درمان پارگی مینیسک زانو ناشی از ورزش و سن با جراحی بسته

مینیسک پارگی

مینیسک یک صفحه هلالی شکلِ فیبری-غضروفی در مفصل زانو است، که بین دو استخوان ران و درشت نی را پر می‌کند. هر زانو دو مینیسک دارد، یکی در سمت داخلی زانو (مینیسک میانی) و دیگری در سمت خارجی آن (مینیسک خارجی) قرار دارد. پارگی مینیسک به طور معمول به دو صورت رخ می‌دهد. نوع اول، پارگی مینیسک بر اثر آسیب دیدگی است، که در آن زانوی بیمار در حین ورزش پیچ خورده یا آسیبی به زانویش وارد شده است. نوع دوم، از این پارگی بر اثر فرسایش است، که چراغ خاموش و آرام آرام باعث بروز تدریجی علائم در بخش داخلی یا خارجی زانو می‌شود. دسته بندی و درمان پارگی‌های مینیسک بر اساس موقعیت پارگی در زانو، الگوی پارگی، پیچیدگی آن و کیفیت بافت انجام می‌گیرد. پارگی مینیسک از طریق روش هایی چون فیزیوتراپی، تزریق و جراحی درمان می شود.

پارگی‌های مینیسک یکی از علل شایع زانو درد هستند؛ به علت این عارضه، افراد زیادی وجود دارند که مجبور می شوند زانوی خود را به تیغ جراحی آرتروسکوپی بسپارند. به منظور تعیین درمان مناسب برای پارگی زانو، از عوامل متنوعی مانند، سن بیمار، نتایج درمان‌های غیرجراحی و مشاهده یا عدم مشاهده آسیب دیدگی های دیگر به غیر از پارگی مینیسک، کمک می گیرند.

دکترمحمد پیریایی در کلینیک ما انواع روش های جراحی بسته مانند تزریق دارو های مسدود کننده درد مثل تزریق استروئید ، PRP  و روش های جراحی Arthroscopy (آرتروسکوپی) و Meniscectomy (منیسستومی) را برای درمان پارگی مینیسک زانو به بیماران ارائه می دهد.جهت رزرو نوبت و مشاوره با متخصصین ما در  می توانید با شماره های و  - 02188866629 - 02188866639   تماس حاصل فرمایید.

وظایف مینیسک زانو


وظایف مینیسک زانو

مینیسک زانو به عنوان جذب کننده شوک، حدود یک سوم فشار وارد شده به مفصل زانو را دفع می‌کند. وظیفه دیگر آن تثبیت مفصل زانو است. رگ‌های خونی بدن تنها به بیرونی‌ترین قسمت مینیسک خونرسانی می‌کنند؛ از این جهت، این بافت یکی از بافت‌های منحصر به فرد بدن است. قسمت داخلی مینیسک مواد مغذی مورد نیاز خود را تنها از طریق دیفیوژن دریافت می‌کند. از آنجا که خونرسانی به مینیسک ها ضعیف است، معمولاً در صورتی که پاره شوند به‌خودی‌خود بهبود نمی‌یابند.

انواع پارگی مینیسک


انواع پارگی مینیسک

پارگی جزئی/ خفیف

یکی از یافته‌های معمول در نتیجه MRI، پارگی خفیف زانو است. همانطور که در سمت چپ ردیف بالا در تصویر دیده می‌شود، پارگی خفیف، در زمان جراحی، کاملاً طبیعی جلوه می‌کند. در بیشتر موارد، پارگی خفیف، نشانه‌ای از تغییرات دژنراتیو بافت مینیسک است، خیلی به ندرت پیش می‌آید که پارگی خفیف مینیسک نشانه‌ای از بروز مشکل باشد. به طور معمول در پارگی جزئی یا خفیف مینیسک ناپایداری وجود نداشته و به جراحی هم نیازی ندارد.

