درمان پارگی رباط صلیبی از نواحی مختلف زانو در اثر پیچ خوردگی آن

درمان پارگی رباط صلیبی از نواحی مختلف زانو در اثر پیچ خوردگی آن

رباط‌های اطراف زانو قوی هستند. بااین‌حال، گاهی اوقات آن‌ها آسیب می‌بینند. چهار استخوان در اطراف ناحیه مفصل زانو وجود دارد: استخوان ران(فمور)، استخوان تیبیا، استخوان نازک‌نی (فیبولا) و کشکک زانو (پاتلا). حرکات اصلی مفصل زانو بین استخوان ران، تیبیا و پاتلا انجام می‌شود. بافت همبند ضخیم (غضروف مفصلی) انتهای تیبیا و فمور و پشت مفاصل اطراف مفصل زانو را پوشش می‌دهد. غضروف مفصلی اصطکاک بین استخوان مفصل زانو را کاهش می‌دهد و به حرکت روان بین آن‌ها کمک می‌کند.

آیا پارگی رباط صلیبی به جز جراحی درمان دیگری دارد؟

در برابر کشش مقاوم هستند. وقتی رباط‌ها دچار آسیب‌دیدگی شوند، مفصل زانو ممکن است بی‌ثبات شود. پارگی رباط صلیبی زانو دامنه حرکتی مفصل را شدیداً محدود می‌کند که منجر به ناتوانی فرد در چرخاندن پا و پارگی مینیسک می‌شود. علت کشیدگی و پارگی رباط صلیبی زانو می‌تواند مواردی از قبیل: پیچ‌خوردگی زانو در حین قرار داشتن پا روی زمین, وارد شدن صدمه یا ضربه به‌زانو, کشیدگی بیش‌ازحد زانو و مواردی ازاین‌دست باشد. یکی از راه‌هایی که برای درمان این عارضه قبل از انتخاب گزینه جراحی وجود دارد تزریق پی آر پی(prp) می‌باشد. در این روش از خون بدن بیمار برای تزریق استفاده می‌شود. پلاسمای غنی از پلاکت(پی آر پی) حاوی مقدار زیادی فاکتورهای رشد بوده که این فاکتورها باعث تسریع در روند بهبودی بیمار می‌شوند.

ارتباط با ما

متخصصان ما در کلینیک آماده‌ی ارائه خدمات در زمینه‌ی درمان انواع دردهای مفصلی و عضلانی ازجمله درمان پارگی رباط صلیبی با استفاده از روش‌های جراحی بسته(مانند تزریق پی آر پی) و با استفاده از بهترین امکانات به شما می‌باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

انواع پارگی رباط صلیبی زانو


در زانو چهار رباط وجود دارد که مستعد آسیب هستند:

رباط جانبی میانی(MCL)

رباط جانبی میانی یکی از لیگامنت ها در کنار مفصل زانو است که بین استخوان ران و ساق پا در قسمت داخلی زانو قرار دارد. این رباط به تثبیت و محافظت از مفصل زانو در برابر هر نیرویی در کنار پا و همچنین به محدود کردن مقدار حرکت زانو از سمتی به سمت دیگر کمک می‌کند.

رباط جانبی خارجی (LCL)

رباط جانبی خارجی رباط اصلی دیگر در طرف دیگر مفصل زانو است که بین استخوان ران و فیبولا در قسمت بیرونی زانو قرار دارد و کمک می‌کند تا از مفصل زانو در برابر هر نیرویی در کنار پا محافظت و تثبیت شود و همچنین به محدود کردن مقدار حرکت زانو از سمتی به سمت دیگر کمک می‌کند.

رباط صلیبی قدامی (ACL)

رباط صلیبی قدامی یکی از رباط‌ها در داخل مفصل زانو است. این رباط به‌صورت مورب جلوی تیبیا را به پشت استخوان ران متصل می‌کند. این رباط با کنترل حرکات عقب و جلو زانو به ثبات مفصل زانو کمک می‌کند و حرکت روبه‌جلوی استخوان تیبیا در جلوی فمور را متوقف می‌کند.

رباط صلیبی خلفی (PCL)

رباط صلیبی خلفی رباطی دیگر در داخل مفصل زانو است. این رباط نیز به‌صورت مورب در سراسر زانو کشیده می‌شود و پشت تیبیا را به جلوی استخوان فمور متصل می‌کند. رباط صلیبی قدامی و رباط صلیبی خلفی در داخل مفصل زانو متقابل یکدیگر قرار می‌گیرند و بعضی افراد آن‌ها را پیوند متقابل می‌نامند. رباط صلیبی خلفی به کنترل حرکات جلو و عقب زانو کمک می‌کند.

