تق تق زانو(صدا دادن زانو)ناشی از فرسایش غضروف زانو و یا پارگی آن

زانو

صدای تق‌تق مفصل که در اصطلاح پزشکی به آن کریپتاسیون (Crepitus) گفته می‌شود، اگرچه معمولاً بی‌ضرر است، اما می‌تواند نشانه وجود آرتروز مفصل باشد. در کریپتاسیون، در مفصل صدا ایجاد می‌شود و یا حس می‌شود که استخوان‌ها باهم برخورد دارند. صدای تق‌تق در مفصل زانو به‌صورت شایع دیده می‌شود، بخصوص هنگام خم کردن آن. در صورت ابتلای به پنومونی (نوعی عفونت ریوی) نیز از اصطلاح کریپتاسیون برای توصیف خس‌خس ریه‌ها استفاده می‌شود. اگرچه ممکن است صداهای ایجاد شده بم و مبهم باشد اما با قرار دادن دست بر روی مفصل، می‌توانید برخورد اجزاء مفصلی را حس نمایید.

با بالا رفتن سن و یا باگذشت مدت‌زمانی پس از یک آسیب ممکن است ببینید که زانوی شما کم کم شروع به صدا دادن و تق‌تق کردن می‌کند. گاهی اوقات شنیدن صدا از زانو همراه با زانو درد است و در موارد دیگری هیچ نشانه یا علامت دیگری همراه با صدا دادن زانو مشاهده نمی‌شود، در این موارد ممکن است در مواقعی علت صدای زانو به این دلیل باشد که برخی از قسمت‌های مفصل زانو به درستی در جای خود حرکت نمی‌کنند و به سایر قسمت‌های پا فشار وارد می‌شود و از آن‌ها در انجام حرکت استفاده می‌شود. شایع‌ترین دلایل صدا دادن زانو(کریپتاسیون) عبارت‌اند از: آسیب و پارگی رباط, پارگی منیسک , کشیدگی رباط‌های زانو و آرتروز زانو.یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای درمان صدای تق‌تق زانو درمان با استفاده از جراحی‌های بسته می‌باشد که جراحی بسته می‌تواند شامل طیف وسیعی از تزریق‌ها از جمله تزریق اوزون و یا تزریق اپیدورال گردد.

متخصصان ما در کلینیک آماده‌ی ارائه خدمات در زمینه‌ی درمان انواع مفصلی و عضلانی از جمله زانو درد از جمله درمان تق‌تق زانو با روش‌های جراحی بسته (مانند تزریق اوزون و تزریق اپیدورال) و با استفاده از بهترین امکانات به شما می‌باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

صدای تق‌تق زانو چگونه ایجاد می‌شود؟

صدایی که با حرکت مفاصل می‌شنوید، در اثر تجمع گاز در مفصل ایجاد می‌شود. در اطراف مفصل گازهایی وجود دارند که تشکیل حباب‌های ریز را می‌دهند. هنگامی که مفصل خم می‌شود حباب‌ها می‌ترکند و ایجاد صدا می‌کنند. مثال خوبی در این زمینه زمانی است که در اصطلاح عامیانه شما انگشتان خود را می‌شکنید. افراد زیادی ما را از انجام این کار نهی کرده‌اند، چرا که معتقدند این کار باعث ایجاد آرتروز می‌شود؛ اما در حقیقت این صدا فقط ناشی از ترکیدن حباب‌های درون مفصلی است. فرایند آرتروز بسیار متفاوت از صدای تق‌تق مفاصل است. در آرتروز غضروف بین استخوان‌ها آسیب می‌بیند، بنابراین صدایی که شما می‌شنوید درواقع برخورد استخوان‌ها به یکدیگر است.

علل ایجاد کریپتاسیون یا صداهای مفصلی

علت ایجاد صدای مفصل جابه‌جایی گازها در داخل بافت نرم مفصل است. اما این صدا می‌تواند در اثر برخورد و مالش بافت‌های سخت از جمله: قطعات استخوانی، پارگی و آسیب‌دیدگی غضروف و فرسایش غضروف در اثر آرتروز نیز ایجاد شود.

