انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز و درمان آن با بریس، ورزش و جراحی

انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز و درمان آن با بریس، ورزش و جراحی

انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز و درمان آن با بریس، ورزش و جراحی

اسکولیوز یک ناهنجاری سه بعدی است و زمانی رخ می‌دهد که ستون فقرات چرخیده و به یک سمت انحنا داشته باشد. اغلب اوقات این مشکل علت مشخصی ندارد، که در این حالت به آن اسکولیوز ناشناخته می‌گویند.

در حالی که در اسکولیوز ناشناخته علت بیماری مشخص نیست، اما در خانواده بطور ارثی منتقل می‌شود. هنوز تمامی ژن‌های خاصی که در بیماری انحراف ستون فقرات درگیر هستند، شناسایی نشده‌اند، و همچنین علاوه برعلت ژنتیک ،عوامل دیگری نیز دخالت دارند.

برخی افراد به اشتباه فکر می‌کنند که حمل کیف سنگین پر از کتاب یا خوابیدن به پهلو می‌تواند منجر به انحراف ستون فقرات شود، اما اینگونه نیست.

اسکولیوز انحراف یکطرفه یا جانبی ستون فقرات یا ستون مهره‌هاست. این مشکل معمولاً شامل دو انحنا – انحنای غیرطبیعی اصلی و یک انحنای جبرانی ثانویه است. علت‌های احتمالی انحراف ستون فقرات شامل رشد نامتقارن کمر، سینه یا ساختمان عضلانی شکمی است، که ممکن است در فلج اطفال یا فلج مغزی رخ دهد؛ تفاوت قابل توجه در طول پاها؛ یا بدشکلی یا بیماری ستون مهره‌ها و ساختار مرتبط به آن، مانند اسپوندیلیت (روماتیسم ستون فقرات)، سپاینا بیفیدا یا مهره شکاف دار، شکستگی، دررفتگی، همي ورتبرا (مهره نیمه یا جوش خوردن مادرزادی مهره‌ها به یکدیگر) یا نرمی استخوان است. درمان که معمولاً به علت بیماری بستگی دارد، شامل جراحی ارتوپدی، استفاده از ترکشن یا کشش، استفاده از بریس گردن یا بدن و ورزش‌ها است.

برا دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با متخصصین در کلینیک تخصصی

ما

  تحت نظر دکتر میتوانید با شماره تماس

  حاصل فرمایید.

3 نوع از انحراف ستون فقرات ناشناخته


عمدتاً انحراف ستون فقرات ناشناخته طبق سنی که در آن بدفرمی ایجاد شده است، دسته‌بندی می‌شود:

 • اسکولیوز ناشناخته کودکان: از زمان تولد تا 3 سالگی ایجاد می‌شود
 • اسکولیوز ناشناخته نوجوانان: از سن 4 تا 9 سالگی ایجاد شده
 • اسکولیوز ناشناخته جوانان: از سن 10 تا 18 سالگی رخ می‌دهد

انحراف ستون فقرات جوانان حدود 80درصد از تمامی اسکولیوزهای ناشناخته را به خود اختصاص داده است. جوانی زمانی است که معمولاً بدن سریع رشد می‌کند، و به همین دلیل است که شناسایی انحراف در مرحله‌ای که رشد اسکلتی کودک پیشرفت می‌کند، باید به دقت تحت نظر گرفته شود.

انواع متداول انحراف‌ها


یک انحراف اسکولیوز معمولاً کمی به قسمت عقب شکل C شباهت دارد و باعث خم شدن یکطرفه ستون فقرات، به سمت راست می‌شود، که دکسترواسکولیوز نامیده می‌شود. انحنای جانبی ستون فقرات به سمت چپ شبیه به شکل عادی C است و لوواسکولیوز نامیده می‌شود. در اینجا چهار نوع معمول انحراف اسکولیوز آورده شده است :

انحراف قفسه سینه به راست

اگر یک خط مستقیم از مرکز کمر به سمت پایین کشیده شود، این انحنا به سمت راست در بالای کمر خم می‌شود (ناحیه قفسه سینه)

انحراف پشتی ناحیه قفسه سینه به راست

این انحراف به سمت راست خم می‌شود- از بالای کمر شروع شده (ناحیه قفسه سینه) و تا پایین کمر (ناحیه پشت) ادامه می‌یابد.

