درمان درد پایین کمر با تزریق هیدروژل و جراحی های بسته و ورزش

mf1

تقریباً تمامی افراد، درد پایین کمر را در مواقعی از زندگی خود تجربه می‌کنند. این درد می‌تواند متوسط یا شدید بوده و به صورت کوتاه مدت یا طولانی مدت باشد. بهرحال وقتی اتفاق می‌افتد، درد پایین کمر می‌تواند انجام فعالیت‌های روزمره را بسیار دشوار سازد. ستون فقرات شما از استخوان‌های کوچکی به نام مهره‌ها تشکیل شده که بر روی یکدیگر قرار گرفته اند. عضلات، رباط‌ها، عصب‌ها و دیسک‌های بین مهره‌ای، بخش‌های دیگر ستون فقرات شما هستند. درک ساختار ستون فقرات و چگونگی عملکرد آن می‌تواند به شما در فهم بهتر درد پایین کمر، کمک کند. در بسیار از موارد، برای از بین بردن درد، پزشک دیسککتومی یا تزریق اسپینال را تجویز می‌کند.

شایع‌ترین مشکلاتی است که ممکن است در حین کارهای سنگین برای افراد بوجود بیاید. بیشتر دردهای ناحیه پایین کمر در نتیجه یک ضربه ، یک حرکت ناگهانی یا وضعیت نامناسب بدن هنگام بلند کردن جسمی سنگین ایجاد می‌شود و باعث رگ به رگ شدن کمر یا کشش ماهیچه‌های آن گردد. همچنین درد پایین کمر ممکن است ناشی از بیماری‌هایی مانند دیسک کمر آسیب دیده، سیاتیک و آرتروزنیز باشد. امروزه با روش‌های نوین تزریق و جراحی بسته دیگر نیازی به جراحی‌های باز و طی کردن دوران نقاهت طولانی نیست. متخصصین ما برای درمان درد پایین کمر روش‌های درمانی نوین و موثرجراحی بسته دیسککتومی مانند میکرودیسککتومی، دیسککتومی با لیزر و آندوسکوپ، تزریق در ناحیه اپیدورال, تزریق PRP، هیدروژلتزریق داروهای مسدود کننده درد ارائه میکنند. جهت رزرو نوبت و مشاوره با متخصصین ما می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

علت‌های اصلی درد پایین کمر، چه چیزهایی هستند؟

 


 

درد پایین کمر دلایل بسیاری دارد. این اتفاق گاهی پس از یک حرکت خاص مانند بلند کردن جسم یا خم شدن، می‌افتد. بالا رفتن سن هم به تنهایی نقش مهمی را در بسیاری از عارضه‌های کمر، ایفا می‌کند.

زمانی که سن ما بالا می‌رود، ستون فقرات نیز با ما پیر می‌شود. پیر شدن، باعث ایجاد تغییرات دژنراتیو در ستون فقرات می‌شود. این تغییرات ممکن است در دهه‌ی سوم زندگی ما – یا حتی زودتر- آغاز شوند و می‌توانند ما را در معرض درد کمر قرار دهند، بخصوص اگر فعالیت‌ها را بیش از حد انجام می‌دهیم.

با این حال این تغییرات سنی، بیشتر افراد را از کارایی و مولد بودن بازنداشته و موجب توقف زندگی عاری از درد نمی‌شود. همه‌ی ما دونده‌ی 70 ساله‌ی ماراتون را دیده ایم که بدون شک، دارای تغییرات دژنراتیو در کمر خود می‌باشد.

فعالیت بیش از حد

یکی از علت‌های شایع درد پایین کمر، سختی و درد عضلات، ناشی از فعالیت بیش از حد می‌باشد. فیبرهای عضلات و رباط‌ها ممکن است بیش از حد کشیده شده یا آسیب ببینند. این مورد غالباً در هنگام نخستین فوتبال یا بازی گلف فصل یا کار بیش از حد در فضای باز یا پارو کردن برف در یک روز اتفاق می‌افتد. همگی ما با این "خشکی" و درد پایین کمر – و دیگر نقاط بدن- که معمولاً بعد از چند روز برطرف می‌شود، آشنایی داریم.