سایر علل ایجاد کریپتاسیون عبارت‌اند از:

 • انواع خاصی از عفونت‌های باکتریایی
 • نفوذ جراحت به قفسه سینه، پشت شکم
 • سوراخ شدن روده
 • روی‌هم افتادگی ریه‌ها

علائمی که ممکن است همراه کریپتاسیون مشاهده شود:

صدای مفصلی می‌تواند نشانه وجود بیماری آرتروز باشد و یا ممکن است به‌تنهایی ایجاد شود.

علائم کریپتاسیون عبارت‌اند از:

 • حس سایش در مفصل
 • صدای تق‌تق در مفصل
 • حس یا صدای خرد شدن اجزای مفصل
 • صدای دل‌خراش در مفصل
 • صدای برخورد اجزای مفصلی

گاهی اوقات همراه با صدای مفصل، درد نیز وجود دارد، اما الزاماً در اثر آرتروز ایجاد نمی‌شود. این حالت در افرادی که به‌صورت مکرر قولنج مفاصل خود را می‌شکند، مشاهده می‌شود.

درمان

کیسه گرم و سرد

کییسه

برای تسکین سریع درد مفاصل، ناحیه دردناک را استراحت داده و از کمپرس گرم و سرد برای کنترل درد استفاده نمایید. می‌توانید از کیسه آب جوش یا پدهای گرم شونده به مدت 20 دقیقه در ناحیه آسیب‌دیده استفاده کنید. بلافاصله پس از آن به مدت 20 دقیقه از کیسه یخ استفاده کنید. اگر نمی‌توانید سرمای کیسه یخ را تحمل کنید، زمانی که از کیسه آب گرم استفاده می‌کنید، اجازه دهید یخ‌ها آب شوند و بعد از آن‌ها استفاده کنید. حتی استفاده از بسته خنک شده با سرمای کم نیز می‌تواند در کاهش درد ناحیه آسیب‌دیده مؤثر باشد. سعی کنید از کیسه یخ و یا گرما هر روز استفاده کنید، حداقل 15 دقیقه طول بکشد. اگر ناحیه آسیب‌دیده دچار تورم شدید است، برای کاهش احتباس آب، سطح آن را از بدن بالاتر نگه‌دارید.

رژیم غذایی

رژیم

ساده‌ترین راه برای جلوگیری طولانی‌مدت از بروز درد، تغییر در رژیم غذایی است. التهاب مزمن در بدن موجب ضعف بافت‌ها می‌شود و درنهایت منجر به تحلیل بافت‌ها می‌گردد. با داشتن رژیم ضدالتهابی، دردهای مفصلی و استخوانی که در اثر التهاب و تورم آن‌ها ایجاد می‌شوند، به‌احتمال‌زیاد تسکین خواهند یافت. اسیدهای چرب امگا 3 موجود در غذاها مانند ماهی‌های آب سرد، تخم چیا و گردو برای کمک به کاهش التهاب بسیار عالی هستند. میوه‌ها و سبزیجات تازه که سرشار از آنتی‌اکسیدان هستند، اثر افزایش سن بر بافت‌ها را کاهش می‌دهند. سعی کنید مصرف غذاهای فرآوری شده، چربی‌های ترانس و قند اضافه را محدود (یا حتی کاملاً حذف) کنید، زیرا آن‌ها می‌توانند سطح التهاب را به میزان زیادی در بدن افزایش دهند.

داروها

دارو

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) از قبیل (آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن سدیم) گزینه‌های مناسبی برای کاهش درد محسوب می‌شوند.

استفاده بریس، اسپلینت یا آتل

بریس

گاهی اوقات یک بریس یا اسپلینت می‌تواند با استراحت دادن به مفصل، به ترمیم آسیب‌دیدگی و افزایش سرعت بهبودی کمک کند. استفاده از زانوبند برای صدای تق‌تق زانو یا کریپتاسیون اولین گزینه درمانی نخواهد بود، اما بسته به شرایط شما ممکن است برای کاهش علائم در نظر گرفته شود، بخصوص در کنار درمان‌هایی همچون تمرینات ورزشی و کاهش وزن.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

تمرینات فیزیوتراپی می‌تواند به تقویت عضلات و رباط‌ها کمک کند، درنتیجه از مفصل زانو پشتیبانی بیشتری به عمل می‌آید، با افزایش تحرک و دامنه حرکتی مفصل زانو، صدای مفصل نیز کاهش خواهد یافت.

