیب وارد می‌کند.
  مچ پا دارای استخوانهای بسیاری است که برای تشکیل مفصل به هم می‌پیوندند، بنابراین رباط‌های زیادی آنها را در کنار هم نگه می‌دارند. فشار روی این رباطها موجب کشیدگی یا پارگی می‌شود.
  بیشترین آسیب معمولا به رباط تالوفیبولار قدامی وارد می‌شود که قسمت جلویی فیبولا را به استخوان تالوس در قسمت جلو و بیرونی مفصل مچ پا متصل می‌کند.

چرا دچار پیچ خوردگی پا می‌شویم


چرا دچار پیچ خوردگی پا می‌شویم

هنگامی که نیروی کشش بیشتر از حد نرمال به رباط وارد می‌شود رباط آسیب می‌بیند. این آسیب زمانی اتفاق می‌افتد که پا به سمت داخل یا بیرون می‌چرخد. این نوع آسیبها ممکن است به روشهای زیر اتفاق بیافتد:

 • هنگامی که پا در حین دویدن، بالا رفتن یا پایین آمدن، و یا در حین انجام کارهای ساده‌ای مانند خارج شدن از رختخواب به طرز بدی روی زمین قرار بگیرد.
 • گذاشتن پا روی سطح ناهموار مانند رفتن پا درون یک گودال
 • رویدادهای ورزشی مثل وقتی که یک بازیکن پایش را روی پای بازیکن دیگر می‌گذارد (نمونه بارز آن بازیکن بسکتبال است که برای ریباند به بالا می‌پرد و روی پای بازیکن دیگر فرود می‌آید. این باعث می‌شود پای ریباندر به طرف داخل بچرخد.)
 • آسیب‌های اینورژن، که در آن پا به طرف داخل می‌چرخد و از آسیبهای اورژن شایع‌تر هستند (همچنین به عنوان پیچ خوردگی رباط فوقانی مچ پا نیز شناخته می‌شود)، که در آن پا به سمت خارج پا می‌چرخد.

علائم و نشانه‌های پیچ خوردگی مچ پا چیست؟


علائم و نشانه‌های پیچ خوردگی مچ پا چیست؟

آسيب و التهاب بافت هنگامي رخ مي‌دهد که مچ پا پیچ بخورد. رگهای خونی "نشت" می‌کنند و مایع را به داخل بافت نرم اطراف مفصل وارد می‌شود. گلبولهای سفید خون که باعث التهاب در آن ناحیه می‌شوند و جریان خون افزایش می یابد. موارد زیر علائم و نشانه‌های التهاب هستند:

 • تورم: افزایش مایع در بافت، این گاهی اوقات خیلی شدید است.
 • درد: عصب‌ها حساس هستند. مفصل آسیب می‌بیند و تیر می‌کشد . وقتی که محل درد فشار داده می‌شود و یا پا در جهت خاصی (بستگی به این دارد که کدام رباط درگیر شده است) حین راه رفتن یا ایستادن حرکت می‌کند, بدتر می‌شود.
 • قرمزی و گرما: ناشی از افزایش جریان خون به ناحیه صدمه دیده است.

با دیدن چه علائمی پس از پیچ خوردگی مچ پا به پزشک مراجعه کنیم؟


با دیدن چه علائمی پس از پیچ خوردگی مچ پا به پزشک مراجعه کنیم؟

معمولا، پیچ خوردگی مچ پا نیازی به مراجعه پزشک ندارد. مسئله این است که چطور یک آسیب جدی مانند شکستگی را از پیچ خوردگی تشخیص دهید. اگر یکی از موارد زیر رخ دهد، با پزشک خود تماس بگیرید.

 •  درد غیر قابل کنترل. علیرغم استفاده از داروهای مسکن ، بالا گرفتن پا و یخ، درد کنترل نشود.
 • فرد مصدوم نمی‌تواند راه برود و یا هنگامی که چند قدم برمی‌دارد درد شدیدی به سراغش می‌آید.
 • مچ پا ظرف پنج تا هفت روز، بهبود پیدا نمی‌کند. درد برطرف نمی‌شود بلکه باید درمان شود.

نشانه‌های رفتن به بخش اورژانس بیمارستان مشابه مواردی است که باید با پزشک تماس بگیرید. شرایط زیر نشان دهنده شکستگی یا آسیب جدی است یا مواردی که باید برای کنترل درد از اسپلینت استفاده شود.