آسیب به دیسک

برخی از افراد مبتلا به نوعی از درد پایین کمر می‌شوند که بعد از چند روز برطرف نمی‌گردد. این حالت ممکن است به معنای وجود یک آسیب در دیسک کمر باشد.

 • پارگی دیسک. پارگی‌های کوچک در قسمت خارجی دیسک (حلقه)، گاهی اوقات به دلیل افزایش سن اتفاق می‌افتد. بعضی از افراد دارای پارگی دیسک، مطلقاً هیچ دردی را احساس نمی‌کنند. افراد دیگر ممکن است دردی داشته باشند که برای چند هفته، چند ماه یا حتی بیشتر طول بکشد. تعداد کمی از افراد ممکن است درد ثابتی داشته باشند که چند سال طول کشیده و کاملاً ناتوان‌کننده است. اینکه چرا بعضی افراد احساس درد دارند و افراد دیگر دردی احساس نمی‌کنند، هنوز به خوبی مشخص نشده است.
 • فتق دیسک. یک نوع رایج دیگر از آسیب به دیسک "لغزش" یا فتق دیسک است. دیسک دارای فتق است در صورتی که مرکز ژله مانند آن (هسته) از حلقه‌ی خارجی آن (حلقه) بیرون بزند. اگر دیسک خیلی پوسیده یا آسیب‌دیده باشد، هسته ممکن است کاملاً مورد فشار قرار بگیرد. زمانی که دیسک دارای فتق به سمت کانال نخاع متورم می‌شود، به اعصاب حساس نخاع فشار وارد کرده که موجب درد می‌شود.

انحطاط دیسک

mf2

با بالا رفتن سن، دیسک‌های بین مهره‌ای شروع به پوسیدگی و انقباض می‌کنند. در برخی موارد، این دیسک‌ها کاملاً متلاشی شده و باعث می‌شوند نواحی اتصال در مهره‌ها، با یکدیگر اصطکاک پیدا کنند. در نتیجه‌ی این حالت، سفتی و درد پدید می‌آید. این "پوسیدگی و پارگی" در اتصال مهره‌ها به نام استئوآرتریت شناخته می‌شود. این عارضه می‌تواند به مشکلات بیشتر در کمر، مانند تنگی نخاع، منجر شود.

لغزش مهره‌ی دیژنراتیو

تغییرات حاصل از پیر شدن و عارضه‌ی عمومی ساییدگی و پارگی، کار اتصالات و رباط‌ها را در نگه داشتن ستون فقرات شما در مکان درست، دشوار می‌کنند. مهره‌ها بیش از آن چیزی که باید، حرکت کرده و یک مهره ممکن است بر روی مهره‌ی دیگر بلغزد. اگر لغزش بیش از حد اتفاق بیفتد، استخوان‌ها ممکن است به اعصاب ستون فقرات فشار بیاورند.

تنگی نخاع

تنگی نخاع زمانی اتفاق می‌افتد که فضای اطراف نخاع باریک شده و فشاری را به نخاع یا اعصاب ستون فقرات وارد کند. زمانی که دیسک میان مهره‌ای متلاشی شده و استئوآرتریت گسترده می‌شود، بدن شما ممکن است به استخوان در حال رشد در اتصالات مفاصل، پاسخ دهد تا بتواند از مهره‌ها محافظت نماید. با گذشت زمان، رشد بیش از حد استخوان (که استخوان رست نامیده می‌شود) می‌تواند به باریک شدن کانال نخاع منجر شود. استئوآرتریت همچنین می‌تواند باعث شود که رباط‌هایی که به مهره‌ها متصل هستند، ضخیم شوند که این هم به تنگ شدن کانال نخاع می‌انجامد.