ماساژ درمانی

ماساژ

ماساژ درمانی می‌تواند در کاهش یا حذف صداهای زانو که در ارتباط با حرکات اسکات و لانج ایجاد می‌شود، مفید باشد. علاوه بران ماساژ درمانی مزایای متعدد دیگری نیز دارد که بیمار می‌تواند از آن‌ها بهره‌مند شود، از جمله کاهش استرس.

شاک ویو تراپی (ESWT)

شاک-ویو

یک روش امیدوارکننده در حوزه درمان‌های محافظه‌کارانه است که بیماران مبتلا به آرتروز می‌توانند از آن بهره‌مند شوند، استفاده از تکنیک شاک ویو تراپی (ESWT)، یک روش جدید درمانی است که برای درمان صدای تق‌تق زانو ناشی از بدفرمی‌های زانو می‌تواند مؤثر باشد.

درمان با لیزر سرد

لیزر-سرد

درمان با لیزر سرد در زیرگروه طب مکمل یا جایگزین قرار می‌گیرد. در این روش بافت را در معرض سطح پایین نور قرمز و نزدیک به مادون‌قرمز قرار می‌دهند. در مقایسه با سایر لیزرها مانند آنچه در برش یا فرسایش بافت‌ها استفاده می‌شود، سطح یا توان این نوع لیزر پایین است. نام‌های دیگر درمان با لیزر سرد عبارت‌اند از: درمان با لیزر نرم، درمان با لیزر کم‌توان (LLLT).

تزریق

تزریق

انواع تزریق مورد استفاده عبارت‌اند از:

تزریق کورتون (کورتیزون)

تزریق کورتون – که گاهی اوقات به آن تزریق کورتیکواستروئید یا تزریق استروئید نیز گفته می‌شود- می‌تواند التهاب مفاصل و در کنار آن صدای تق‌تق زانو، تورم، گرما، قرمزی و درنتیجه درد بیمار را کاهش دهد. معمولاً تزریق کورتیزون التهاب و درد را بین 6 هفته تا 6 ماه کاهش می‌دهد. ممکن است درد پس از آن مجدداً عود کرده و یا ممکن است دیگر باز نگردد، بسته به شرایط بیمار ممکن است به تزریق مجدد و یا سایر مداخلات درمانی نیاز باشد.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

در این روش از سلول‌هایی به نام پلاکت استفاده می‌شود که در بهبود زخم‌ها و لخته شدن خون نقش دارند. پزشک پلاکت‌ها را از خون خود بیمار می‌گیرد. هنگامی که مجدد داخل مفصل زانو تزریق می‌شود، پلاکت‌ها موادی به نام فاکتور رشد از خود آزاد می‌کنند که درترمیم بافت‌های آسیب‌دیده مؤثر است. تزریق پی آر پی می‌تواند درد آرتروز را تسکین داده و عملکرد زانو را بهبود بخشد.

تزریق اسید هیالورونیک (ویسکوساپلیمنشن)

اسید هیالورونیک یک ماده ژل‌مانند است که به‌طور طبیعی در مایع مفصلی (سینوویال) وجود دارد و اطراف مفاصل را احاطه کرده است. این ماده کمک می‌کند تا مفاصل شما روان کاری شده و پوشش داده شوند. این ماده شوک وارده به مفاصل را خنثی کرده و باعث می‌شود استخوان‌ها به نرمی در کنار یکدیگر بلغزند و به هم ساییده نشوند.

تزریق سلول‌های بنیادی

در این روش از سلول‌هایی استفاده می‌شود که می‌توانند در بدن به بافت‌های مختلفی تبدیل شوند. درنتیجه می‌توانند در بازسازی غضروف آسیب‌دیده زانوها مؤثر واقع شوند. درمان از طریق تزریق سلول‌های بنیادی می‌تواند به کاهش تورم و درد بیمار کمک کند.

