درمان نقرس زانو با خنثی سازی اسید اوریک از طریق اوزون درمانی

نقرس زانو

زمانی که اولین علائم نقرس زانو بروز می‌کنند، لازم است که شما برای درمان خود اقدام کنید. هرچقدر شما سریع‌تر برای درمان خود اقدام کنید، در کمتری را از بیماری نقرس حس خواهید کرد. علت بروز نقرس در زانو درست مشابه با علت بروز نقرس در شست پا، مچ دست و مچ پا است و از عدم تعادل PH ناشی می‌شود. وجود اوریک‌اسید بیش از حد در خون، علت اصلی و زمینه‌ای بروز علائم نقرس است که به سرعت با روش‌های قلیای کردن خون، برطرف می‌شود.

اولین علائم نقرس با دردهای خفیفی آغاز می‌شود. بسیاری از حملات نقرس در شب رخ می‌دهند و معمولا زمانی که شخص در مراحل اولیه بیماری است و دردهای او خفیف است، این موضوع را نادیده گرفته و جدی نمیگیرد.

در صورتی که با بروز اولین علائم درد، برای درمان اقدام شود و اسید موجود در خون با کمک قلیاها، خنثی شود، بیمار در آینده دردهای بسیار کمتری خواهد داشت که مدت زمان بروز آن‌ها نیز بسیار کمتر هستند.

بیماری نقرس یکی از انواع بیماری آرتریت مفصلی محسوب می‌شود که علت اصلی آن تجمع بلورهای اسید اوریک در مایع مفصلی است. ماده‌ای به نام پورین که به طور طبیعی در بسیاری از غذاها و در بدن ما وجود دارد، پس از تجزیه تبدیل به اوریک‌اسید می‌شود. بر هم خوردن تعادل در میزان اوریک‌اسید خون موجب تجمع آن در مایع مفصلی و تشکیل بلورهایی می‌شود که موجب بروز حملات دردناک و التهابی نقرس می‌شوند. میزان بالا اوریک‌اسید در خون همچنین می‌تواند موجب تشکیل سنگ کلیه و انسداد لوله‌های تصفیه در کلیه می‌شود که این موضوع می‌تواند باعث نارسایی کلیه شود.

مصرف زیاد مایعات می‌تواند در پیشگیری از بروز حملات نقرسی موثر باشد و خطر تشکیل سنگ کلیه و اختلال در عملکرد کلیه را کاهش دهد. الکل دارای خاصیت مدر بودن است و موجب کم آب شدن بدن و بروز حملات نقرس می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت ما مراجعه کنید و با ما در ارتباط باشید

نقرس زانو چیست؟


نقرس در زانو

نقرس زانو یک بیماری التهابی است که موجب درد تورم و قرمزی زانو می‌شود. نقرس یکی از انواع پیچیده‌ی آرتریت مفصلی است. بر اساس آمارها، مردان بیشتر از زنان به این بیماری مبتلا می‌شوند. احتمال بروز نقرس در دوران بعد از یائسگی در زنان نیز بسیار بیشتر از قبل می‌شود.

در اغلب مواردی، مفصل شصت پا دچار حمله نقرس می‌شود اما سایر مفاصل مانند مچ پا، مچ دست، مفاصل انگشتان دست و زان نیز ممکن است دچار نقرس شوند.