اسکولیوز

این عارضه، یک منحنی غیر طبیعی در ستون فقرات است که می‌تواند در کودکان، و اغلب در سال‌های نوجوانی آنها، بروز کند. این حالت همچنین می‌تواند در افراد بزرگسالی که مبتلا به ورم مفاصل هستند نیز اتفاق بیفتد. این تغییر شکل ستون فقرات، اگر با فشار بر روی اعصاب همراه باشد، می‌تواند باعث درد کمر و احتمالاً بروز علائمی در پا شود.

علت‌های دیگر

درد کمر علت‌های دیگری نیز می‌تواند داشته باشد، که برخی از آنها ممکن است جدی باشند. اگر مبتلا به بیماری عروقی یا شریانی هستید، سابقه‌ی سرطان دارید یا دردی که فارغ از سطح فعالیت یا وضعیت شما در کمر وجود دارد، باید با یک پزشک مشورت کنید.

علائم این مشکل چه چیزهایی هستند؟

درد کمر دارای اقسام مختلف است. این درد می‌تواند تیز یا طپش مانند باشد. ممکن است سنگین یا مانند تیر کشیدن بوده یا احساس گرفتگی مانند "اسب چارلی" داشته باشد. نوع دردی که احساس می‌کنید، به دلیل ایجادکننده‌ی درد کمر بستگی دارد. بسیاری از افراد درمی‌یابند که فارغ از علت درد کمر، لم دادن یا دراز کشیدن، درد آنها را بهبود می‌دهد. افرادی که درد خفیف کمر دارند ممکن است برخی از موارد زیر را تجربه کنند:

 • کمر دردی که با خم شدن یا بلند کردن اشیاء بدتر می‌شود.
 • نشستن ممکن است باعث تشدید درد شود.
 • ایستادن یا راه رفتن ممکن است باعث تشدید درد شود.
 • درد کمر می‌رود و می‌آید و معمولاً در روزهای خوب و بد، کم و زیاد می‌شود.
 • درد کمر ممکن است از پشت به باسن یا ناحیه‌ی خارجی ران گسترش یابد اما به پاها نمی‌رسد.
 • سیاتیک، در هنگام فتق دیسک رایج است. این عارضه شامل درد باسن و پا و حتی بی‌حسی، مورمور یا ضعف است که تا پاها پایین می‌رود. سیاتیک بدون درد کمر نیز ممکن است.

صرف‌نظر از سن شما و علائمتان، اگر درد کمر شما بعد از چند هفته بهتر نشد، یا با تب، لرز یا کاهش وزن غیرمنتظره همراه بود، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید.

سابقه‌ی پزشکی و معاینه‌ی فیزیکی برای تشخیص این بیماری


پس از بررسی علائم شما و سابقه‌ی پزشکیتان، پزشک، کمر شما را معاینه می‌کند. این معاینه شامل نگاه کردن به کمر و فشار دادن نقاط مختلف آن برای چک کردن وجود درد است. پزشک ممکن است عملکرد عصب در پاهای شما را ارزیابی نماید. این کار به معنی بررسی واکنش‌های شما در زانوها و مچ پاها و همچنین آزمایش قوت و حساسیت است. این آزمایشات می‌توانند به پزشک بگویند که آیا عصب‌ها به طور جدی آسیب دیده اند یا خیر. تست‌های دیگری که ممکن است به پزشک در تصدیق یک تشخیص کمک کنند، شامل موارد زیر می‌باشند:

 • اشعه‌ی ایکس
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • سی تی اسکن
 • اسکن استخوان
 • تست تراکم استخوان

درمان‌های در دسترس برای درد پایین کمر کدامند؟


درمان‌های موجود برای درد پایین کمر، عموماً در سه دسته‌ی کلی قرار می‌گیرند: دارودرمانی، طب فیزیکی و جراحی.

