درمان سندرم گیرافتادگی شانه (قوس دردناک) ورزشکاران با تزریق PRP

سندرم-گیر-افتادگی-شانه

با سندرم گیر افتادگی شانه(ایمپینجمنت)، درد ماندگار شده و بر فعالیت‌های روزمره تاثیر می‌گذارد. مثلا حرکت‌هایی مانند بردن دست به پشت سر یا بالا بردن دست بالای سر مثل موقعی که میخواهید کت یا بلوز بپوشید، ممکن است موجب درد شود.

با گذشت زمان، سندروم گیر افتادگی شانه منجر به التهاب تاندونهای روتاتورکاف می‌شود. تاندونیت   و بروسیت  . اگر تاندون روتاتور کاف به طور مناسب درمان نشود، شروع به نازک شدن و پاره شدن میکند.

دکتر محمد پیریایی، با سالها تجربه و تخصص در زمینه درد و مشکلات مفصلی عضلانی آماده ارائه درمان های جدید و مناسب شما می باشد. لطفاجهتکسباطلاعاتبیشترورزرونوبتباشماره   تماسحاصلفرمایید.

آناتومی شانه


آناتومی-شانه

مفصل شانه یک مفصل گوی وکاسه‌ای است، کاسه شانه با غضروفی احاطه شده که باعث استحکام و ثبات شانه میشود.

در اطراف مفصل، کپسول مفصلی شما قرار دارد، یک ماده فیبردار که با قسمتهای ضخیم تر کپسول رباط‌ها را تشکیل میدهند.

تعدادی از عضلات (تاندونهای این عضلات) در اطراف و بالای مفصل قرار دارند. عضلات که بیشترین تأثیر را بر استحکام مفصل دارند، روتاتور کاف نامیده می‌شوند. "کاف" از چهار عضله درست شده که با یکدیگر کار میکنند تا شانه در وسط کاسه قرار گیرد.

شانه شناگر چیست؟


"شانه شناگر" یک واژه چند گانه محسوب می‌شود که طیف وسیعی از آسیبهای ناشی از استفاده بیش از حد شانه را مخصوصا در شناگران شامل می‌شود. از آنجا که قسمتهای مختلفی از شانه شما ممکن است از حرکات وضربات شنا آسیب ببیند، پس درد می‌تواند از درد موضعی در نزدیکی مفصل شانه شروع شود و به شانه و گردن یا دست شما برسد.

آسیب ناشی از استفاده بیش از حد، در واقع ناشی از آسیبهای مکرر است تا اینکه فقط از یک حادثه خاص باشد . بیش از 1/3 شناگران حرفه ای درد شانه را تجربه کرده اند که باعث جلوگیری از ادامه تمرینهای معمول آنها شده است.

 چه اتفاقی در شانه شناگر می‌افتد؟


شانه یک مفصل بسیار متحرک است و این حجم از تحرک باید با عضلات و رباط‌هایی که مفصل را احاطه کرده اند، به خوبی کنترل شود. تمرین بیش از حد ، خستگی، حرکت زیاد، تکنیک حرکتی اشتباه، ضعف، سفتی، آسیب قبلی شانه و یا استفاده از پدال دست و پا دست می‌تواند منجر به کار بیش از حد عضلات و رباط‌های شما شود. اگر این روند ادامه پیدا کند، جراحات مانند گیر افتادگی شانه و تاندونیت، پارگی‌های روتاتور کاف ، بورسیت، آسیب کپسول و رباط‌ها یا آسیبهای غضروف رخ می‌دهد.

تشخیص شانه شناگر


تشخیص-شانه-شناگر

تشخیص-شانه-شناگر1

 

تشخیص صحیح برای دستیابی به بهترین درمان، و برگشت سریعتر به استخر بسیار مهم است.

پزشکان با آسیبهایی که شناگران با آن مواجه می‌شوند به خوبی آشنا هستند. دکتر شما از طریق آزمایش و بررسی ساختار شانه مشخص می‌کند که کدام بخش از شانه باعث درد شده است. همچنین پزشک بررسی می‌کندتا ببیند چه چیزی در ابتدا موجب بروز درد شده است و آن را اصلاح میکند.