علت پارگی رباط صلیبی زانو


هر قسمت از رباط صلیبی ممکن است به علت خاصی آسیب‌دیده شود. در ادامه علت آسیب هر قسمت بیان‌شده است.

آسیب به رباط جانبی میانی(MCL)

جراحات به رباط جانبی میانی(MCL) می‌تواند در تقریباً هر ورزشی اتفاق بیافتد و بر افراد در تمام گروه‌های سنی تأثیر بگذارد. این آسیب اغلب هنگامی اتفاق می‌افتد که پا در مقابل بدن کشیده می‌شود و همان زمان در سمت بیرونی پاهایتان یک ضربه دریافت می‌کنید. این آسیب ممکن است مثلاً در طول مسابقات راگبی یا فوتبال ایجاد شود.

آسیب به رباط جانبی خارجی (LCL)

احتمال آسیب به رباط جانبی خارجی کمتر از آسیب‌های رباط جانبی میانی است به این دلیل که پای دیگر شما معمولاً در برابر آسیب از سمت داخلی زانوی شما محافظت می‌کند. معمولاً ضربه مستقیم به سمت داخلی زانو شما است که سبب آسیب رباط جانبی خارجی می‌شود اما ممکن است این آسیب به رباط اتفاق بیفتد اگر یک پا در مقابل شما کشیده شده و پای دیگر برای حفاظت حضور ندارد برای مثال در طول مسابقات راگبی یا فوتبال.

آسيب رباط صلیبی قدامی (ACL)

آسیب‌های رباط صلیبی قدامی اغلب در طول ورزش‌هایی مانند فوتبال، بسکتبال، اسکی و تنیس اتفاق می‌افتد. آسیب زمانی ایجاد می‌شود که شما بر روی ساق پای خود فرود بیایید و سپس زانوی خود را درحالی‌که کمی خم‌شده است در جهت مخالف به‌سرعت چرخش دهید. زنان بیشتر از مردان دچار این نوع آسیب می‌شوند. اگرچه مشخص نیست که چرا این‌چنین است احتمالاً به این دلیل است که به‌طورکلی، عضلات اطراف زانوی زن نسبت به مرد قوی نیستند. حدود نیمی از افراد مبتلا به آسیب رباط صلیبی قدامی همچنین آسیب به مینیسک و یا یک رباط دیگر در زانو را تجربه می‌کنند.

آسیب به رباط صلیبی خلفی (PCL)

صدمات به این لیگامنت به‌اندازه‌ی آسیب به رباط صلیبی قدامی رایج نیست. دلیل امر این است که رباط صلیبی خلفی گسترده‌تر و قوی‌تر از رباط صلیبی قدامی است. چند اتفاق ممکن است باعث شود رباط صلیبی خلفی مجروح شود؛ به‌عنوان مثال، درصورتی‌که هنگام تصادف اتومبیل، جلو زانوی خمیده شده شما به داشبورد ماشین برخورد کند و قسمت پایین ساق پا به عقب کشیده شود. همچنین اگر سقوط روی زانو خمیده اتفاق بیفتد ممکن است این رباط آسیب ببیند.

علائم پارگی رباط صلیبی زانو


 • صدای تق تق (یا احساس تکان شدید) در زمان آسیب‌دیدگی- گاهی اوقات اگر رباط کاملاً پاره شود ممکن است صدا شنیده شود یا احساس شود.
 • تورم زانو- هنگامی‌که یک رباط آسیب می‌بیند ممکن است خونریزی داخل مفصل زانو ناشی از آسیب رباط ایجاد شود. این اتفاق می‌تواند منجر به تورم زانو شود. درجه تورم به‌شدت آسیب بستگی دارد. رگ به رگ شدن رباط‌های کوچک ممکن است موجب تورم شود و تورم ممکن است به مدت چند ساعت ظاهر نشود. بااین‌حال، پارگی کامل رباط‌ها ممکن است به تورم زانو منجر شود که به‌سرعت در عرض دو ساعت اتفاق می‌افتد و بسیار دردناک است.
 • درد در زانو- بازهم، درجه درد می‌تواند به‌شدت آسیب زانو بستگی داشته باشد.
 • حساسیت به لمس در اطراف زانو- در رگ به رگ شدن‌های جزئی حساسیت ممکن است خفیف باشد اما اگر رباط پاره شود حساسیت به لمس بیشتر و شدیدتر می‌شود.
 • عدم امکان استفاده یا حرکت زانو به‌طور عادی- در پارگی‌های کامل رباط، حرکت می‌تواند به‌شدت کاهش یابد؛ درحالی‌که در ناحیه‌های با پارگی جزئی زانو تحرک نسبتاً مناسبی دارد.
 • احساس ناپایداری در زانو هنگام سعی در ایستادن روی آن - این اتفاق باعث لنگیدن فرد هنگام راه رفتن می‌شود. بازهم میزان لنگ زدن بستگی به‌شدت آسیب رباط‌ها دارد. شما ممکن است قادر به ایستادن باشید درصورتی‌که فقط یک رگ به رگ جزئی اتفاق افتاده باشد.
 • گاهی اوقات کبودی در اطراف زانوی شما ممکن است ظاهر شود اگرچه همیشه این‌گونه نیست. ممکن است باگذشت زمان کبودی افزایش یابد.

