درمان درد آرنج دست با استفاده از حرکات ورزشی، تزریق و جراحی

مفصل آرنج

مفصل آرنج نقطه به هم رسیدن سه استخوان بلند بدن در وسط دست است. از بالا استخوان بازو (هومروس) در این نقطه به استخوان زند زیرین (اولنا)، که در سمت داخل یعنی در طرف انگشت کوچک دست قرار دارد، زند زبرین (رادیوس)، که در قسمت خارج یعنی در طرف شست دست قرار گرفته است، می‌رسد تا مفصلی لولایی را تشکیل دهند. رادیوس و اولنا نیز در آرنج به هم متصل‌اند و حرکت چرخشی ساعد را میسر می‌کنند.

آرنج یک مفصل مجموعه‌ای است، این مفصل امکان خم راست کردن و همچنین چرخش ساعد را به انسان می‌دهد. از آنجایی که هر حرکت دست در واقع ترکیبی از این حرکات است، پس مشخص کردن حرکتی که درد را بوجود می‌آورد، سخت خواهد بود. اگر درمان‌های خانگی جواب ندهند، بیماران می‌توانند از روش‌های کمتر تهاجمی درمانی همچون PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) یا تزریق اوزون بهره‌مند شوند.

درد آرنج معمولا خطر جدی به همراه ندارد اما به دلیل اینکه آرنج عضوی است که در طول روز در تمام فعالیت های بدنی مشارکت دارد درد در این ناحیه کارهای روزمره را تحت تاثیر قرار می دهد. درد آرنج در صورتی که ناشی از خستگی یا ضربه های خفیف باشد با استراحت و مسکن برطرف می شود اما اگر بدلیل آتروز، تنیس البو و مشکلاتی از این دست باشد باید از روش های درمانی مانند تزریق و عمل جرای برای درمان استفاده کرد.

دکترپیریایی انواع روش های جراحی بسته مانند تزریق دارو های مسدود کننده های درد مانند تزریق اپیدورال، PRP و اوزون درمانی  را برای درمان درد آرنج را به بیماران ارائه می دهد. جهت رزرو نوبت و مشاوره با متخصصین ما می‌توانید با شماره‌های  02188866619 - 02188866629 - 02188866639  تماس حاصل فرمایید.

علل درد آرنج


آماس کیسه‌های مفصلی آرنج

کیسه‌های مفصلی در واقع کیسه‌های کوچک پر از مایعی هستند که بعنوان ضربه‌گیر میان استخوان و بافت نرم روی آن عمل می‌کنند، این کیسه‌ها اصطکاک میان استخوان و عضله را کاهش می‌دهند. ضربات ناگهانی به آرنج یا استفاده بیش از حد از آرنج باعث تورم، التهاب و گاهی پارگی این کیسه‌ها در بازو می‌شود. در صورت بروز این عارضه، به آن بورسیت یا آماس کیسه‌های مفصلی گویند. با بروز این عارضه، کار روزمره و فعالیت ورزشی بسیار دشوار می‌شود. آماس کیسه‌های مفصلی آرنج یکی از شایع‌ترین علل درد در پشت آرنج است و از ظاهر آرنج به صورت یک برآمدگی بیرون‌زده دیده می‌شود. بورسیت مفصل آرنج، به بورسیت اولکرانون نیز معروف است.

آرنج تنیس‌بازان

این عارضه که به آن اپیکندیلیت لترال یا آرنج تنیس‌بازان نیز گفته می‌شود، معمولاً علت درد در قسمت بیرونی مفصل آرنج است. اگرچه نام متداول این بیماری آرنج تنیس‌بازان است ولی لزوماً کسی که به این عارضه مبتلاست بخاطر آسیب‌دیدگی در ورزش تنیس نبوده است.