انحنای پشت به سمت راست

این انحنا به سمت راست خم می‌شود- از پایین کمر شروع شده وهمانجا تمام می‌شود

دو انحنای اصلی

معمولاً دو انحنا، شامل انحراف قفسه سینه به راست در بالا وانحنای پشت به چپ در پایین است. افرادی که دو انحراف اصلی دارند، ممکن است از ابتدا ناهنجاری آشکاری نداشته باشند چرا که این دو انحراف باعث تعادل یکدیگر می‌شوند.

چندین نوع دیگر انحراف ممکن است ایجاد شود که به عنوان مثال انحراف قفسه سینه به چپ است. همچنین نمونه‌های نادر اسکولیوز با سه انحنا وجود دارد.

نشانه‌های مشترک اولیه اسکولیوز


اغلب اوقات هنگامی که فرد متوجه نگاه ها و تفسیرهایی می‌شود، ابتدا به وجود اسکولیوز مشکوک می‌شود. به عنوان مثال موارد زیر آورده شده است:

 • لباس‌ها بطور نامناسب و ناهموار روی بدن قرار می‌گیرد. یکی از والدین، دوست یا حتی شخصی که اسکولیوز دارد، ممکن است متوجه شود که پیراهن یا بلوزی که می‌پوشد ناهموار است که می‌تواند باعث بررسی بیشتر برای مشکل می‌شود.
 • انحنای یک‌طرفه مشاهده شده هنگامی که لباس حمام پوشیده یا در حال تعویض لباس است. به عنوان مثال، یکی از والدین می‌تواند برای اولین باز انحراف جانبی را در قسمت کمر فرزند جوانش در حالی که در استخر یا در ساحل است، ببیند.

حتی اگر یک عدم تقارن تازه کشف شده، کوچک به نظر برسد، باید توسط پزشک بررسی شود، زیرا درمان انحراف ستون فقرات هنگامی که تازه به آن دچار شده باشند، راحت‌تر است.

علائم اسکولیوز متوسط یا شدید


تنها حدود 10 درصد افراد با اسکولیوز ناشناخته، انحراف‌شان از مرحله خفیف پیشرفت کرده و به درمان نیاز پیدا می‌کنند. اگر این پیشرفت رخ دهد، این ناهنجاری برای افراد دیگر آشکارتر شده و احتمال دارد که منجر به علائم شدیدی شود.

برخی از علائم شایعی که در انحراف ستون فقرات متوسط یا شدید وجود دارد، عبارتند از :

 • تغییر راه رفتن. هنگامی که ناهنجاری ستون فقرات ، پیچیده و به اندازه کافی به یک طرف خم می‌شود، می‌تواند باعث شود که لگن از تراز خود خارج شده، که راه رفتن فرد و چگونگی قدم برداشتن آنها را تغییر می‌دهد. تغییراتی که فرد برای جبران این انحنا در بدن خود می‌دهد تا تعادل لگن و پاهایی که ناصاف هستند را حفظ کند، می‌تواند باعث شود که عضلات زودتر خسته شوند. شخص ممکن است متوجه شود که یکی دست‌هایش هنگام راه رفتن در کنار لگن قرار می‌گیرد اما دست دیگر اینگونه نیست.
 • کاهش محدوده حرکت. بدشکلی ناشی از چرخش ستون فقرات می‌تواند خشکی بدن را افزایش داده که انعطاف‌پذیری ستوان فقرات برای خم شدن را کاهش می‌دهد.
 • مشکل تنفس. اگر ستون فقرات به اندازه کافی بچرخد، قفسه سینه، می‌تواند پیچ خورده و فضای موجود برای ریه‌ها را تنگ‌تر کند. ممکن است استخوان روی ریه‌ها فشار آورده و نفس کشیدن را سخت‌تر کند.
 • مشکلات قلبی عروقی. به همین ترتیب، اگر قفسه سینه به اندازه کافی بچرخد، فضای اطراف قلب کاهش یافته که می‌تواند مانع از توانایی آن برای پمپاژ کردن خون شود.
 • درد. وقتیانحراف قفسه سینه خیلی شدید شود، عضلات کمر مستعد اسپاسم‌های دردناک ‌می‌شود. التهاب ناحیه‌ای ممکن است در اطراف عضلات کشیده شده، ایجاد شود که می‌تواند منجر به ایجاد درد شود. دیسک بین‌مهره‌ای و مفاصل فاست ممکن است به علت فشار بیشتر وارد شده به آنها، شروع به ساییده شدن کند.
 • اعتماد‌به‌نفس پایین. این علائم معمولاً توسط افرادی که آنها را می‌بینند، نادیده یا دست کم گرفته شود، اما برای افرادی که ناهنجاری ستون فقرات قابل توجهی دارند، عامل مهمی است. بخصوص برای جوانانی که تمایل دارند ظاهرشان شبیه به دوستان‌شان باشد، اینکه متفاوت از دیگران به نظر برسند، لباس‌هایشان ناجور باشد یا حتی بریس کمر برجسته بپوشند که ممکن است ناراحت‌کننده و باعث محدودیت فعالیت‌ آنها باشد، می تواند پر استرس و افسرده کننده باشد.