پارگی شعاعی

پارگی شعاعی مینیسک، همانطور که در تصویر میانی ردیف بالا نشان داده شده، رایج‌ترین نوع پارگی مینیسک است. این پارگی در ناحیه سفید مینیسک، قسمت فاقد رگ آن، اتفاق می‌افتد و به همین دلیل بهبودی این ناحیه تقریباً غیرممکن است. در نتیجه، در صورتی که این نوع پارگی به جراحی نیاز پیدا کند، تراشیدن قسمت آسیب دیده مینیسک تنها راه درمان آن است.

پارگی طولی

پارگی‌های طولی مینیسک به راحتی قابل ترمیم هستند. همانطور که در سمت راست ردیف بالا مشخص است، پارگی طولی، پیرامون قسمت فیبری مینیسک اتفاق می‌افتد. به جای تراش دادن این ناحیه از مینیسک، می‌توان این نوع پارگی را با بخیه زدن درمان کرد. محل پارگی، نکته مهمی است که در تعیین درمان نقش دارد. در صورتی که پارگی در ناحیه قرمز مینیسک، جایی که دارای رگ‌های خونی بوده و نزدیک به لبه بیرونی آن است، اتفاق بیافتد، امکان بهبودی و ترمیم وجود دارد. اما اگر این نوع پارگی نزدیک به مرکز مینیسک باشد، حتی اگر ترمیم شود، بهبود نخواهند یافت.

پارگی بالی شکل

پارگی بالی شکل مینیسک، همانطور که در عکس سمت چپ ردیف پایین مشخص است، الگویی غیرمعمول در پارگی مینیسک است. پارگی بالی شکل، در مواردی، موجب بروز علائمی مانند گرفتگی زانو می‌شود. به طور معمول، پارگی بالی شکل مینیسک را می‌توان به راحتی و بدون تراشیدن زیاد بافت، درمان کرد.

پارگی پیچیده و از بین برنده

پارگی پیچیده یعنی اینکه، ترکیبی از چند الگوی پارگی، در مینیسک وجود دارد. همانطور که در تصویر وسط ردیف پایین مشخص است، در اغلب موارد، پارگی پیچیده ترکیبی از الگوی افقی و شعاعی است. به طور معمول، پارگی های پیچیده به علت پیچیدگیشان، با ترمیم مینیسک درمان نمی‌شوند. اما در بعضی موارد خاص، می توان مینیسک‌های پاره را تراشید و سایر قسمت‌ها را نیز ترمیم کرد.

پارگی دسته سطلی

پارگی دسته سطلی، نوع بزرگ تر پارگی افقی است.  اغلب اوقات این نوع از پارگی منجر به گیر زانو می‌شود، زیرا قسمت پاره مینیسک، حرکت طبیعی زانو را سد می‌کند. پارگی دسته سطلی، بیشتر از انواع دیگر پارگی به درمان جراحی نیاز دارد تا زانو بتواند دوباره خم شود.

 علائم این عارضه


بیمار مبتلا به پارگی مینیسک، از درد زانو و تورم در بخش داخلی (میانی) یا خارجی زانو گله می‌کند. همچنین برای خم کردن کامل زانو، راه رفتن، چرخیدن و انجام تمرینات ورزشی، احساس درد خواهد داشت. ممکن است علائم دیگری مانند خالی کردن زانو یا قفل کردن، گرفتن یا صدا دادن زانو نیز در پارگی مینیسک وجود داشته باشد.

معاینه فیزیکی


معاینه فیزیکی، روش قابل اعتمادی برای تشخیص پارگی مینیسک است. در صورتی که مینیسک پاره شده باشد، احتمالاً وقتی پزشک بر آن فشار می‌آورد (معاینه با دست)، شما در طول خط مفصل بعلت تورم احساس درد خواهید داشت. علاوه بر این، در هنگام انجام دادن حرکات خاص یا چمباتمه زدن که باعث افزایش بار روی زانو می شود، در قسمت پارگی مینیسک، احساس درد خواهید داشت. از روش عکسبرداری نیز برای انجام معاینات استفاده می‌شود:

  • عکسبرداری با اشعه ایکس (رادیولوژی): عکسبرداری با اشعه ایکس (رادیولوژی) یکی از ابزارهای مهم برای تشخیص آسیب‌دیدگی‌های زانو است.
  • MRI: امروزه MRIنیز به یکی از ابزارهای ضروری برای جراحان زانو تبدیل شده است.