التهاب اپیکندیل داخلی

به این بیماری، آرنج گلف بازان نیز گفته می‌شود. التهاب اپیکندیل داخلی معمولاً دلیل درد در ناحیه داخلی مفصل آرنج است. همانند آرنج تنیس‌بازان اگرچه نام متداول این بیماری آرنج گلف‌بازان است ولی لزوماً کسی که به این عارضه مبتلاست بخاطر آسیب‌دیدگی در ورزش گلف نبوده است.

تاندونیت آرنج

تاندون‌های طناب‌هایی هستند که عضلات و استخوان‌ها را بهم متصل می‌کنند. آسیب‌دیدگی و ساییدگی تاندون اطراف آرنج می‌تواند باعث درد قابل توجهی در ناحیه اطراف آرنج شود. بیماری‌های دژنراتیو همچون آرتریت نیز می‌تواند منجر به تاندونیت شود. فعالیت‌های ورزشی نیز می‌تواند باعث این عارضه گردد.

آرتریت آرنج

درد آرنج می‌تواند ناشی از آرتریت باشد. شایع‌ترین نوع آرتریت که مفصل آرنج را درگیر می‌کند، آرتروز یا "فرسودگی" استخاون است. این بیماری می‌تواند همراه با خود بیماری‌هایی از قبیل بروسیت (آماس کیسه‌های مفصلی) یا تاندونیت مفصل را هم سبب شود.

شکستگی آرنج یا شکستگی استخوان

شکستگی و ترک خوردگی آرنج نیز می‌تواند باعث درد شدیدی شود. در صورت بروز چنین عارضه‌ای برای آرنج، باید سریعاً به اورژانس مراجعه کنید، زیرا چنین عارضه‌هایی باید سریعاً تحت درمان پزشک قرار بگیرند.

چه علائم و نشانه‌هایی با درد آرنج همراه است؟


درد آرنج می‌تواند بیمار را برای جبران کاهش دامنه حرکتی خود، به استفاده از سایر مفاصل وادار کند. این امر منجر به ناراحتی یا درد در سایر مفاصل یا عضلات همچون شانه، مچ دست، ساعد و دست می‌شود.

تشخیص پزشکی درد آرنج


نحوه متداول تشخیص علت درد آرنج، مرور سابقه پزشکی و معاینه جسمانی فرد است. تشخیص بیشتر علل درد آرنج نیاز به هیچ آزمایش خاصی ندارد. همانطور که توضیح داده شد، آزمایشات بیشتر برای تشخیص علل درد آرنج عبارتند از: عکسبرداری با اشعه ایکس (رادیولوژی)، MRI، تست آرتروگرام و مکش مایع از آرنج درگیر است.

درمان


درمان‌های خانگی برای آرنج تنیس‌بازان

اولین روش درمانی برای آرنج تنیس‌بازان، پیشگیری است. استفاده صحیح از تجهیزات و اندام‌های بدن در هر ورزشی می‌تواند از وقوع آسیب‌دیدگی پیشگیری کند. ولی در صورت وقوع مصدومیت، چند درمان خانگی برای این عارضه وجود دارد.

این عوامل عبارتند از:

  • استراحت: برای موارد خفیف آرنج تنیس‌بازان، استراحت می‌تواند برای درمان کافی باشد. می‌توان در هنگام استراحت از تمرینات سبک کششی استفاده کرد ولی باید از هرگونه ورزش شدیدی پرهیز نمود. همچنین شاید بخواهید از سرد/گرم درمانی برای تسریع بهبودی استفاده نمایید.
  • داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی بدون نسخه (NSAIDها): داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، معمولا در ارتباط با دوره های استراحت تجویز می شوند. از آنجایی که استفاده مفرط از داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی برای مدت طولانی، عوارض بسیار شدیدی بر دستگاه گوارش دارد، در صورت استفاده از این داروها باید با پزشک مشورت کنید تا وی تشخیص دهد که آیا این داروها برای شما اثربخش هستند یا نه؟
  • فیزیوتراپی : با پیشرفت شدت مصدومیت، امکان دارد یک دوره فیزیوتراپی برای نرمش دادن صحیح و ایمن عضلات پیرامون مفصل لازم باشد تا ضمن تقویت این عضلات، حمایت و پایداری بهتری نیز از مفصل صورت گیرد.
  • بریس‌های حمایت‌کننده: بریس‌ها را می‌توان در دوره بهبودی و بعد از نیز در هنگام انجام ورزش‌های شدید استفاده کرد. این بریس‌ها برای کسانی تجویز می‌شود که به تازگی از دام مصدومیت رها شده‌اند و بعنوان اقدامی پیشگیرانه برای جلوگیری از وقوع مجدد مصدومیت بکار می‌رود.