در اسکولیوز ممکن اما بعید است که پیشرفت آن منجر به مرگ شود. عمدتاً قبل از اینکه آن نوع ناهنجاری شروع شود، شخص به درمان جراحی دسترسی پیدا خواهد کرد.

انحراف ستون فقرات و بارداری


انحراف ستون فقرات و بارداری

در بسیاری موارد، زنانی که دچار این مشکل هستند به دلیل وجود انحراف ستون فقرات آنها، بارداری کاملاً طبیعی بدون هیچ عوارض نامناسبی خواهند داشت. درصد کمی از بیمارانی که انحراف زیاد و اسکولیوز بسیار شدید دارند، ممکن است شیوع بیشتر درد کمر یا سیاتیک را در ماه آخر بارداری تجربه کنند. بیمارانی با انحراف ستون فقرات متوسط تا شدید (انحراف بیش از 25 تا 30 درجه)، در طول ماه آخر بارداری ممکن است دچار حمل یک‌طرفه شوند. با توجه به وزن اضافی و توزیع وزن جدید، می‌تواند این وضعیت نامناسب بدن را شدیدتر کرده و حتی منجر به زمین خوردن شود. اگر این مشکل شدید باشد، ممکن است که عدم تقارن بر جریان خونی که از گردش خون مادر و کودک به جفت رفته و برمی‌گردد، اثر بگذارد. گرچه این مشکل دردناک، ناراحت‌کننده است و می‌تواند راه رفتن و خوابیدن را سخت‌تر و ناخوشایند کند، اما به ندرت بر روند واقعی تولد تاثیر می‌گذارد.

تشخیص انحراف ستون فقرات


اسکولیوز ناشناخته معمولاً ابتدا طی معاینات منظم متخصص کودکان یا یک غربالگری معمول در مدرسه تشخیص داده می‌شود؛ یا شاید یکی از والدین یا معلم بطور اتفاقی متوجه انحراف یک‌طرفه ستون فقرات شود.

یک تشخیص موثق انحراف ستون فقرات ناشناخته، به تایید اشعه ایکس انحراف جانبی غیر طبیعی و چرخش ستون فقرات نیاز دارد، که همچنین احتمال علت‌های دیگر بدشکلی (مانند بیماری شوئِرمَن یا تغییر شکل مهره‌های ستون فقرات، اختلال دیسک در نوجوانان یا اسپوندیلیت انکیلوزان ) را رد کند.

تست خم شدن به جلو آدامز

اولین قدم در تشخیص انحراف ستون فقرات ناشناخته، معمولاً تست خم شدن به جلو آدامز است، که در درجه اول برای تشخیص چرخش غیر طبیعی ستون فقرات بکار گرفته می‌شود.

اسکولیومتر جهت اندازه‌گیری چرخش ستون فقرات

پزشک ممکن است به عنوان بخشی از تست خم شدن به جلو، از اسکولیومتر که همچنین اینکلینومتر نامیده می‌شود، استفاده کند تا زاویه چرخش تنه (ATR) را تخمین بزند. در حالی که بیمار هنوز به سمت جلو خم شده است، پزشک می‌تواند اسکولیومتر را بطور صاف روی کمر بیمار در ناحیه یا نواحی قرار دهد که عدم تقارن بیشتر از دیگر قسمت‌ها دیده می‌شود.

