درمان درد تاندون آشیل در اثر سفتی یاضعیف بودن عضلات ماهیچه ساق پا

تاندن-آشیل

تاندون آشیل یک باند سفت از بافت فیبری است که عضلات ساق پا را به استخوان پاشنه (کالکانوس) متصل می کند. به تاندون آشیل پا، آشیل کالکانیل نیز گفته می شود. عضلات گاستروسنیموس و سولئوس (عضلات ساق پا) در گروهی از بافت ها جمع می شوند که به تاندون آشیل پا در انتهای پایین ساق پا تبدیل می شود. سپس تاندون آشیل وارد کالکانئوس می شود. کیسه های کوچکی از مایع به نام بورسا، تاندون آشیل را در پاشنه محافظت می کنند. تاندون آشیل پا بزرگترین و قوی ترین تاندون بدن است. وقتی عضلات پشت ساق پا کشیده می شوند، تاندون آشیل روی پاشنه بلند می شود. این حرکت به ما اجازه می دهد در هنگام راه رفتن، دویدن یا پریدن روی انگشتانمان بایستیم. علیرغم قدرت زیاد، تاندون آشیل به دلیل محدودیت های خون رسانی و فشار زیادی که روی آن است،مستعد آسیب است.

تاندون آشیل بزرگترین تاندون در بدن است و عضلات بسیار قدرتمند ماهیچه ساق پا را به استخوان پاشنه (استخوان پاشنه) وصل می‌کند و در پشت (عقبی) پای شما واقع شده است تاندون آشیل شما را قادر می‌سازد پاشنه‌ی خود را بلند کنید که به معنی عملکرد مناسب آن است، و برای راه رفتن و دویدن و حتی برای ایستادن روی انگشتان پا حیاتی است. عوامل متعددی در ایجاد مشکلات آشیل دخیل هستند. برخی از علل اصلی ممکن است شامل مواردی از قبیل: سفتی عضلات ماهیچه ساق پا,ضعف عضلات ماهیچه ساق پا وکفشنامناسب باشند. همچنین از جمله مهمترین روش هایی که برای درمان درد آشیل مچ پا وجود دارد عبارتند از: فیزیوتراپی,شاک ویو تراپی و تزریق که شامل تزریق ازن, پی آر پی(prp) و تزریق اپیدورال می باشد.

متخصصان  در کلینیکما آماده ی ارائه خدمات در زمینه ی درمان پارگی تاندون آشیل مچ پا با استفاده از انواع روش های جراحی بسته مانند لیزر و تزریق با استفاده از بهترین امکانات به شما می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس 

 حالت های تاندون آشیل 


بریدگی تاندون آشیل

بریدگی در تاندون آشیل پا می تواند جزئی  (میکروتییر) یا بزرگ باشد، که باعث درد، تورم و اختلال در حرکت پا می شود. این پارگی ها ممکن است به طور ناگهانی یا به تدریج در طول زمان  در طول فعالیت پا رخ دهد.

پارگی تاندون آشیل

 پارگی کامل تاندون آشیل پا ممکن است باعث ایجاد صدای "پاپ" و سپس درد و تورم  در قسمت پایین پا شود. درمان پارگی تاندون آشیل نیاز به عمل جراحی یا بی تحرک کردن طولانی مدت مچ پا دارد.

التهاب تاندون آشیل پا (تاندونیت)

 فعالیت های مکرر پا (دویدن یا پیاده روی) می تواند به تدریج انتهای تاندون آشیل پا را ملتهب کند و باعث درد و سفتی در پشت پاشنه پا شود. استراحت کنید، از یخ استفاده کنید و کشش عضلات ممکن است باعث بهبودی شود که ممکن است هفته ها طول کشد.

 التهاب پری تاندونیت آشیل پا

درست مثل التهاب تاندون آشیل پاست، اما التهاب و درد در بافت اطراف تاندون، اغلب دو یا چند اینچ بالاتر از پاشنه رخ می دهد.

تاندونوز آشیل پا

عبارت است از ضخیم شدن تاندون آشیل پا بدون هیچ گونه التهاب ظاهری، به علت پیری یا استفاده بیش از اندازه از پا. علی رغم ضخیم شدن، تاندون ضعیف شده و مستعد آسیب یا پارگی بیشتر می شود.

تاندونوپاتی آشیل

یک اصطلاح عمومی برای تاندونیت یا تاندونوز می باشد که بر تاندون آشیل تأثیر می گذارد

التهاب کیسه های بورسا موجود در آشیل یا پاشنه پا

کفش ها با پاشنه کوتاه می توانند بورسا را تحریک کنند، بورسا یک کیسه حاوی مایع در تاندون آشیل یا در پاشنه پاست. درد در پشت پاشنه پا،  که زمان پوشیدن کفش بدتر می شود، علامت رایج بیماری است.