طب سوزنی

درمان طب سوزنی

 

شواهدی دال بر تأثیر طب سوزنی بر تسکین درد مفصل وجود دارد. بسیاری از مبتلایان به دردهای مزمن و صعب‌العلاج ناشی از آرنج تنیس‌بازان، می‌توانند از این روش درمانی جایگزین بهمراه روش‌های درمانی اصلی بهره ببرند. بسیاری از متخصصین ارتوپد امروزه با متخصصین طب سوزنی همکاری می‌کنند تا بیماری آرنج تنیس‌بازان را بطور همه جانبه درمان کنند. به همین خاطر، تعدادی از شرکت‌های بیمه نیز برای جلسات طب سوزنی تعرفه‌ پوششی در نظر گرفته‌اند.

پلاسمای غنی از پلاکت چطور می‌تواند این عارضه را درمان کند؟

پلاسمای غنی از پلاکت چطور می‌تواند این عارضه را درمان کند؟

 

از طرف دیگر، درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) می‌تواند سیستم ترمیمی بدن را تقویت کند. فارغ از این مسئله، این روش درمانی غیر تهاجمی بوده و عوارض جانبی بسیار کمی دارد. از آنجایی که آرنج تنیس‌بازان چنین عارضه شایعی است، باید بصورتی درمان شود که بتوان پس از بهبودی به زندگی روزمره و همچنین فعالیت‌های ورزشی بازگشت.

نحوه درمان با پلاسمای غنی از پلاکت چگونه است؟

برای درمان با PRP، ابتدا باید مقداری از خون بیمار کشیده شود. این خون را در سانتریفیوژهای مخصوص قرار داده و با چرخش بسیار بالای این دستگاه، نمونه خون به سه لایه تقسیم می‌شود. لایه بالایی نمونه را پلاسما تشکیل داده که سلول‌های خونی بسیار کمی در آن وجود دارد. لایه پایینی نیز تشکیل شده از سلول‌های غلیظ خونی است - سلول‌هایی که وظیفه انتقال اکسیژن و مواد غذایی را در سرتاسر بدن به عهده دارند.

میان این دو لایه، لایه‌ای متشکل از پلاکت غلیظ قرار گرفته است. لایه میانی - که به پلاسمای غنی از پلاکت نیز می‌گویند - در سانتریفیوژ از دو لایه دیگر جدا می‌شود.

تزریق استروئید به آرنج

اگر درد آرنج با این روش‌های کمتر تهاجمی درمان تسکین نیافت، تزریق مستقیم به ناحیه مصدوم می‌تواند کمی درد را تسکین داده و التهاب را کاهش دهد. در این تزریق از استروئید برای برای کاهش التهاب و همچنین از یک دردنشان همچون لیدوکائین برای تسکین درد استفاده می‌شود. با اینکه این روش‌های تزریقی غیر تهاجمی‌اند، با این حال بهتر است تنها هنگامی که درد مقاوم بود به سایر روش‌های درمانی جواب نداد از این روش‌ها استفاده شود.

درمان با تزریق پرولوزون چیست؟

درمان با تزریق پرولوزون چیست؟

 

درمان با تزریق پرولوزون یا اوزون درمانی یک روش درمانی جایگزین است که مقدار سلولی اکسیژن را با تزریق مستقیم اوزون به عضلات، لیگامنت‌ها و مفصل‌ها در بدن افزایش می‌دهد.