سندرم گیر افتادگی شانه چگونه درمان می‌شود؟


داروهایی نظیر آسپیرین، ناپروکسن یا ایبوپروفن، شایعترین درمان‌ها برای سندرم گیر افتادگی شانه هستند. داروها معمولا برای شش تا هشت هفته به بیمار داده می‌شوند، زیرا اغلب طول می‌کشد تا به طور کامل این مشکل حل شود. شما باید تحت نظر پزشک این داروها را مصرف کنید زیرا این داروها باعث تحریک معده و خونریزی می‌شوند. در چنین شرایطی هیچ دارویی نسبت به داروی دیگر برتری ندارد زیرا واکنش به دارو از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اگر داروی ضد التهاب در عرض 10 تا 14 روز موثر واقع نشد، یکی دیگر تجویز می‌شود تا زمانی که یک دارو بتواند درد را تسکین بدهد.

علاوه بر مصرف دارو، رفتن به حمام گرم به صورت روزانه و کشیدن عضلات ,به درمان کمک خواهد کرد. شما باید طوری تمرین کنید تا انگشت شست از بالا به پشت سرتان برسد. از فعالیتهای تکراری با بازوی آسیب دیده خود اجتناب کنید، به خصوص فعالیتهایی که موجب می‌شود آرنج از سطح شانه بالاتر برود. ممکن است پزشک از شما بخواهد تا به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنید تا تمریناتی را که در تقویت و کشش عضلات شانه موثر است به شما نشان بدهد.

اگر علیرغم استفاده از داروهای ضد التهاب خوراکی، نشانه‌ها وجود داشته باشند، پزشک ممکن است تزریق کورتیزون یا پی آر پی را توصیه کند. کورتیزون یک داروی ضد التهابی قوی است که فقط باید در صورت لزوم استفاده شود زیرا ممکن است استفاده مکرر از آن، عضلات و تاندونها را ضعیف کند.

اگر علائم همچنان ادامه داشته باشد یا ضعف زیادی در عضلات شانه وجود داشته باشد، ممکن است پزشک از اولتراسوند, [MRI] و یا آرتروگرام استفاده کند تا پارگی روتاتو کاف را رد کند. اگر کاف پاره شود، جراحی برای ترمیم آن ضروری است. اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به سندرم گیر افتادگی شانه، با دارو، تمرینات کششی، و اجتناب از فعالیتهای بردن دست بالای سر، تا زمانی که شرایط بهتر شود,درمان می‌شوند.

 مراحل توانبخشی سندرم گیرافتادگی شانه


مرحله1 - محفاظت از آسیب زودرس: تسکین درد و نکات مفید ضد التهاب

محافظت

 

همانند اکثر آسیب‌هایی که به بافت نرم وارد می‌شوند، درمان اولیه شامل:استراحت , یخ, فشرده سازی,و بالا گرفتن آن ناحیه می‌شود. در مراحل اولیه، به احتمال زیاد نمی‌توانید به راحتی دست خود را بلند کنید و یا به راحتی بخوابید. هدف اول این است که با استراحت فعال ازحرکات و شرایط تحریک کننده درد دور شوید . این بدان معنی است که ابتدا شما باید از انجام حرکات یا فعالیتی که موجب درد شانه شده است خودداری کنید و کارهایی که موجب بروز درد در شانه شما می‌شود را انجام ندهید. ممکن است شما برای تسکین درد نیاز به استفاده از یک گردن آویز داشته باشید. در بعضی موارد ممکن است برای تسکین درد ,شما باید نسبتا صاف یا با کمک یک بالش بخوابید. دکتر شما را راهنمایی خواهد کرد.

یخ یک روش ساده و موثر برای کاهش درد و تورم است. لطفا در طی مرحله اول وقتی که هنوز آسیب گرم یا داغ است هر 2 تا 4 ساعت حدود 20 تا 30 دقیقه پک یخ را روی محل درد قرار دهید.