 • درد شدید یا غیر قابل کنترل است.
 • مچ پای آسیب دیده نمی‌تواند حرکت کند.
 • پا یا مچ پا بیش از حد معمول ملتهب می‌شود.
 • فرد مصدوم نمی‌تواند چهار قدم لنگان لنگان راه برود.
 • هنگام فشار دادن بیش از حد مدیال داخلی یا قوزک جانبی، یا ضربه‌ به استخوان در هر طرف مچ پا درد خیلی شدید باشد.
 • از دست دادن حس در پا یا انگشتان پا به وجود می‌آید.

درد و تورم در پشت مچ پا (درد پاشنه)، بالای تاندون آشیل یا ناتوانی فشار دادن انگشتان پا به طرف پایین(مانند فشار دادن یک پدال گاز) پیش می‌آید.

 • درد یا تورم در قسمت فوقانی پا درست زیر زانو یا تورم ساق پا وجود دارد.
 • قرمزی و یا رگه‌های قرمز که از قسمت آسیب دیده گسترش یافته است.
 • شما نمی‌دانید که آسیب چقدر جدی است یا اینکه مطمئن نیستید چگونه می‌توانید از آن مراقبت کنید.

تشخیص پیچ خوردگی مچ پا


تشخیص پیچ خوردگی مچ پا

پزشک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد تا ببیند آیا شکستگی یا آسیب وارد شده جدی است و نیاز به مراقبت فوری دارد یا نه.

 • معاینه باید بررسی کند که اعصاب یا عروق پا آسیب ندیده باشد و زانو یا بقیه پا درگیر نباشند.
  پزشک پا و مچ پا را حرکت می‌دهد تا ببیند که کدامیک از نواحی استخوانی درگیر هستند.
  تاندون آشیل برای علائم پارگی بررسی می‌شود.
 • اغلب از اشعه ایکس برای تأیید شکستگی استفاده می‌شود. در بعضی موارد شکستگی، ممکن است سی تی اسکن مورد نیاز باشد.

سه درجه پیچ خوردگی مچ پا

 1. پیچ خوردگیهای درجه∣ : کمترین شدت را دارند. پارگی خیلی جزئی است و التهاب سفتی و درد کمی دارد. شما معمولا می‌توانید بدون درد زیادی راه بروید.
 2. پیچ خوردگی درجه دومⅡ: پارگی با درد بیشتر، کبودی و تورم زیادتری نسبت به نوع ۱همراه است. شما هنوز هم می‌توانید راه بروید، اما کمی درد دارید. با استفاده از عصا درد کمتری دارید.
 3. پیچ خوردگی درجه Ⅲ: رباط بیرونی و داخلی مچ پا به طور کامل پاره می‌شود. شما نباید پیاده روی کنید. گرچه نیازی به گفتن نیست، اما برای بهبودی مچ پا باید مدتی استراحت کنید.

چگونه مفاصل مچ پا درمان می‌شوند؟


چگونه مفاصل مچ پا درمان می‌شوند؟

درمان پیچ خوردگی مچ پا باعث بهبودی و جلوگیری از ناراحتی بیشتر می‌شود. برای بهبودی پیچ خوردگی مچ پا خیلی مهم است که وزن خود را روی ناحیه آسیب دیده نیاندازید.

درمان خانگی

شما می‌توانید پیچ خوردگی‌های جزیی را در خانه درمان کنید. درمانهای توصیه شده برای مراقبت در خانه عبارتند از:

 • استفاده از باند کشی (مانند پانسمان کردن) برای مچ پا، اما نباید خیلی محکم ببندید
 • استفاده از بریس برای محافظت از مچ پا شما
 • در صورت لزوم استفاده از عصا
 • در صورت ضرورت بالا گرفتن پا با بالش برای کاهش تورم
 • مصرف ایبوپروفن (مانند ادویل) یا استامینوفن (مانند تیلنول) برای کنترل درد
 • استراحت زیاد و نیانداختن وزن روی مچ پا
 • تا زمانی که تورم کاهش پیدا نکرده است از یخ برای محل آسیب دیده استفاده کنید. در روز اول، شما باید هر 20 تا 30 دقیقه ، سه تا چهار بار در روز از یخ استفاده کنید. پس از آن، برای دو روز آینده هر سه تا چهار ساعت یخ بگذارید.