بعد از انجام این معاینات، نشانه‌های غیرطبیعی مینیسک در سه گروه دسته‌بندی خواهند شد:

  • درجه 1 - بخش کوچکی از مینیسک علائم را دارند.
  • درجه 2 - منطقه‌ای خطی علائم را دارد ولی به سطح مفصلی گسترش نخواهد یافت.
  • درجه 3 - علائم شدیدی که به سطح یا لبه مینیسک نیز می‌رسد.

درمان پارگی مینیسک


استراحت و کمپرس یخ

در صورت پارگی مینیسک، اقدامات اولیه‌ای که باید انجام داد، معادل سرواژه‌های کلمه انگلیسی PRICE خواهد بود. حفاظت (Protection)، استراحت (Rest)، یخ (Ice)، بانداژ فشاری (Compression) و بالاتر قرار دادن (Elevation). ضروری است که برای کاهش درد، تورم و التهاب خود از یخ یا سرما درمانی و بانداژ فشاری استفاده کنید. چند تکه یخ را در حوله دستی بپیچانید تا پوست دچار سوختگی با یخ نشود، سپس حوله را روی محل آسیب دیده بگذارید و یا اینکه از بسته‌های یخ استفاده کنید که علاوه بر تأمین سرما بر مفصل زانو، باعث فشار بر آن ناحیه نیز می شوند. استراحت کنید تا بافت آسیب دیده بهبود یابد. با وجود اینکه استراحت کردن برای بهبودی بافت آسیب‌دیده ضروری است، اما بیشتر اوقات، بیماران از این مرحله غافل می‌شوند.با استفاده از آتل‌های ثابت کننده‌ زانو، که فنرهای انعطاف‌پذیری در دو طرف آن ها تعبیه شده است، از مفصل خود محافظت کنید. می توانید در مواردی که آسیب‌دیدگی‌های وخیم‌تری رخ داده باشد، از بریس‌های مفصلی زانو استفاده کنید، این بریس‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از حرکت‌های فرعی زانو جلوگیری می‌کنند. بانداژ فشاری نیز روش دیگری است که می‌تواند در کاهش تورم موثر باشد.

دارو و TENS

دارو و TENS

ممکن است پزشک در مراحل اولیه درمان، داروهای ضدالتهابی مانند ایبوپرفن تجویز کند، تا درد و تورم شما را کاهش دهد. روش‌های الکتروتراپی از جمله فراصوت، لیزردرمانی و TENS نیز می‌تواند در کاهش تورم اثربخش باشند. استفاده از گلوکوزامین یا سایر مکمل‌هایی که نقش ترمیمی دارند، در بهبود آسیب‌های مفصلی موثر است.

 

تزریق پلاسمای غنی شده بیمار

تزریق پلاسمای غنی شده بیمار

یکی از روش های موثر درمان، که به جراحی نیازی ندارد و به بسیاری از افراد مبتلا به پارگی مینیسک کمک کرده است، تزریق PRP یا پلاسمای غنی شده بیمار است. به طور معمول، وقتی پلاسمای غنی شده خون بیمار، به محل آسیب دیدگی تزریق می‌شود، به ترمیم پارگی مینیسک سرعت می‌بخشد. پلاسمای غنی شده حاوی فاکتورهای رشد است. این فاکتورها برای فرآیند بهبودی بسیار اثربخش هستند. استفاده از پلاسمای غنی شده خون بیمار، حتی می تواند فرآیند بهبودی را تا چند برابر شدت ببخشد. به طور معمول، این روش باعث تحریک و تقویت پاسخ طبیعی بدن در برابر آسیب‌دیدگی می‌شود.