دارودرمانی

داروهای متعددی می‌توانند برای کمک به تسکین درد کمر استفاده شوند:

 • آسپرین و استامینوفن، می‌توانند درد را با عوارض جانبی کمی، تسکین دهند.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، مانند ایبوپروفن و ناپروکسن، درد و تورم را کاهش می‌دهند.
 • داروهای ضد درد مخدر مانند کدئین یا مورفین، ممکن است کمک‌کننده باشند.
 • استروئیدها، چه به صورت خوراکی و یا تزریق به ستون فقرات استفاده شوند، دوز بالایی از داروهای ضد التهابی را به بدن وارد می‌کنند.

طب فیزیکی

درد پایین کمر می‌تواند ناتوان کننده باشد. داروها و روش‌های معالج ترکیبی، معمولاً می‌توانند درد را به حدی برسانند که شما بتوانید تمام کارهای دلخواه خود را انجام دهید.

 • فیزیوتراپی ممکن است شامل مدولاسیون‌های مفعولی مانند گرما، سرما، ماساژ، اولتراساند و تحریک الکتریکی باشد. درمان فعال شامل کشش، بلند کردن وزنه و ورزش‌های قلب و عروق است. ورزش برای بازیابی تحرک و استحکام کمر شما، می‌تواند در کاهش درد بسیار مؤثر باشد.
 •  بریس‌ها هم معمولاً استفاده می‌شوند. رایج‌ترین بریس‌های مورد استفاده، کرست مانند هستند که می‌توانند به دور کمر و شکم بسته شوند. بریس‌ها همیشه مفید نیستند اما بعضی افراد بیان می‌کنند که در زمان پوشیدن آنها احساس راحتی و ثبات بیشتری دارند.
 •  درمان کایروپراکتیک یا دستی به شکل‌های بسیاری وجود دارد. بعضی از بیماران با این شیوه‌ها از درد پایین کمر خلاص می‌شوند.
 • کشش نیز معمولاً استفاده می‌شود اما تأثیر آن از نظر علمی ثابت نشده است.
 • دیگر برنامه‌های مبتنی بر ورزش، مانند پیلاتس یا یوگا نیز برای بعضی از بیماران مفید هستند.

تزریق

تزریق PRP

mf3

تزریق پی‌آرپی، به صورت باورنکردنی برای افرادی که با کمر درد مزمن سر می‌کنند و هیچ بهبود عمده‌ای را از روش‌های تزریقی مشابه دریافت نکرده‌اند، فایده‌بخش می‌باشد. نتایج حاصل از تزریقات ممکن است بین 4 تا 6 ماه احساس شده و تزریق اولیه ممکن است چند ماه بیشتر نتیجه بدهد. به این دلیل که این فرایند به خون بیمار نیاز داشته و شامل داروهای استروئیدی نیست، می‌تواند به تعداد محدود در سال تکرار شود.

هیدروژل

mf4

هیدروژل یک تزریق ساده است که در طول چندین سال به صورت موفقیت‌آمیز برای انحطاط دیسک مورد استفاده قرار می‌گرفت. این نوع از درمان بر اساس دو اصل فعال است: برای متوقف کردن واکنش التهابی دژنراتیو در دیسک، که باعث به وجود آمدن مشکلات و دلیل اولیه‌ی درد کمر می‌باشد. به علاوه، این روش ماده‌ی بدون سلول یا کم سلول دیسک را با ماده‌ی مصنوعی- هیدروژل با اتصال آب، جایگزین می‌کند. این کار، حجم دیسک را افزایش داده و کشش روی مهره‌ها را کم می‌کند.