علل بروز نقرس زانو


علل بروز نقرس زانو

بیماری نقرس بر اثر تجمع بلورهای اسید اوریک در مایع مفصلی ایجاد شده و موجب التهاب مفصل و درد شدید می‌شود. این بلورها بر اثر بالا رفتن میزان اسید اوریک خون ایجاد می‌شوند. بدن شما به طور طبیعی هنگام تجزیه پورین، اسید اوریک تولید می‌کند. پورین یک ماده طبیعی است که در بدن وجود دارد و همچنین در غذاهایی مانند غذاهای دریایی، استیک و گوشت قرمز یافت می‌شود. سایر موادی که دارای اسید اوریک بالا هستند، شامل مشروبات الکلی و غذاهای شیرین شده با فروکتوز می‌شوند.  در حالت عادی، اسید اوریک موجود در خون توسط کلیه‌ها جذب شده و سپس دفع می‌شود. اما گاهی بدن شما اسید اوریک بیش از حد تولید می‌کند و از سوی دیگر کلیه‌ها مقدار کمی از آن را دفع می‌کنند. در این صورت، اسید اوریک زیادی در خون جمع می‌شود و در نتیجه کریستال‌های ریز و بسیار تیز سوزن مانندی در مایع مفصلی اطراف مفاصل بدن تشکیل می‌شوند که باعث درد و التهاب و تورم می‌شوند.

بلورهای اوریک‌اسید معمولا در دماهای پایین تر تشکیل می‌شوند و به همین خاطر است که این کریستال‌ها بیشتر در مفاصل کوچک دست و پا که زودتر سرد می‌شوند، تجمع پیدا می‌کنند.  عوامل زیادی می‌توانند در  بروز نقرس نقش داشته باشند و به همین خاطر برخی افراد، بیش از سایرین در معرض ابتلا به آن هستند:

دلایل زمینه‌ای نقرس زانو 

 • ژنتیک: ژنتیک تا 20 درصد در بروز نقرس نقش دارد.
 • سن: نقرس بیشتر در افراد بالای 40 سال بروز می‌کند و بیشترین آمار ابتلا به نقرس نیز بین افراد 75 ساله است.
 • چاقی: اگر شاخص توده بدنی بیشتر از 35 باشد، احتمال بروز نقرس بسیار بیشتر است.
 • رژیم غذایی: زیاده‌روی در خوردن آبجو، مصرف مقادیر زیادی نوشیدنی‌های شیرین شده با فروکتوز، و خوردن مقادیر زیاد غذای دریایی در 12 درصد از موارد علت بروز بیماری نقرس بوده است.
 • بیماری‌ها: وجود مشکلاتی در عملکرد کلیه یا متابولیسم بدن، ریسک ابتلا به نقرس را بالا می‌برد.
 • درمان‌های دارویی: داروهای خاصی مانند داروهای مدر (دیورتیک یا ادرارآور) که برای فشارخون تجویز می‌شوند می‌توانند احتمال بروز نقرس را بالا ببرند.
 • آسیب‌دیدگی: افرادی که مفاصل آسیب‌دیده دارند، بیشتر در معرض ابتلا به نقرس هستند.

علائم نقرس زانو


علائم نقرس زانو

معمولا حملات نقرس رد شب رخ می‌دهند چرا که در این زمان، دمای بدن شما پایین می‌آیند. علائم کامل حمله نقرس به سرعت و ظرف چند ساعت بروز می‌کنند. پوست مفصل به نظر براق و برافروخته می‌آید و حتی ممکن است برآمدگی‌هایی روی آن دیده شود و سایر علائم زیر ایجاد می‌شوند:

 • تورم
 • قرمزی
 • خستگی مفرط
 • درد
 • احتمالا تب

این علائم بعد از فروکش کردن ممکن است بین شش ماه تا دو سال دیگر مجددا بازگردند. 60 درصد از بیماران نقرسی ظرف مدت یک سال، حمله نقرس بعدی را تجربه می‌کنند.

تشخیص بیماری نقرس


تشخیص بیماری نقرس

یک پزشک با تجربه معمولا به خوبی می‌تواند با گرفتن شرح حال و بررسی علائمش ما، ابتلا به نقرس را تشخیص دهد. اما با این حال برای اطمینان لازم است برخی تستهای تشخیصی انجام شوند. تست‌های تشخیصی می‌تواند شامل آزمایش خون برای بررسی میزان اسید اوریک و آزمایش مایع مفصلی برای بررسی وجود بلورهای اسید اوریک باشد. آزمایش مایع مفصلی می‌تواند وجود بلورهای اسید اوریک را آشکار کند و نتایج آن قابل اطمینان تر است. همچنین ممکن است آزمایشاتی برای بررسی عملکرد کلیه‌ها انجام شوند