گزینه جراحی برای از بین بردن درد ناشی تق‌تق زانو

جراحی

برخی از علل ایجادکننده صدای زانو ممکن است نیاز به درمان جراحی داشته باشند. برای درمان درد مفصل و به حداقل رساندن آسیب‌دیدگی‌ها در آینده، ممکن است گزینه جراحی با کمترین تهاجم به شما پیشنهاد شود. شما می‌توانید گزینه‌های زیر را در نظر بگیرید:

 • جراحی آرتروسکوپی (Arthroscopy): آرتروسکوپی یک جراحی کم تهاجم است که دران برای دسترسی به مفصل از ابزارهای کوچکی استفاده می‌شود، این ابزارها از طریق چند برش کوچک وارد زانو می‌شوند. در سندروم درد پاتلوفمورال (PFS)، جراح می‌تواند قطعات آسیب‌دیده بافتی را حذف کرده و یا تاندون‌ها را تغییر موقعیت دهد تا توانایی حرکت زانو افزایش یابد.
 • دبریدمان (Debridement): برخی از انواع PFS و آرتروز به کمک روش جراحی دبریدمان (برش و برداشت بافت آسیب‌دیده) بهبود می‌یابند. در این عمل جراحی کم تهاجم، جراح می‌تواند غضروف آسیب‌دیده را برای کاهش سایش استخوان‌ها اصلاح کند.
 •  تعویض مفصل: هنگامی که آرتروز یا آسیب مفصلی پیشرفته باشد، ممکن است پزشک تعویض مفصل را در نظر بگیرد. جراح مفصل آسیب‌دیده را با یک مفصل مصنوعی تعویض می‌کند.

تمرینات ورزشی

انواع ورزش‌هایی که برای رهایی از تق‌تق زانو مناسب می‌باشند عبارت‌اند از:

آزادسازی عضلات ساق پا

آزادسازی

آزادسازی مايوفاشيال روشی است که از طریق فشار مستقیم، تنش و تنگی عضلات را کاهش می‌دهد. کشش، برخلاف انقباض ماهیچه‌ها می‌تواند طول عضله را گسترش دهد. آزادسازی عضلات به شما این امکان را می‌دهد تا عدم تعادل ایجاد شده در ساختار ماهیچه‌ها را اصلاح کنید. از این تکنیک استفاده کنید تا تنش و تنگی عضلات ساق پا را کاهش داده و تعادل را به مفصل زانو بازگردانید. بنشینید و ماهیچه ساق پا را بر روی یک توپ تنیس قرار دهید، پای دیگر خود را روی این پا قرار دهید. به سمت جلو و عقب توپ را در زیر ماهیچه ساق خود بغلتانید. هنگامی که نقطه دارای تنش را پیدا کردید، متوقف شوید و حدود 30 ثانیه ناحیه را فشار دهید. در صورت نیاز تمرین را تکرار کنید.

آزادسازی عضله فلکسور ران

فلکسور

گاهی اوقات درد زانو در اثر وجود تنش در عضلات ران ایجاد می‌شود. برای مقابله با آن، آزادسازی عضله فلکسور ران توصیه می‌شود. دو توپ تنیس را با نوارچسب به هم ببندید (ازآنجایی‌که عضله فلکسور ران بزرگ‌تر است، شما به توپ بزرگ‌تری نیاز دارید). بر روی شکم دراز بکشید و توپ‌های بسته‌شده را درست در زیر استخوان ران قرار دهید. تا آنجایی که برایتان قابل‌تحمل است وزن خود را بر روی توپ قرار دهید. زانوی پایی که در حال آزادسازی آن هستید را تا 90 درجه خم کنید و تا آنجایی که می‌توانید پای خود را به طرفین تاب دهید. با فاصله زمانی 30 ثانیه الی 2 دقیقه تمرین را تکرار کنید.