دیسککتومی

mf5

در دیسککتومی، پزشک یک برش 2.5 تا 5 سانتی‌متری در پوست روی ناحیه‌ی آسیب‌دیده‌ی ستون فقرات، ایجاد می‌کند. عضله از استخوان جدا می‌شود تا لامینا، که بخشی از مهره‌ی استخوانی زیر کانال نخاع است، آشکار شود. قسمتی از لامینا (لامینوتومی) همراه با رباط‌های اطراف آن، برای رسیدن به دیسک برداشته می‌شود (لامینوتومی). قسمت‌های برآمده‌ی دیسک بین مهره‌ای متورم، همراه با قطعات دیسک شل مجاور، خارج می‌شوند. فاصله‌ی ایجاد شده با هیچ ماده‌ای پر نمی‌شود اما در نهایت با بافت اسکار (فیبری) پر می‌گردد. یک لوله‌ی تخلیه، خون جمع شده در محل جراحی را بیرون می‌کشد.

درمان جراحی

جراحی برای درد پایین کمر تنها در صورتی باید در نظر گرفته شود که روش‌های درمانی غیر جراحی امتحان شده و شکست خورده باشند. بهتر است پیش از اقدام به جراحی، برای شش ماه تا یک سال روش‌های غیر جراحی امتحان شوند.

به علاوه، روش جراحی تنها زمانی باید مطرح شود که پزشک شما بتواند به منبع دردتان به طور دقیق اشاره نماید. جراحی، در زمانی که تمامی روش‌های دیگر بی‌پاسخ مانده‌اند، آخرین راه نجات نیست. برخی از بیماران، کاندیداهای خوبی برای انجام جراحی نیستند، حتی اگر تصور کنند که درد قابل توجهی دارند و دیگر روش‌های درمانی عمل نکرده اند. بعضی از انواع کمردردهای مزمن به سادگی با جراحی درمان نمی‌شوند.

فیوژن نخاعی

فیوژن نخاعی، لزوماً یک روش "جوش دادن" است. ایده‌ی اصلی، آمیختن مهره‌های دردناک به همدیگر است به طوری که با تبدیل به یک استخوان تکی و مستحکم، التیام یابند.

تعویض دیسک

این فرایند، شامل برداشتن دیسک و تعویض آن با بخش‌های مصنوعی است، مشابه آنچه که در تعویض لگن یا زانو انجام می‌گیرد.

تمرین‌های ورزشی

رساندن زانو به قفسه‌ی سینه

mf6

از این کشش برای همترازی لگن و کشیدن عضلات پایین کمر و پشت پا استفاده کنید. بر روی یک سطح مسطح و بر کمر خود دراز بکشید در حالی که انگشتان پای شما به سمت بالا هستند. به آرامی زانوی راست خود را خم کرده و آن را به سمت قفسه‌ی سینه بیاورید. بازوهای خود را به دور ران، زانو یا ساق پا بسته و به آرامی زانو را به سمت سینه بکشید. 20 ثانیه در این حالت مانده به آرامی پا را به حالت اولیه برگردانید. این حرکت را سه بار برای هر پا انجام دهید.

چرخاندن زانو در حالت درازکش

mf7

از این حرکت برای کشش عضلات پارااسپینال و تقویت عضلات پایین تنه استفاده کنید. بر روی کمر خود دراز بکشید در حالی که پاهای شما به صورت مستقیم باز شده اند. زانوی راست خود را خم کرده و آن را به سمت چپ بدن خود بچرخانید. در این حالت بمانید تا کشش خفیفی را در عضلات پشت و باسن به مدت بیست ثانیه احساس کنید. عضلات هسته را سفت کرده و به سمت مرکز بچرخید. حرکت را سه مرتبه در هر طرف تکرار کنید.

گربه/ گاو یوگا

mf8

این حرکت را با زانو زدن بر روی دست‌ها و پاهای خود شروع کنید، در حالی که دست‌ها دقیقاً زیر شانه‌ها و زانوها مستقیماً زیر باسن قرار دارد. عدم بازدم را انجام داده و به آرامی به ستون فقرات خود قوس بدهید. عدم دم را انجام داده، عضلات هسته را سخت کرده و کمر خود را مانند یک گربه گرد کنید. به آرامی این حرکات را انجام داده و هر حالت را بین پنج تا ده ثانیه نگه دارید. این حرکت را ده مرتبه تکرار کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است