تزریق PRP مچ پا برای پیچ خوردگی شدید مچ پا

در تحقیقات اخیر پزشکان موفقیت تزریق پلاسمای غنی از پلاکتPRP را در آسیب رباط تیبیو فیبولار قدامی تحتانی[AITFL] در ورزشکاران برای برگشت به بازی(RTP) مورد بررسی قرار دادند. همچنین آنها مشکلات مربوط به بی ثباتی و ثبات مچ پا را قبل و بعد از تزریق PRP به مچ پا بررسی کردند. شانزده تن از ورزشکاران با پارگی [AITFL] به طور تصادفی به یک گروه درمان تزریقPRP یا به گروه کنترل منتقل شدند. همه بیماران از یک پروتکل توانبخشی مشابه و معیارهایRTP پیروی کردند. بيماران با پیش بینی توانایی بالینی برای بازگشت به فعاليت کامل و درد باقی مانده ارزيابی شدند. اینها نتایج به دست آمده هستند:

 • تشخیص زودهنگام و درمان سریعتر موجب بازگشت سریعتر به بازی می‌شود
 • در گروهی که تزریقPRP انجام داده بودند درد به میزان قابل ملاحظه ای هنگام بازگشت به فعالیت کمتر بود.

درمانهای اوزون از داروهای احیا کننده هستند. اوزون درمانی بدون کورتیزون و بدون جراحی برای بازسازی و احیاء مفاصل ، رباطها و تاندونها ضعیف است و درد را به طور دائم از بین می‌برد. این درمان همچنین نتایج بسیار خوبی در افرادی که از نوروپاتی(اختلال عصبی) رنج می‌برند، به دست می‌دهد. با استفاده از اوزون درمانی بدن به طور طبیعی روند بهبودی و احیا را آغاز می‌کند، بنابراین علت درد پا، مچ پا و زانو را برطرف می‌کند.

پزشکان اغلب از تزریق کورتیزون برای کمک به کاهش التهاب داخل یا اطراف تاندون‌ها و مفاصل استفاده می‌کنند. داروهایی که تزریق می‌شوند معمولا یک بیهوشی موضعی مانند لیگنوکائین یا مارکین در ترکیب با یک فرم مصنوعی کورتیزون هستند. (بتامتازون) دو دلیل برای این ترکیب وجود دارد.

 •  تسکین درد از خود تزریق. لیگنوکائین حدود 1 ساعت طول می‌کشد و مارکین حدود 4 تا 5 ساعت پس از تزریق را ادامه پیدا می‌کند.
 • به عنوان تست. اگر درد با تزریق لیگنوکائین یا مارکین به طور کامل از بین برود، این نشان می‌دهد که تزریق در محل درست انجام شده است.

درمان پیچ خوردگی مچ پا با ورزش

مهمترین چیز این است که بدن خود اجازه دهید کاری که به آن نیاز دارد انجام دهد. این به این معنی است که باید بتواند بافت آسیب دیده را ترمیم کند. بدن شما این کار را با افزایش جریان خون در محل بافت آسیب دیده انجام می‌دهد. این خون شامل تمام مواد مغذی لازم است. به آرامی بخش دردناک مچ پا خود را ماساژ دهید این به افزایش جریان خون کمک می‌کند. برای انجام این کار می‌توانید از روغن ماساژ استفاده کنید.

 • • در مرحله بعد باید سعی کنید هنگام استفاده از پای خود درد نداشته باشید. در پیچ خوردگی درجه 1 مچ پا این معمولا کار مشکلی نیست. اما برای پیچ خوردگی درجه 2 و یا حتی درجه 3 ممکن است چند هفته اول خیلی دردناک باشد.
 • • ممکن است تصمیم بگیرید از بریس برای تثبیت مچ پای خود استفاده کنید. با این روش می‌توانید بدون اینکه به پای شما آسیبی وارد شود از آن استفاده کنید. این باعث تسریع در بهبودی شما خواهد شد.

تمرین پیچ خوردگی مچ پا 1: ثبات مچ پا را بازیابی کنید

اولین تمرینی که قصد داریم انجام دهیم برای افزایش ثبات مچ پا طراحی شده است. هنگامی که تمرین ثبات مچ پا را انجام می‌دهید، در واقع بار را روی بافت آسیب دیده قرار می‌دهید. بدن شما به این بار نیاز دارد تا به درستی این بافت را ترمیم کند. این تمرین نوعی اقدام پیشگیرانه نیز هست. با تمرین ماهیچه‌های مفصل مچ پا هنگام حرکت ناگهانی, پا سریعا واکنش نشان می‌دهد. تمرین این است:

 • روی پای آسیب دیده بایستید.
 • کمی زانوی خود را خم کنید و به جلو خم شوید.
 • سعی کنید این وضعیت را تا جایی که ممکن است حفظ کنید.
 • چند بار در روز تکرار کنید.