روش درمان نقرس زانو


در ادامه برخی از مهم‌ترین روش‌های درمان نقرس زانو ذکر شده‌اند:

استراحت

روش درمان نقرس زانو

وارد کردن فشار مکرر و مداوم به مفاصل موجب می‌شود که بهبودی مفصل دچار اختلال شود و به کندی پیش برود. عدم اختصاص زمانی برای استراحت زانو موجب تشدید درد نقرس می‌شود. بالا قرار دادن پا در حین استراحت (مثلا با قرار دادن پشتی زیر پا) موجب کاهش فشار به زانو می‌شود و خون را به قسمت‌های بالایی بدن باز میگرداند.

یخ

درمان نقرس با یخ

برای کاهش درد و التهاب روی زانوی خود کمپرس سرد بگذارید. م یخ را مستقیما روی پوست خود نگذارید بلکه آن را درون پلاستیک بگذارید و درون حوله نازک بپیچید و روی زانو قرار دهید و بگذارید 5 تا 20 دقیقه بماند. این کار را 2 ساعت یکبار تکرار کنید.

درمان دارویی

درمان دارویی نقرس

معمولا در صورتی که شما چندین بار حمله نقرس داشته‌اید، و یا دچار عوارض ناشی از نقرس شده‌اید، داروهایی برای کاهش سطح اوریک‌اسید خون شما تجویز می‌شوند.

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs)

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی در تسکین درد بسیار پرکاربرد هستند و دوز پایین آن‌ها بدون نسخه قابل تهیه است. این داروها موجب کاهش درد و التهاب می‌شوند. البته استفاده بلندمدت از این داروها می‌تواند موجب بروز آسیب‌های کبدی و افزایش احتمال بروز حمله قلبی شود. داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی به صورت پماد موضعی نیز قابل استفاده هستند و در این حالت، عوارض کمتری دارند. داروهای ایبوبروفن و ناپروکسن رد صورت استفاده بلافاصله پس از حمله نقرس می‌توانند به خوبی موثر باشند.

کلشی سین (Colchicine):

کلشی سین

این دارو برای پیشگیری یا درمان علائم حملات نقرسی تجویز می‌شود. این دارو موجب کاهش تجمع و رسوب شدن اوریک اسد می‌شود و در نتیجه التهاب مفصل را کاهش می‌دهد. کلشی سین به طور مستقیم تاثیر مسکن ندارد اما با درمان علت اصلی بروز درد موجب کاهش درد می‌شود.

استروئید

درمان نقرس با استروئید

استروئید یک روش درمانی فوق‌العاده موثر در کاهش درد و التهاب است. داروهای استروئیدی هم به صورت خوراکی و هم تزریقی تجویز می‌شوند.

بیرون کشیدن مایع مفصلی

بیرون کشیدن مایع مفصلی

پزشک می‌تواند برای کاهش درد و فشار در مفصل یک سوزن درون کپسول مفصلی ببرد و با کمک آن، مقداری از مایع درون مفصل را بیرون بکشد و بدین طریق مقداری از بلورهای کریستالی اوریک اسید از اطراف مفصل خارج می‌شوند. پس از این کار یک ماده بی‌حس‌کننده و کورتیزون درون مفصل تزریق می‌شود تا التهاب مفصل کاهش پیدا کند.

اوزون تراپی 

اوزون تراپی

اوزون تراپی می‌تواند به تسکین علائم ناشی از نقرس کمک کند و همچنین از بازگشت آن پیشگیری کند. اوزون تراپی موجب کاهش التهاب، شکسته شدن بلورهای اوریک‌اسید، کاهش درد و تورم، تسریع روند بهبودی و خنثی شدن سموم موجود در بدن می‌شود و سطح اکسیژن بدن را بالاتر می‌برد.