 

تزریق استروئید

در بعضی مواقع، هنگامی که با فیزیوتراپی و استراحت، درد کم نمی‌شود؛ تزریق یک یا دو نوع ماده مختلف به زانو می‌تواند، در کنترل التهاب و روان کردن مفصل نقش موثری داشته باشد. یکی از این موادی که می توانید تزریق کنید، استروئید است؛ استروئید داروی ضدالتهاب قدرتمندی است که می‌تواند التهاب زانو را کاهش دهد. هرچند پارگی زانو را ترمیم نمی‌کند ولی با از بین بردن التهاب، یکی از مشکلات آن را برطرف می‌کند.اگر بیمار به علت درد زیاد، قادر به انجام فیزیوتراپی نباشد و یا انجام تمرینات ورزشی و سایر درمان‌های منفعل، التهاب را از بین نبرد، تزریق استروئید به زانو، فرصت خوبی برایش فراهم می‌آورد تا با انجام تمرینات فیزیوتراپی و کار بر روی بیومکانیکِ زانوی خود، به برداشتن بار از روی زانو کمک کند تا درد برای چند ماه تا یک سال از بین برود.

تزریق هیارولونیک اسید 

یکی دیگر از انواع تزریق‌های عمومی، تزریق هیارولونیک اسید است؛ در واقع با تزریق این ماده، همان ماده تولیدی در مفصل، دوباره به مفصل تزریق می‌شود تا به روان کردن آن کمک کند.با انجام این کار می‌تواند در حین بازپروری زانو، به کاهش التهاب و به پر شدن بعضی از حفره‌های داخل مفصل کمک کرد. همانند تزریق استروئید، قرار نیست با تزریق این ماده پارگی مینیسک درمان شود، تزریق این ماده تنها فرصتی برای بیمارفراهم می‌کند تا بتواند تمرینات فیزیوتراپی بیشتری انجام داده و زیست مکانیک بدنش تحریک شود. در نتیجه نوبت مراجعه بعدی وی برای معالجه مینیسک، حداقل شش ماه به تعویق خواهد افتاد و دیگر نیازی هم به تزریق نیست.

 

آرتروسکوپی

آرتروسکوپی

آرتروسکوپی یک جراحی به نسبت تهاجمی است و به جراح اجازه می‌دهد تا با دوربین فیبراپتیک که به آن آرتروسکوپ می‌گویند، داخل مفصل را مشاهده کند. این دوربین تصاویر خود را در صفحه نمایش روبروی جراح به نمایش می‌گذارد. مزیت آرتروسکوپی علاوه بر تشخیصی بودن این عمل، این است که به جراح اجازه می‌دهد تا داخل حفره‌های مفاصلی همچون زانو، شانه، مچ پا و دست و لگن جراحی انجام دهد. به این فرآیند، جراحی آرتروسکوپی می‌گویند.

در هنگام جراحی آرتروسکوپی چه اتفاقی می‌افتد؟ 

شما را بیهوش می‌کنند. وقتی به طور کامل بیهوش شدید، جراح ارتوپد روزنه‌ای را به اندازه 3 الی 4 میلیمتر روی مفصل شما ایجاد می‌کند تا لوله‌ای که به سر آن وسیله‌ای دوربین مانند متصل است، بتواند به داخل زانو وارد شود. در ادامه مایعی از طریق لوله آرتروسکوپ به داخل مفصل تزریق می شود تا با افزایش اندازه مفصل، دید بهتری به جراح بدهد. جراح با نگاه کردن به صفحه نمایشی که روبرویش قرار دارد می تواند مشکل مفصلتان را ببیند و وقتی تشخیص او تأیید شد، برش کوچک دیگری روی مفصل زده می‌شود، تا وی بتواند از طریق آن ابزارهای لازم جراحی را وارد مفصل کند.

دوران نقاهت جراحی آرتروسکوپی چه مدت طول می‌کشد؟ 

دوران نقاهت این جراحی به نوع جراحی بستگی دارد، ولی در صورت انجام آرتروسکوپی منیسکتومی، که رایج‌ترین نوع این جراحی است، معمولاً خواهید توانست همان روز، بدون نیاز به عصا راه بروید. البته دکتر به شما 4 الی 5 روز استراحت پزشکی خواهد داد. مدت زمان استراحت به نوع کار شما بستگی دارد، در بعضی از کارهایی که نیازمند انجام فعالیت‌‌های بدنی شدید است، شاید تا دو هفته استراحت پزشکی تجویز شود.