تشخیص پارگی رباط صلیبی


پزشک شما یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. اگر زانوی شما بسیار ملتهب و متورم و خونی شده باشد پزشک ممکن است از یک سوزن برای تخلیه خون استفاده کند. شما ممکن است به اشعه ایکس نیاز داشته باشید تا مطمئن شوید که استخوان شکسته ندارید و همچنین یک ام آر آی برای بررسی هرگونه صدمه‌ی رباطی انجام می‌شود.

درمان پارگی رباط صلیبی


انواع روش‌های درمان پارگی رباط صلیبی عبارتند از:

درمان‌های خانگی

درمان‌های خانگی

 • زانو را استراحت  دهید. از قرار دادن وزن و فشار زیاد بر روی زانو اجتناب کنید اگر این کار باعث درد می‌شود. ممکن است مجبور باشید برای یک دوره زمانی از عصا استفاده کنید.
 • زانو را سرد کنید. برای کاهش درد و تورم، هر 3 تا 4 ساعت به مدت 20 تا 30 دقیقه روی زانوها یخ بگذارید.این کار را برای 2 تا 3 روز یا تا زمانی که تورم از بین برود ادامه دهید.

 

دارو

دارو

 • پاراستامول و کدئین: پاراستامول برای کاهش درد مفید است.بهتر است به‌جای مصرف پراکنده پاراستامول را به‌طور منظم به مدت چند روز یا بیشتر مصرف کنید.  دوز مصرفی برای افراد بالغ دو قرص 500 میلی‌گرم چهار بار در روز است.اگر درد شدیدتر باشد، ممکن است کدئین تجویز شود که قوی‌تر است اما می‌تواند موجب خواب‌آلودگی و یبوست شود.
 • داروهای ضدالتهابی: این داروها همچنین داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) نامیده می‌شود.آن‌ها درد را کاهش می‌دهند و همچنین ممکن است التهاب و تورم را محدود کنند.انواع و مارک‌های زیادی وجود دارد.شما می‌توانید برخی داروها (مانند آسپرین و ایبوپروفن) را در داروخانه‌ها بدون نسخه خریداری کنید اما برای سایر این داروها نیاز به نسخه دارید.بعضی‌اوقات با مصرف داروهای ضدالتهابی عوارض جانبی  زیادی ایجاد می‌شوند.درد معده و خونریزی از معده، جدی‌ترین این عوارض هستند.برخی از افراد مبتلا به آسم، فشارخون بالا، نارسایی کلیه، سوءهاضمه و نارسایی قلبی ممکن است قادر به مصرف داروهای ضدالتهابی نباشند.
 • مسکن‌های ضدالتهابی موضعی:  انواع و مارک‌های مختلفی از مسکن‌های ضدالتهابی موضعی وجود دارد.شما می‌توانید از برخی داروهای بدون نسخه مصرف کنید اما برای سایرین به نسخه نیاز دارید.بحث زیادی در مورد مقایسه‌ی تأثیر مسکن‌های ضدالتهابی موضعی با قرص‌ها وجود دارد.برخی مطالعات نشان می‌دهد که این پمادها ممکن است به‌اندازه‌ی قرص‌ها برای درمانرگ به رگ شدنمؤثر باشد.

بریس زانو

بریس زانو

با توجه به نوع صدمه به لیگامان زانو متخصص ممکن است شما را راهنمایی کند تا با پوشیدن بریس ویژه بتوانید از زانوی خود مراقبت کنید تا آسیب‌دیدگی بهبود یابد.بریس زانو معمولاً یک مکانیزم لولایی دارد که اجازه می‌دهد تا مفصل زانو قادر به خم شدن و گسترش داشته باشد اما اجازه حرکت زانوی از طرفی به سمتی دیگر را نمی‌دهد؛ اگرچه بریس زانو ممکن است برای همه‌ی انواع آسیب زانو مناسب نباشد.بهتر است در مورداستفاده از بریس زانو با پزشک خود صحبت کنید.