 دلایل پارگی تاندون آشیل

آسیب های تاندون آشیل در افرادی که در کارهایشان حرکات سریع و آهسته مداوم دارند، و یا حرکات محوری انجام می دهند، رایج هستند مانند:

• دویدن

• ژیمناستیک

• رقص

• فوتبال

• بیسبال

• سافت بال

• بسکتبال

• تنیس

• والیبال

این زخم ها زمانی اتفاق می افتند که شما به طور ناگهانی شروع به حرکت می کنید و زمانیکه به زمین فشار می آورید، و پای خود را بالا می آورید. به عنوان مثال، یک دونده ممکن است در شروع مسابقه و زمانیکه می خواهد از خط شروع استارت بزند. این حرکت ناگهانی می تواند بیش از آستانه تحمل برای تاندون درگیرشده باشد. مردان بالای 30 سال به خصوص در معرض آسیب تاندون آشیل هستند. این موارد همچنین می توانند شما را بیشترمستعد به این نوع از آسیب نماید:

 • شما کفش پاشنه بلند پوشیده باشید که می تواند تاندون ها را تحت تأثیر قرار دهد.

• شما دارای " کف پای صاف ". این بدان معنی است که هنگامی که شما یک قدم  برمی دارید، این امر باعث می شود که قوس پای شما روی هم بیافتد، و ماهیچه ها و تاندون های آن کشیده شود.

• عضلات یا تاندون های پای شما خیلی سفت باشتد

• شما داروهایی به نام گلوکوکورتیکوئیدها یا آنتی بیوتیک هایی به نام فلوروکینولون ها مصرف کنید.

علائم 

واضح ترین نشانه، درد بالای پاشنه پا است، به خصوص وقتی که مچ پا را بچرخانید یا روی انگشتانتان ایستاده باشید. این درد ممکن است خفیف باشد و در طول زمان بهتر یا بدتر شود. اگر تاندون  پاره شده باشند، درد فوری و شدیدی ایجاد می شود. این منطقه همچنین ممکن است سفت، متورم و گرفته به نظر بیاید. اگر تاندون آشیل شما بریدگی داشته باشد، ممکن است هنگام حرکت، یک صدای تکان یا ضربه می شنوید. شما می توانید کبودی و تورم داشته باشید. شما همچنین ممکن است هتگام حرکت دادن انگشتان پای خود و یا هنگام قدم برداشتن دچار مشکل شوید.

درمان 

درمان خانگی 

• استراحت کنید و از فشار زیاد بر پای خود تا آن جایی  که می توانید اجتناب نمایید. شما ممکن است نیاز به آتل داشته باشید

• در پای آسیب دیده خود یخ بگذارید و هربار به مدت 20 دقیقه در مواقع مورد نیاز از یخ استفاده کنید.

• پای خود را فشرده کنید. از بانداژ کشی در اطراف قسمت پایین پا و مچ پا استفاده کنید تا تورم را پایین بیاورد.

 درمان دارویی 

داروهای ضد التهابی  مصرف کنید. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن و ناپروکسن به رفع درد و تورم کمک می کنند. دستورالعمل های موجود در روی بسته دارو را برای جلوگیری از عوارض جانبی مانند خونریزی و زخم ها دنبال کنید. در صورت ابتلا به آلرژی، مشکلات دارویی خاص یا مصرف داروهای دیگر، با پزشک خود مشورت کنید. اگر برای مدت بیش از 7 تا 10 روز به دارو نیاز دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

گرما 

استفاده متناوب از یخ و گرما درمانی ممکن است درد التهاب بورسیت اطراف تاندون آشیل را بهبود بخشد.

کفی طبی 

کفی-طبی

 

 استفاده از کفش مناسب که اندازه پا است ممکن است به جلوگیری از آسیب دائمی به تاندون آشیل کمک کند. کفش های طبی سفارشی و پاشنه دار، و استفاده از آتل و شکسته بند ها برخی اوقات مفید هستند.

بریس آشیل 

بریس-آشیل

 

بسیاری از مشکلات متوسط و شدید تاندون آشیل، نیاز به ثابت نگهداشتن مفصل مچ پا دارند. برای چند هفته ممکن است نیاز به پوشیدن یک کفش ویژه یا یک نگهدارنده ویژه پا داشته باشید.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

 

اگرچه تغییر یا کاهش فعالیت بدنی بسیار مهم است، اما برخی از کشش ها و تمرینات ممکن است برای بهبود مشکلات تاندون ها مفید باشد، به خصوص زمانی که این مشکلات دائمی هستند. شما و متخصص فیزیوتراپ شما با یکدیگر همکاری خواهید کرد تا برنامه ای برای دستیابی به اهدافی خاص بسازید. برای انجام این کار، فیزیوتراپیست شما راهبردهای درمانی شامل همه یا تعدادی از روش های زیر را انتخاب خواهد کرد:

• درد. بسیاری از استراتژی های رفع درد ممکن است استفاده شود، مثلا استفاده از یخ ئر ناحیه، قرار دادن پای متورم در یک آتل یا استفاده از درمان هایی نظیر یونوفورسیس (یک پچ درمانی که روی پوست قرار می دهند و از نظر الکتریکی شارژ شده است و برای کاهش درد و التهاب استفاده می شود ) یا درمان با اشعه اولتراسوند.