داروهای ضد التهابی (در صورت تحمل) و مواد طبیعی ممکن است به کاهش درد و تورم کمک کنند. با این وجود، بهتر است از داروهای ضد التهابی در طول 48 تا 72 ساعت اولیه استفاده نشود چون ممکن است موجب خونریزی بیشترشود.

اکثر افراد میتوانند پاراستامول(استامینوفن) را به عنوان داروی کاهش دهنده درد تحمل کنند.

همانطور که شما بهبود پیدا می‌کنید، نوارحمایتی شانه به شما کمک خواهد کرد تا هم از بافت نرم آسیب دیده محافظت کنید و هم تورم بیش از حد کاهش یابد.

پزشک شما از تکنیک های کاهش درد زیادی از جمله حرکت مفاصل، ماساژ، طب سوزنی یا سوزن خشک برای کمک به شما در طول مرحله دردناک استفاده خواهد کرد.

مرحله 2: بازیابی محدوده‌ی کامل حرکتی 

اگر شما از ساختار روتاتور کاف آسیب دیده خود به طرز صحیح محافظت کنید، بافتهای آسیب دیده بهبود خواهند یافت. ساختارهای متورم مانند (تاندونیت، بورسیت) هنگامی که از آسیب های اضافی محافظت شوند، برطرف خواهند شد.

علائم مربوط به شانه شناگر ممکن است چندین هفته طول بکشد تا بهبود یابد.خیلی مهم است در طول این زمان، محیطی که به شما اجازه می‌دهد سریعا به حالت عادی بازگردید را, ایجاد نموده و از عود مجدد جلوگیری کنید.

خیلی مهم است که زمان بیشتری صرف کنید و بافت‌های آسیب دیده خود را از طریق تحرک، ماساژ، کشش عضلات شانه، و تمرینهای فعال و یا تمرینات فعال سبک، بهبود ببخشید.

درمانهای کمکی دکتر موجب بهبود سریعتر محدوده حرکتی می‌شود و در بلند مدت نتیجه عملکردی شما را بهبود می‌بخشد.

در بیشتر موارد، ممکن است شما در کوتاه و یا طولانی مدت سفتی کپسول محافظ مفصلی (معمولا خلفی) برایتان پیش آمده باشد و مکانیسم جبرانی عضلات ایجاد شده باشد. این ساختارها باید تحت کشش قرار بگیرند تا انجام حرکات طبیعی ممکن شود.

نشانه‌های کشش کامل بافت نرم این است که شما بتوانید شانه‌ی خود را در تمام جهات, تکان دهید. در مرحله اول، ممکن است لازم باشد این کار به صورت غیرمستقیم (به وسیله شخص دیگری) به عنوان مثال دکتر شما انجام بگیرد. همانطور که بهبود پیدا می‌کنید می‌توانید این حرکات را با قدرت عضلانی خودتان انجام دهید.

مرحله 3: بازگرداندن کنترل کتف 

بازگرداندن-کنترل-کتف

 

تیغه شانه (کتف) پایه حرکات شانه و بازوی شماست.

حرکات تیغه‌ی شانه طبیعی – که به عنوان ریتم اسکاپولوهومرال شناخته شده است- برای عملکرد قدرتمند و بدون درد شانه لازم است.تغییر الگوی حرکتی منجر به گیر افتادگی شانه و آسیب‌های بعدی خواهد شد.

پزشک شما متخصص ارزیابی و اصلاح ریتم اسکاپولوهومرال است.

محققان ,ریتم نامطلوب اسکاپولو-هومرال را به عنوان یکی از علل عمده گیر افتادگی شانه تشخیص داده اند. هر نقص و کمبودی جزء مهمی از برنامه توانبخشی شما خواهد بود.

به علاوه، آنها تمرینات تقویت کننده و تثبیتی کتف را به عنوان یک عنصر کلیدی برای توانبخشی موفقیت آمیز تشخیص داده اند.