آیا استفاده از این روش دردناک است و بهبودی با این روش چه مدت طول می‌کشد؟

معمولاً ناحیه تزریق تا 24 الی 48 ساعت پس از تزریق دردناک خواهد بود. بیشتر میزان ترمیم پس از این بازه 24 الی 48 ساعته رخ می‌دهد. از لحاظ نظری، ترمیم بافت‌های همبند دائمی است. ولی در حقیقت بسته به بیمار و نحوه پاسخگویی بدن وی، امکان دارد تزریق مجدد پرولوزون هم نیاز باشد.

کشیدن مایع مفصلی

کشیدن-مایع-مفصلی

 

برای درمان درد ناشی از بورسیت اولکرانون، تخلیه مایع کیسه مفصلی مبتلا به بورسیت، واقعاً مایه زحمت است. تورم و حساسیت مفصل مزاحم کار شده و درد شدیدی ایجاد می‌کند. این درمان هم برای درمانگر و هم برای فعالیت‌های ترمیمی ایجاد درد و سختی خواهد کرد. این روش درمانی در ابتدا سعی در کنترل التهاب می‌کند. امکان دارد برای کنترل التهاب از استراحت استفاده شود. امکان دارد داروهایی همچون ایبوپروفن و آسپرین تجویز شود تا التهاب و تورم را کنترل کند. استفاده از آرنج بند می‌تواند قرار دادن آرنج روی جاهای سفت را راحت‌تر کند.

تعویض مفصل آرنج چیست؟

تعویض-مفصل-آرنج-چیست؟

 

تعویض کامل مفصل آرنج متشکل از برداشتن استخوان و غضروف از بین رفته و تراشیدن سطح آن و قرار دادن یک ایمپلنت ارتوپدی دیگر به جای آنهاست. ایمپلنت‌ها برای درست کردن یک مفصل جدید، روان و کارآمد که بتواند از تماس دردناک استخوان به استخوان جلوگیری کند طراحی شده‌اند.

 مزایای عمل تعویض مفصل چیست؟

هدف از انجام جراحی تعویض مفصل کمک به بازیابی حرکات بدون درد مفصل است. فعالیت‌هایی که پیش از جراحی نمی‌شد انجام داد، پس از جراحی تعویض مفصل می‌تواند تجویز جراح دوباره ازسرگرفته شود. امکان دارد جراح ارتوپد شما چند بیمار داشته باشد که مایل باشند در مورد تجربه پیش و پس از جراحی تعویض مفصل خودشان با شما گفتگو کنند.

آیا برای انجام جراحی تعویض مفصل، سن ملاک است؟

اگر از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشید و بخواهید مجدداً زندگی فعال و مثمرثمر خود را ازسربگیرید، سن ملاک نخواهد بود. البته باید نظر متخصص خود را در مورد سلامت عمومی و همچنین آمادگی برای انجام جراحی جویا شوید.

آرتروسکوپی آرنج

آرتروسکوپی آرنج

 

آرتروسکوپی آرنج یک روش جراحی کمتر تهاجمی است که از طریق روزنه‌های بسیار ریزی روی پوست به ارزیابی و درمان عارضه‌های وخیم آرنج می‌پردازد.

آرنج یک مجموعه مفصل لولایی است که از بهم پیوستن سه استخوان - هومروس، رادیوس و اولنا - تشکیل شده است. استخوان بازویی یا هومروس، شانه را به آرنج متصل می‌کند و قسمت بالایی این مفصل لولایی را تشکیل می‌دهد. ساعد نیز متشکل از دو استخوان به نام‌های رادیوس و اولناست. این استخوان‌ها، مچ را به آرنج متصل می‌کند و قسمت پایینی این مفصل لولایی را تشکیل می‌دهد.