منیسکتومی

منیسکتومی

منیسکتومی جراحی به نسبت ساده‌ای است. در این جراحی تمام یا بخشی از مینیسک پاره شده در حین آرتروسکوپی برداشته می‌شود.

آیا جدا کردن بخشی از غضروف خطری نخواهد داشت؟ 

غضروفی که برداشته می‌شود دیگر برای پا کارایی ندارد، پس خارج کردن آن از بدن نیز خطری نخواهد داشت. در بیشتر موارد، جراح تمام تلاش خود را می کند تا غضروف بیشتری حفظ شود، به طور معمول حدود 20 الی 25 درصد غضروف برداشته می‌شود.

تمرینات بدنی

تمرینات فلکشن و اکستنشن

تمرینات فلکشن و اکستنشن

این نوع تمرینات را می‌توان ایستاده یا نشسته انجام داد. زانوی خود را تا جایی که درد و دامنه حرکتی مفصل اجازه می دهد، خم و راست کنید. این حرکت را حداقل 3 بار در روز و در هر بار 10 الی 20 تکرار، بسته به میزان دردتان، انجام دهید. می‌توانید در حداکثر دامنه خم و راست شدگی زانو، پای خود را برای چند ثانیه ثابت نگاه دارید تا از این طریق، دشواری این تمرین را افزایش دهید.تمرین ورزشی بعدی برای افزایش تحرک زانو طراحی شده است. پس از انجام ترمیم مینیسک برای اینکه کارایی کامل زانوی خود بازگردانید، ضرروی است تا تحرک از دست رفته پایتان را بازیابی کنید. با انجام تمرین زیر می‌توانید، بدون خطر مصدومیت دوباره، تحرک زانوی خود را افزایش دهید. ممکن است در هنگام انجام تمرینات ورزشی، در زانوی خود کمی احساس ناراحتی داشته باشید. ولی نباید انجام تمرینات برایتان خیلی دردناک باشد. سعی کنید انعطاف پذیری خود را به تدریج به دست آورید.

تمرینHeel slides

تمرین Heel slides

در حالی که به پشت دراز کشیده‌اید، به آرامی پاشنه پا را روی زمین به طرف بالای بدن بکشید و زانوی خود را خم کنید. تا جای ممکن بگذارید زانویتان خم شود. ممکن است در مراحل اولیه بهبودی، بتوانید حداکثر تا 30 درجه زانوی خود را خم کنید.ولی این مقدار را باید به صورت تدریجی افزایش دهید. این حرکت را 10 الی 20 بار در روز انجام دهید و سعی کنید دامنه حرکتی خود را تا جایی که درد اجازه می‌دهد، بالا ببرید. در صورتی که برای خم کردن زانویتان قدرت عضلانی کافی ندارید، ممکن است با بستن یک حوله به دور مچ پا، خم کردن آن را برایتان ساده‌تر کنید. می توانید با انجام دادن این تمرین بر روی یک سطح صیقلی و پوشیدن جوراب، آن را بیش از پیش ساده تر کنید.

آیا تمام پارگی‌های مینیسک به یک صورت درمان می‌شوند؟ 


خیر، زیرا شدت مصدومیت بیمارانی که پارگی مینیسک دارند، یکسان نیست. به همین خاطر، انواع درمان برای هر شخص متفاوت است، از تحت نظر گرفتن بیمار برای مدتی مشخص تا انواع مختلف درمان‌ها با استفاده از جراحی، مواردی هستند که می توانند برای هر بیمار متفاوت باشند. علاوه بر شدت مصدومیت، مواردی مانند سن بیمار و سطح فعالیت وی، از عواملی هستند که در تعیین بهترین روش درمانی، در نظر گرفته می شوند.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است