•دامنه حرکت. مفصل مچ پا، پا یا مفصل زانو ممکن است به طورنا مناسبی حرکت کنند و موجب افزایش فشار روی تاندون آشیل شود. تکنیک های کششی و روش های ئرمان دستی (ماساژ و حرکت) برای قسمت پایین تنه جهت کمک به بازسازی و عادی سازی حرکت در پا، مچ پا، زانو و ران به منظورکاهش این تنش ها استفاده می شود.

•قدرت عضلانی. ضعف های عضلانی یا عدم تعادل درعضلات، می تواند موجب فشار بیش از حد در تاندون آشیل شود. طبق شرایط خاص شما، فیزیوتراپیست شما یک برنامه تمرینی پیشرفته برای قسمت پایین تنه شما طراحی خواهد کرد. شما ممکن است با تمرینات تقویتی در موقعیت نشسته شروع کنید - به عنوان مثال، فشار دادن و کشیدن یک باند کشی با پای خود. پس از آن شما ممکن است به تمرینات در موقعیت ایستاده - به عنوان مثال، بلند کردن پاشنه پا در حالت ایستاده.

• درمانی دستی. پزشک شما ممکن است مشکل شما را با استفاده از روش های درمان دستی برای حرکت دادن ماهیچه ها و مفاصل شما به منظور بهبود حرکات و قدرت آن ها، حل نماید. این تکنیک ها اغلب به مناطقی اختصاص داده می شوند که برای خودتان سخت است.

• آموزش کارکردی. هنگامی که درد، قدرت و حرکت شما بهبود می یابد، باید یاد بگیرید  فعالیت های روزمره خود را به صورت صحیح انجام دهید. برای به حداقل رساندن تنش در تاندون آشیل و خطر آسیب مجدد، مهم است که حرکات ایمن و کنترل شده به بدن خود آموزش دهید. بر اساس اهداف و ارزیابی های  حرکتی، پزشک شما مجموعه ای از فعالیت ها را ایجاد می کند که به شما کمک می کندتا بدانید که چگونه ازبدن خود به طور صحیح استفاده کنید و بدن خود را به طور صحیح حرکت دهید تا به صورت ایمن وظایف مورد نیاز برای رسیدن به اهداف خود را انجام دهید.

•آموزش بیمار. پزشک شما با شما برای شناسایی و ایجاد برنامه هایی برای رسیدگی به هر گونه عامل خارجی ممکن که باعث درد می شود، مانند پوشش های نامناسب پا یا تمرین های نامناسب، کار می کند. او کفش های شما را ارزیابی می کند و اصلاحاتی را در آن ها به شما توصیه می کند و یک برنامه تمرینی شخصی برای کمک به رفع درد پای شما و انجام فعالیت های مورد نظرتان، ایجاد می کند.

انواع درمان هایی که در کنار فیزیوتراپی انجام می شوند عبارتند از:

 

 الکتروتراپی (TENS) 

 

الکتروتراپی

 

الکتروتراپی (TENS)  از جمله روش هایی است که در فیزیوتراپی استفاده می‌شود، این روش با افزایش گردش خون و کمک به تقویت عضلات ساق پا، باعث کاهش درد تاندون آشیل می شود.

 درمانی خارجی با امواج الکتریکی  (ESWT)

امواج-الکتریکی

 

در طی این فرآیند، امواج الکتریکی با انرژی بالا، روند بهبود در بافت تاندون آسیب دیده را افزایش می دهد. ESWT نتایج ثابتی نشان نداده است و به طور معمول انجام نمی شود. ESWT یک روش غیر تهاجمی است - نیازی به برش جراحی نیست. به علت خطرات کمی که دارد، استفاده ESWT گاهی اوقات قبل از جراحی بررسی می شود.

درمان با لیزر سرد 

درمان-پا-لیزر

درمان با لیزر سرد یک راه حل ایمن، موثر، غیر تهاجمی و بدون درد برای درد و آسیب تاندون آشیل فراهم می‌کند. درمان با لیزر سرد با کاهش قابل توجه درد و التهاب و تورم که عملکرد کلی تاندون را بهبود می‌بخشد، می‌تواند مفید و کمک کننده باشد.