روش جراحی

آرتروسکوپی یک عمل جراحی است که در آن، یک آرتروسکوپ، لوله‌ای سبک و انعطاف‌پذیر که یک دوربین در بخش انتهایی آن قرار دارد، به داخل مفصل وارد شده تا عارضه(های) مفصل را ارزیابی و درمان کند.

متداولاً آرتروسکوپی آرنج با بی‌حسی موضعی و یک عمل سرپایی انجام می‌شود. بیمار به بغل یا به شکم خوابانده می‌شود که به جراح امکان دسترسی و تنظیم راحت آرتروسکوپ و همچنین دید واضحی از داخل آرنج را می‌دهد.

چند شکاف بسیار کوچک برای داخل کردن آرتروسکوپ زده شده و یک ابزار جراحی کوچک را وارد آرنج می‌کنند. برای بالا بردن وضوح بافت آرنج در آرتروسکوپ، جراح مفصل شما را با مایعی استریل پر می‌کند.

این مایع از آرتروسکوپ به داخل مفصل تزریق می‌شود تا علاوه بر واضح کردن تصویر، هرگونه خونریزی را بند بیاورد. دوربین وصل شده به انتهای آرتروسکوپ، بافت درونی آرنج را روی صفحه نمایش به جراح نمایش می‌دهد و به وی در ارزیابی مفصل و همچنین هدایت ابزارهای جراحی برای درمان عارضه کمک می‌کند.

در انتهای عمل، شکاف‌های جراحی را بخیه کرده و یک پانسمان استریل روی محل جراحی بسته می‌شود. جراح برایتان آتل یا گچ تجویز خواهد کرد تا حرکت آرنج را محدود کند.

چه ورزش هایی برای تسکین درد آرنج مناسب هستند؟

چرخاندن مچ

چرخاندن مچ

 

آرنج خود را خم کرده و کف دست خود را رو به بالا بگیرید. سپس مچ دست خود را گردانده به نحوی که کف دست رو به پایین قرار گیرد. برای 5 ثانیه در همین حالت بمانید و سپس رها کنید. این حرکت را در 3 ست و هر ست 10 بار تکرار انجام دهید.

چرخاندن مچ با وزنه

 

چرخاندن مچ با وزنه

این تمرینات را در حالیکه یک وزنه سبک در دست گرفته‌اید تکرار کنید (وزنه‌ای مانند یک کنسرو لوبیا)

بلند کردن مچ (کف دست رو به بالا)

بلند کردن مچ (کف دست رو به بالا)

 

آرنج خود را خم کنید. یک وزنه را در دست گرفته و کف دست خود را رو به بالا نگاه دارید. مچ خود را به آرامی به سمت خود خم کنید. برای 5 ثانیه در همین حالت بمانید و سپس رها کنید. این حرکت را در 3 ست و هر ست 10 بار تکرار انجام دهید.

خم کردن آرنج

خم کردن آرنج

 

صاف بایستید و بازوی خود را کاملاً باز کنید. به آرامی بازوی خود را به سمت بالا خم کنید تا شانه خود را با دست لمس کنید. برای 15 الی -30 ثانیه در همین حالت بمانید. این حرکت را 10 بار تکرار کنید.

انعطاف مچ

 

انعطاف مچ

در حالیکه بازوی خود را صاف مقابل خود نگه داشته‌اید و کف دست رو به پایین است، به آرامی مچ دستتان را به سمت پایین خم کنید. از دست مخالف برای فشار واردن کردن و کشش مچ دست استفاده کنید. برای 15 الی -30 ثانیه در همین حالت بمانید. مچ دست خود را صاف کنید. به آرامی دست خود را به سمت عقب خم کنید، از دست مخالف برای کشیدن انگشتان به عقب استفاده کنید. برای 15 الی -30 ثانیه در همین حالت بمانید.

به این پست امتیاز دهید.
درمان درد آرنج دست با استفاده از حرکات ورزشی، تزریق و جراحی
4 از 9 رای