تزریق کورتیزون

تزریق کورتیزون

تزریق کورتیزون می‌توان درد و التهاب مفصل را برای 6 هفته الی 6 ماه کاهش دهد. بعد از گذشت این مدت ممکن است درد دوباره بازگردد و یا بازنگردد که بستگی به شرایط خاص بیمار دارد. به طور کلی، افراد به دو دلیل ممکن است تزریق کورتیزون انجام دهند: برای درمان درد ناشی از بیماری، و برای تایید کردن تشخیص‌های پزشکی (در مورد منشا بروز درد)

تسکین درد بدون مصرف دارو

تسکین درد بدون مصرف دارو

 • کمپرس سرد: زمانی که درد شما خیلی شدید نیست، از کمپرس سرد استفاده کنید تا التهاب مفصل را کاهش دهید و درد شما تسکین پیدا کند. یخ را در یک حوله نازک بپیچید و آن را برای 20 تا 30 دقیقه روی مفصل بگذارید و این کار را چند بار در روز تکرار کنید.
 • تا زمانی که درد شما کاهش پیدا کند به مفصل خود استراحت دهید. سعی کنید زیر زانو پشتی بگذارید تا کمی بالا قرار بگیرد.
 • نوشیدن آب: زمانی که بدن شما آب کافی نداشته باشد، میزان اسید اوریک بدن بالا می‌رود و کلیه‌ها به خوبی نمی‌توانند اوریک‌اسید را دفع کنند بنابراین مقادیر زیادی آب بنوشید.
 • به غذاهایی که میخورید توجه کنید: برخی غذاهای دریایی، گوشت ارگان‌های داخلی حیوان مانند جگر، غذاهای چرب و برخی سبزیجات می‌توانند پورین بالایی داشته باشند و میزان اوریک‌اسید خون را بالا ببرند. نوشیدنی‌های حاوی فروکتوز و آبجو نیز پورین بالایی دارند.

درمان‌های خانگی نقرس زانو

درمان‌های خانگی نقرس زانو

با توجه به این که ممکن است نقرس زانو از غذایی که میخورید ناشی شده باشد، تغییر دادن رژیم غذایی در درمان نقرس موثر است و می‌تواند از بروز آن نیز پیشگیری کند. در ادامه برخی درمان‌های طبیعی و خانگی برای نقرس ذکر شده‌اند:

 • گیلاس: گیلاس دارای خاصیت مهار سیکلوكسیژناز (COX) در بدن است. سیکلوكسیژناز یک آنزیم در بدن است که در ایجاد حس درد نقش دارد. مصرف گیلاس می‌تواند تولید این آنزیم و در نتیجه احساس درد را کنترل کند. البته تاثیر این میوه در هر فرد متفاوت است. گیلاس را می‌توان به صورت تازه، آب میوه یا گیلاس خشک مصرف کرد
 • کرفس: برخی اعتقاد دارند که کرفس به طور کلی می‌تواند علائم نقرس را درمان کند و یا حداقل درد بیمار را کاهش دهد. هرچند کرفس در درمان نقرس نقش دارد اما انتظار نمی‌رود که به محض مصرف آن، تاثیراتش دیده شوند. حداقل شش هفته طول می‌کشد تا تاثیر کرفس بر بدن نمایان شود. کرفس خاصیت مدر بودن دارد که به دفع مواد سمی مانند اوریک‌اسید از بدن کمک می‌کند.
 • توت فرنگی: توت فرنگی معمولا به عنوان جایگزینی برای دو مورد بالایی تجویز می‌شود. تصور می‌شود که میزان ویتامین C بالای توت فرنگی می‌تواند میزان اوریک‌اسید در بدن را کاهش دهد و همچنین ظاهرا توت فرنگی دارای خواصی است که موجب مقاوم شدن بدن در برابر نقرس می‌شود.
 • جوش شیرین: برخی از بیماران مبتلا به نقرس اظهار کرده‌اند که مصرف جوش شیرین به تسکین علائم آن‌ها کمک کرده است. جوش شیرین یک ماده آلکالین است و می‌تواند کمک کند که اوریک‌اسید موجود در خون، تبدیل به بلور نشود و در مایع مفصلی جمع نشود. توصیه می‌شود که قبل از مصرف جوش شیرین با پزشک مشورت کنید چرا که مصرف این ماده می‌تواند عوارضی را نیز به همراه داشته باشد.
 • آب: مصرف آب و مایعات فراوان می‌تواند راه حل خوبی برای تسکین درد نقرس باشد. مصرف آب موجب می‌شود کلیه‌ها راحت‌تر بتوانند اوریک‌اسید خون را دفع کنند.
 • سرکه سیب: این یکی از درمان‌های خانگی پرکاربرد برای درمان نقرس است. گفته می‌شود که خوردن سرکه سیب سرخ، بلافاصله پس از حمله نقرس می‌تواند درد شما را کاهش دهد.
 • شیر: شیر برای قرن‌ها است که برای درمان نقرس به کار می‌رود. شیر دارای مقادیر بسیار کمی از مواد تولید کننده اوریک‌اسید (پورین‌ها) است و حتی گفته می‌شود که می‌تواند سطح اوریک‌اسید موجود در خون را نیز پایین بیاورد. البته مطالعات انجام شده نشان داده اند که شما روزانه باید 10 لیوان شیر بخورید تا این تاثیر در بدن شما ایجاد شود.