تمرین پیچ خوردگی مچ پا 2: افزایش قدرت عضلات پا

تمرین دوم برای افزایش قدرت پا و قسمت پایین پا طراحی شده است. معمولا پس از اینکه مچ پای شما پیچ خورد تا چند روز نمی‌توانید خیلی راه بروید. این باعث میشود قدرت عضلات پا و مچ پا کاهش یابد. برای افزایش قدرت و کمک به روند بهبود, شما می‌توانید تمرین زیر انجام دهید. تمرین این است:

 • روی دوپا بایستید کمی فاصله بین دو پا باشد.
 • حالا بر روی انگشتان پا ایستاده و به آرامی پایین بیایید.
 • 10 بار تكرار كنيد.

درمان جراحی پیچ خوردگی مچ پا

خیلی کم پیش می‌آید که برای پیچ خوردگی مچ پا جراحی انجام شود. زمانی که آسیب وارد شده به رباط‌ها خیلی شدید است و شواهدی مبتنی بر بی ثباتی وجود دارد یا زمانی که آسیب با درمان غیر جراحی بهبود نمی‌یابد, جراحی انجام می‌شود. گزینه‌های جراحی عبارتند از:

 • آرتروسکوپی: در طی آرتروسکوپی جراح داخل مفصل را نگاه می‌کند تا ببیند آیا قطعات شکسته استخوان یا غضروف جدا شده اند یا نه.
 • بازسازی(ترمیم): برای جراحی ترمیمی، یک جراح رباط پاره شده را با بخیه ترمیم می‌کند. ممکن است از دیگر رباطها یا تاندونها در اطراف پا یا مچ پا استفاده کنند تا رباط‌های آسیب دیده را ترمیم کنند.

نوع عمل جراحی مورد نیاز به شدت پیچ خوردگی مچ پا و سطح فعالیت شما بستگی دارد. پس از جراحی، توانبخشی بخش مهمی از روند بهبودی فرد است. شما باید با مراجعه منظم به مرکز درمانی و پیگیری و انجام تمام تمرینات فیزیوتراپی به بازیابی حرکت و تقویت عضلات مچ پا کمک کنید. با توجه به میزان پیچ خوردگی مچ پا و نوع جراحی، ممکن است توانبخشی هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول بکشد.

من یک بلاک متن هستم، روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن را تغییر دهید. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

من یک بلاک متن هستم، روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن را تغییر دهید. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

درمان خانگی (h3)

چه چیزی در دراز مدت در انتظار کسی است که پیچ خوردگی مچ پا داشته است؟


چه چیزی در دراز مدت در انتظار کسی است که پیچ خوردگی مچ پا داشته است؟

در اغلب موارد، پیچ خوردگی مچ پا خیلی جدی نیست و با درمان مناسب کاملا بهبود پیدا می‌کند. مقدار زمان لازم برای بهبودی کامل, بستگی به شدت پیچ خوردگی دارد. اغلب پیچ خوردگی‌های مچ پا چند هفته طول می‌کشد تا کاملا بهبود یابند. پیچ خوردگی شدید ممکن است چند ماه طول بکشند. اگرچه درد و تورم در نهایت از بین می‌روند،اماممکن است مچ پای آسیب دیده به اندازه مچ پای سالم ثبات نداشته باشد. ممکن است پزشک شما تمرینات خاصی برای کمک به تقویت عضلات اطراف مچ پا به شما یاد بدهد. با این حال، شما نباید تمرینات را افزایش دهید تا پزشک به شما بگوید که این کار را انجام دهید.

چگونه می توانم از پیچ خوردگی مچ پا جلوگیری کنم؟


چگونه می توانم از پیچ خوردگی مچ پا جلوگیری کنم؟

شما می‌توانید خطر پیچ خوردگی مچ پا در آینده را کاهش دهید:

 • مچ پای آسیب دیده را با یک باند کشی ببندید.
 • در صورت لزوم از بریس استفاده کنید.
 • انجام تمرینات تقویتی
 • اجتناب از کفش پاشنه بلند
 • گرم کردن بدن قبل از ورزش
 • پوشیدن کفش محکم و با کیفیت
 • توجه به سطحی که بر روی آن راه می‌روید.

وقتی احساس خستگی می‌کنید، توقف کنید یا فعالیت خود را کاهش دهید. اگر فکر می‌کنید که مچ پای شما دوباره پیچ خورده است، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر مچ پا را درمان نکنید، پیچ خوردگی مچ پا می‌تواند منجر به درد طولانی مدت و بی ثباتی در مچ پا شود.

 "کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."

به این پست امتیاز دهید.
درمان پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن مچ پا با ورزش و تزریق پی آر پی
5 از 1 رای