فیزیوتراپی 

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی ممکن است پس از آسیب‌های رباط زانو مفید باشد.فیزیوتراپیست یا متخصص ورزش می‌تواند به شما کمک کند تا عملکرد زانوی آسیب‌دیده را ارتقا دهید.تمریناتی نیز برای شما پیشنهاد می‌شود که باید به‌طور مرتب در خانه انجام شود تا به تقویت عضلات مفصل زانو کمک کنند. اگر برای درمان پارگی رباط زانو به فکر جراحی هستید بهتر است قبل از عمل با فیزیوتراپ مشورت کنید.

تزریق

تزریق

ازجمله روش‌های مؤثر برای درمان پارگی رباط صلیبی تزریق پی آر پی  و تزریق سلول‌های بنیادی می‌باشد که در ادامه طرز کار آن بیان‌شده است. 

 تزریق پی آر پیچگونه کار می‌کند؟ 

تزریقپی آر پیشامل یک پلاکت غلیظ است که مستقیماً از نمونه خون بازوی خود بیمار گرفته می‌شود.با استفاده از سانتریفیوژ، خون به تجزیه می‌شود وعناصر غنی پلاکتی از این اجزا به داخل منطقه آسیب‌دیده تزریق می‌شوند.این پلاکت‌ها با یک‌لایه دانه‌ای با ویژگی‌های درمانی پوشیده شده‌اند که التهاب را آرام می‌کند و موجب کاهش درد می‌شود که درنتیجه 6 تا 12 ماه کاهش درد و بهبود عملکرد را ایجاد می‌کند.

روش سلول‌های بنیادی چگونه کار می‌کند

درمان سلول‌های بنیادی نیز ترکیب شیمیایی ضروری برای درمان را مستقیماً از بدن خود بیمار می‌گیرد. سلول‌های بنیادی برای همه درمان‌های فیزیکی بدن حیاتی هستند.هنگامی‌که شما مصدوم می‌شوید سلول‌های آسیب‌دیده ناشی از ضربه به‌طور طبیعی توسط سلول‌های بنیادی جایگزین می‌شوند.سلول‌های بنیادی از طریق رگ‌های خونی به‌طور مداوم جریان می‌یابند.بااین‌حال در مناطق خاصی از بدن مانند غضروف داخل زانو هیچ جریان خونی وجود ندارد.به همین ترتیب، تعداد طبیعی سلول‌های بنیادی درون زانو بسیار کم است.برای ترمیم صدمه به چنین ناحیه‌ای سلول‌های بنیادی از یک ناحیه بدن خود بیمار گرفته می‌شوند.این سلول‌های خاص از یک قسمت از بدن مانند بافت چربی برداشت می‌شود.درون چنین نمونه‌ای میلیون‌ها سلول بنیادی وجود دارد که با پلاسما غلیظ از پلاکت مخلوط می‌شود و یک مخلوط زیست سلولی ایجاد می‌شود که در منطقه آسیب‌دیده تزریق می‌شود.

جراحی  

جراحی

گاهی اوقات عمل جراحی ممکن است پس از آسیب رباط زانو پیشنهاد شود.این احتمال بیشتر است اگر:

 • شما فردی هستید که ورزش‌های زیادی را انجام می‌دهید یا فردی بسیار فعال هستید ورباط صلیبی قدامیخود را مصدوم کرده‌اید.
 • شما بیش از یک رباط زانو آسیب‌دیده دارید یا یک رباط زانو و همراه قسمت دیگری از زانو آسیب‌دیده است.
 • رباط جانبی خارجی شما دچار پارگی شده است.
 • فیزیوتراپی و توان‌بخشی کمک نکرده‌اند.

اغلب جراحی برای بهبود آسیب‌هایرباط صلیبی قدامیتوصیه می‌شود.بااین‌حال، منصفانه است که بگوییم بهترین روش برای درمانپارگی رباط صلیبی قدامیهنوز موردی بحث‌برانگیز است.فیزیوتراپی و اقدامات دیگر ممکن است تنها موارد موردنیاز برخی از افراد باشد و ممکن است از نیاز به جراحی جلوگیری کند.

به این پست امتیاز دهید.
درمان پارگی رباط صلیبی از نواحی مختلف زانو در اثر پیچ خوردگی آن
4 از 2 رای