پیشگیری از نقرس زانو


پیشگیری از نقرس زانو

به عنوان یک قانون کلی، پیشگیری همیشه از درمان بهتر است. با پیشگیری زا بروز بیماری علاوه بر این که هیچ درد و ناراحتی تحمل نمی کنیدف مجبور به پرداخت هزینه‌های درمان نیستید. توصیه‌های زیر به پیشگیری از بروز نقرس زانو به شما کمک می‌کنند:

 • کاهش دادن وزن: افراد چاق بیشتر در معرض ابتلا به نقرس هستند. در صورتی که اضافه وزن دارید باید وزن خود را کاهش دهید. اگر در کاهش وزن مشکل دارید حتما با پزشک مشورت کنید.
 • خوردن آب و مایعات: هر روز حداقل دو لیتر آب بنوشید تا کلیه‌های شما به خوبی کار کنند و بتوانند سمومی مانند اوریک‌اسید را دفع کنند.
 • از خوردن زیاد غذاهای غنی از پورین خودداری کنید: ماهی‌های چرب، گوت قرمز، مارچوبه و اسفناج دارای پورین زیادی هستند. پورین در بدن تبدیل به اوریک‌اسید می‌شود و بنابراین مصرف کمتر این مواد موجب کاهش تولید اوریک‌اسید در بدن می‌شود.
 • پرهیز از خوردن نوشیدنی‌های حاوی فروکتوز: از جمله برخی آبمیوه‌ها و نوشابه‌ها.
 • پرهیز از مصرف الکل
 • ویتامین سی: هرچند ویتامین سی چندان به عنوان عامل پیشگیری از نقرس شناخته نمی‌شود اما نتایج یکی از تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان داده که مصرف 1500 میلی‌گرم ویتامین سی در روز احتمال ابتلا به نقرس را تا 45 درصد کاهش می‌دهد. برای مصرف قرص‌های مکمل ویتامین سی ابتدا با پزشک مشورت کنید.
 • مشورت با پزشک: در صورتی که در حال حاضر هر دارویی مصرف می‌کنید و یا درمان خانگی انجام می‌دهید، قبل از مصرف هرگونه داروی دیگر باید با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید این داروها با هم تداخل ندارند. همچنین ممکن است دارویی که مصرف می‌کنید موجب بالا رفتن احتمال بروز نقرس شود و می‌توانید از پزشک خود بخواهید داروی دیگری جایگزین آن کند.
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است