پزشک شما می‎تواند شما را در انجام تمرین مناسب برای تیغه‌ی شانه راهنمایی کند.

مرحله 4: بازگرداندن عملکرد عضلات گردن،شانه, کتف و قفسه سینه

شاید درک این نکته کمی سخت باشد، اما گردن و ستون فقرات(ستون مهره پشتی) در توانبخشی درد و آسیب شانه بسیار مهم هستند.

اختلال در گردن یا ستون فقرات نه تنها می‌تواند درد را به طور مستقیم به شانه وارد کند، بلکه می‌تواند بر روی انرژی الکتریکی عصبی که به ماهیچه‌ها می‌رسد تاثیر بگذارد و باعث تضعیف ماهیچه‌ها و تغییر الگوهای حرکتی شود.

به علاوه، درد ستون فقرات که از حالت بدنی نامناسب یا آسیب دیدگی بوجود آمده، موجب میشود تا عضلات شانه یا کتف هنگام حرکت سفت و بدون درد باشند.

در اغلب موارد، به خصوص در شانه‌ دردهای مزمن، برخی از درمانها روی گردن یا بالای ستون مهره‌های شما انجام می‌شود تا درد شما را تسکین داده، حرکات شانه‌ی شما را بهبود ببخشد و از بازگشت درد و یا آسیب جلوگیری کند.

مرحله 5: بازگرداندن قدرت روتاتور کاف 

ممکن است عجیب و غریب به نظر برسد که شما تا مرحله بعد توانبخشی تلاشی در بازگرداندن قدرت روتاتورکاف نمی‌کنید . با این حال، اگر یک ساختار آسیب ببیند، ما باید برای درمان اولیه اقدام کنیم و سپس آمادگی لازم برای تمرینات ضد گرانش و مقاومتی برای آن ساختار را فراهم کنیم.

همانطور که گفته شد، محققان اهمیت تقویت عضلات روتاتور کاف را در یک برنامه توانبخشی موفق تایید کرده‌اند. این تمرینها باید هم از لحاظ بار و هم از لحاظ موقعیت با تاندونهای روتاتور کاف آسیب دیده مطابقت داشته باشند و یا اگر شرایط ثانویه دیگری مانند بورسیت  وجود دارد مشخص شود.

خوشبختانه دکتر شما برنامه مناسب را برای شما تجویز می‌کند.

مرحله 6: تکنیک بازیابی ، سرعت، قدرت و چابکی 

شنا نیاز به حرکات مکرر بازو دارد که نیروی زیادی را به بدن شما تحمیل می‌کند (انقباضی و غیر انقباضی)

به منظور جلوگیری از عود مجدد هنگام شنا، پزشک شما با توجه به موارد مهم توانبخشی برای پیشگیری از عود و بهبود عملکرد ورزشی شما را راهنمایی خواهد کرد.

مرحله توانبخشی با توجه به برنامه آموزشی و یا رقابتی شما، که شامل سرعت، چابکی، اصلاح تکنیک‌ها و برنامه‌های قدرتی میشود,تطبیق پیدا می‌کند و شما را برای تمرینات خاص شنا آماده می‌کند.

مرحله 7: بازگشت به شنا 

با توجه به خواسته‌ی شما از فصل شنا، شما نیاز به تمرینات فردی و یک طرح آموزشی پیشرفته برای بازگشت امن و بدون آسیب به شنا خواهید داشت.

پزشک با توجه به اهداف شما، گزینه‌های درمانی، مدت زمان لازم و برنامه های آموزشی را با شما و مربی‌تان مورد بررسی قرار می‌دهد تا برای بازگشت کامل به شنا آماده شوید.

دستیابی به نتیجه عالی باعث می‌شود تا شما با سرعت ، قدرت، چابکی و عملکرد خوب شنا کنید و البته می‌دانید که از طریق برنامه توانبخشی شانس شما برای مواجه با آسیب در آینده به حداقل خواهد رسید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است