تقویت خارجی

تقویت-خارجی

 

تقویت خارجی به عنوان کشیدن (سفت کردن)  یک عضله در حالی که طول آن افزایش می یابد، تعریف می شود. تمرینات تقویتی خارجی اگر به طور صحیح انجام نشوند، ممکن است باعث آسیب به تاندون آشیل شوند. درابتدا این تمرینات باید تحت نظارت یک فیزیوتراپ انجام شوند. پس از تمرین با فیزیوتراپ، تمرینات می توانند در خانه انجام شوند. این تمرین ها ممکن است باعث برخی ناراحتی ها شوند، اما این ناراحتی نباید غیر قابل تحمل باشند.

 • افتادگی دو طرفه پاشنه: در لبه یک پله یا چهار پایه ای که ثابت است بایستید، فقط با نیمه جلویی پای خود بر روی آن ایستاده باشید. این حالت به شما اجازه می دهد پاشنه خود را به بالا و پایین حرکت دهید بدون اینکه به پله ضربه بزنید. باید مراقب باشید که به طور صحیح و متعادل روی پله ایستاده اید تا از سقوط و صدمه دیدن جلوگیری کنید. اطمینان حاصل کنید که یک دیوار در اطراف شما برای نگه داشتن دارید تا به شما کمک کند تا تعادل خود را حفظ کنید. پاشنه های خود را از زمین به سمت بالا بکشید و سپس پاشنه های خود را تا پایین ترین حد ممکن  به سمت پایین بیاورید. این حرکت را 20 بار تکرار کنید. این تمرین باید به صورت آهسته و کنترل شده انجام شود. حرکت سریع می تواند خطر آسیب به تاندون را ایجاد کند. همان طور که درد بهبود می یابد، شما می توانید سطح دشواری ورزش را با داشتن وزنه سبک در هر دست افزایش دهید.

 • افتادگی در پاشنه یک پا: این تمرین درست مثل تمرین  افتادگی پاشنه دو طرفه، انجام می شود. به جز اینکه تمام وزن شما بر روی یک پا متمرکز می شود. این تمرین باید زمانی انجام شود که افتادگی دو طرفه پاشنه درمان شده باشد.

 تزریق 

تزریق

 

تزریق یکی دیگر از راههای درمان دردهای ناشی از پارگی تاندون آشیل مچ پا می باشد. انواع تزریق که برای درمان این درد مناسب می باشند عبارتند از:

تزریق ازن

اوزون درمانی یک روش احیا کننده است که ثابت شده برای انواع مختلفی از مشکلات پا و پاشنه پا از جمله تاندون آشیل پا مفید است. اوزون درمانی، درمانی است که در آن اوزون نوع پزشکی که شکل خالصی از اکسیژن است، برای ایجاد یک واکنش خود ترمیم کننده در تاندون آشیل مچ پا استفاده می‌شود و روش کار آن اینگونه است که با تحریک متابولیسم اکسیژن و اکسیژن رسانی بیش از حد به مچ پا، منجر به افزایش روند خود ترمیم کنندگی در بدن می‌شود.

تزریق پی آر پی(prp)

استفاده از PRP در تحقیقات طولانی مدت در مورد چگونگی استفاده از عوامل رشد برای افزایش سرعت بهبودی به اثبات رسیده است. پلاکتها حاوی گرانول هایی از عوامل رشد هستند که به عنوان دانه های آلفا شناخته می شوند. فاکتورهای رشد موجود در گرانولهای آلفا شامل فاکتور رشد پلاکتی، فاکتور رشد بتا، فاکتور رشد اندوتلیال عروقی، عامل رشد اپیدرمی و فاکتور رشد فیبروبلاست است. این عوامل باعث تشکیل ماتریکس خارج سلولی، بافت دانه دار، بافت اپیتلیال و همچنین تحریک رشد سلولی و تکثیر آن، رگ سازی و مهاجرت سلولی می شود.

تزریق استرروئید (اپیدورال) 

کورتیزون یک داروی ضد التهابی قوی است که در درمان بسیاری از بیماری های ارتوپدی استفاده می شود. هنگامی که به وسیله تزریق به محل آسیب دیده وارد می شود، می تواند موجب کاهش التهاب و درد در مفاصل مچ پا، آرنج، لگن، زانو، شانه، ستون فقرات، و مچ دست شود. حتی در مفاصل کوچکتر مانند دست ها و پاها نیز می توانند استفاده شوند.

 جراحی 

جراحی

 

اغلب جراحی می تواند یک تاندون آشیل پاره شده را دوباره به هم متصل کند. بعد از جراحی، بی حرکت کردن مچ پا برای چند هفته ضروری است.

به این پست امتیاز دهید.
درمان درد تاندون آشیل در اثر سفتی یاضعیف بودن عضلات ماهیچه ساق پا
4.2 از 5 رای