حرکت اسکات برای عضلات داخلی ران

اسکات

همانند بخش بیرونی عضلات ران، عضلات درونی ران نیز اغلب ضعیف‌تر از قسمت بالایی عضله چهار سر ران هستند. برای تقویت آن و رهایی از درد زانو، حرکت اسکات مخصوص عضلات داخلی ران توصیه می‌شود. وزن خود را روی پاشنه‌ها نگه‌دارید. همان‌طور که شروع به نشستن (حرکت اسکات) می‌کنید، لگن خود را به عقب ببرید، گویا اینکه می‌خواهید بر روی یک صندلی که خیلی از شما دور است بنشینید. درحالی‌که نشسته‌اید، زانوهای خود را به سمت خارج در دو طرف حرکت دهید و تا آنجایی که می‌توانید پایین بیایید. – البته کمتر از زاویه 90 درجه نباشد – سپس به کمک پاشنه‌ها به موقعیت قبل بازگردید. این تمرین را در 3 ست 15 بار تکرار، 3 روز در هفته انجام دهید.

آزادسازی ایلیوتیبیال باند (IT)

ایلیوتیبیال-باند

ایلیوتیبیال باند (IT) غلافی است که در قسمت بیرونی ران واقع شده است و از لگن تا زانو کشیده شده است. این غلاف به زانو متصل می‌شود و به ایجاد تعادل و حرکت مفصل کمک می‌کند، به همین علت، زمانی که دچار تنش و التهاب شود، می‌تواند باعث عدم تعادل کشکک زانو شود. به طرفی که می‌خواهید آزادسازی را انجام دهید، دراز بکشید و یک فوم رول شده را زیر ران قرار دهید. تقریباً در نیمه فاصله بین لگن و زانو. پای خود را بر روی فوم رول شده به جلو و عقب بغلتانید. رول را از ابتدای زانو تا ابتدای ران حرکت دهید. سعی کنید تا آنجا که برایتان قابل‌تحمل است، نقطه‌ای که تحت تنش قرار گرفته است را تمرین دهید. 30 ثانیه استراحت کرده و تا 2 دقیقه تمرین را تکرار کنید. برای تمرکز بر روی ناحیه تحت تنش، رول را زیران قرار داده و مدتی صبر کنید. زانو را 90 درجه خم کرده و سپس صاف کنید. حدود 10 الی 15 ثانیه، خم و صاف کردن زانو را تکرار کنید. سپس این حالت را بر روی سایر نقاط تحت تنش غلاف ایلیوتیبیال باند نیز تکرار کنید.

فعال‌سازی عضلات پهن داخلی مایل (VMO)

فعال-سازی

این عضله که عضله قطره اشکی نیز نامیده می‌شود تا داخل استخوان کشکک زانو امتداد دارد و اغلب یکی از عضلات ضعیف ران محسوب می‌شود. ضعف این عضله نیز می‌تواند استخوان کشکک را از تعادل خارج کند. بایستید، یک پای خود را در جلو قرار دهید، سعی کنید تمام وزن خود را بر روی پای جلو وارد کنید. به‌صورت مستقیم بنشینید و در نیمه‌راه متوقف شوید. زانوی پایی که در جلو قرار دارد باید با مچ پا هم‌راستا باشد. زمانی که در حال نشستن هستید، پای جلو را به سمت راست بچرخانید 3 الی 5 ثانیه نگه‌دارید. سپس به موقعیت قبلی بازگشته و پا را بالا آورده و با سینه کف پا به زمین فشار وارد کنید. این تمرین را برای هر پا در سه ست 15 بار تکرار، 3 روز در هفته انجام دهید.

جلوگیری از درد تق‌تق زانو ناشی از آرتروز

درد زانو ناشی از آرتروز می‌تواند دردناک باشد، بنابراین در اینجا برخی از اقدامات مؤثر برای جلوگیری از درد و یا کاهش آن ذکر خواهد شد:

 • کاهش وزن
 • ورزش
 • طب سوزنی
 • داروهای موضعی برای تسکین درد
 • تحریک الکتریکی
 • کایروپراکتیک
 • ماساژ
 • طب فیزیکی
 • استفاده از ابزارهای کمکی مانند عصا

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."

• استفاده از کمپرس سرد و گرم

به این پست امتیاز دهید.
تق تق زانو(صدا دادن زانو)ناشی از فرسایش غضروف زانو و یا پارگی آن
5 از 2 رای