اندازه‌گیری زاویه کاب (Cobb)

انحراف جانبی اسکولیوز توسط زاویه کاب توصیف می‌شود. با استفاده از اشعه ایکس کامل ستون فقرات ، زاویه کاب با کشیدن خط عمود از کج‌ترین مهره ستون فقرات در بالای نوک انحراف جانبی و دومین خط عمود از کج‌ترین مهره زیر نوک انحراف، مشخص می‌شود. در جایی که این دو خط به یکدیگر می‌رسند، زاویه‌ای شکل می‌گیرد که زاویه کاب (Cobb) است.

زاویه کاب انحراف ستون فقرات حداقل 10 درجه‌ای ، عمدتاً مرز تشخیص اسکولیوز در نظر گرفته می‌شود.

چه زمانی اسکولیوز ناشناخته به درمان نیاز دارد


اگر اسکولیوز منجر به بدشکلی‌های قابل توجهی شود یا خطر آن وجود دارد، پزشک ممکن است بریسی را برای جلوگیری از بدترشدن انحراف تجویز کند. عموماً بریس تا زمانی که نوجوان به بلوغ کامل اسکلتی برسد، پوشیده می‌شود.

ضروری است بدانیم که ممکن است اسکولیوز شخص بدتر شود، تا طرح درمان توسعه داده شود. دوره استفاده از بریس برای نوجوانان زمان مهم تعهد و ناخوشایندی است- هم از نظر جسمی و هم روحی- و معمولاً زمانی تجویز می‌شود که انحراف ستون فقرات خطر قابل توجه پیشرفت داشته باشد.

گزینه‌های درمانی برای انحراف ستون فقرات ناشناخته می‌تواند شامل:

 • مراقبت. پزشک معمولاً برای انحراف ستون فقراتی که هنوز به 25 درجه نرسیده‌ است، توصیه به مراقبت می‌کند. پزشک هر از 4تا 6 ماه، اشعه ایکس دیگری از ستون فقرات گرفته تا بررسی کند که آیا اسکولیوز در حال پیشرفت است یا خیر.
 • بریس. اگر انحراف ستون فقرات به بیش از 20 تا 25 درجه پیشرفت کرده باشد، بریس کمر تا زمانی که نوجوان به بلوغ کامل اسکلتی برسد، تجویز می‌شود. هدف استفاده از بریس، جلوگیری از بدتر شدن انحراف و درمان جراحی است.
 • جراحی. اگر انحراف علارغم استفاده از بریس، به پیشرفت خود ادامه دهد، ممکن است گزینه جراحی را در نظر بگیرند. امروزه متداول‌ترین روش جراحی برای انحراف ستون فقرات، فیوژن خلفی ستون فقرات است که می‌تواند نسبت به روش‌هایی که در سال‌های قبل انجام می‌شد، اصلاح بهتری با سطح فیوژن (جوش دادن) کمتر (حفظ حرکت بیشتر کمر) ارائه دهد.

تقریباً 90 درصد افرادی که اسکولیوز ناشناخته در آنها شناسایی شده است، انحراف‌هایی دارند که هرگز تا حدی که نیاز به بریس یا جراحی داشته باشد، پیشرفت نمی‌کند.

انتخاب مراقبت در مقابل بریس 

تقریباً 90 درصد از موارد انحراف ستون فقرات ناشناخته خفیف هستند و تنها نیاز به مراقبت دارند. عمدتاً مراقبت توسط پزشک هر از 4 تا 6 ماه تا زمانی که نوجوان به بلوغ کامل استکلتی برسد، انجام می‌شود.

با این وجود ، اگرهر کدام از مشکلات زیر برای زاویه انحراف کاف ستون فقرات رخ دهد، بریس برای انحراف ستون فقرات بتدریج در نظر گرفته می‌شود:

 • پیشرفت از 25 یا 30 درجه گذشته درحالی که هنوز رشد اسکلتی قابل توجهی باقی مانده است
 • پیشرفت حداقل 5 درجه در طول دوره 4 تا 6 ماهه

انواع بریس 

انواع بریس

دو گزینه درمانی کلی برای بریس اسکولیوز وجود دارد:

 • بریس تمام وقت . این بریس‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا به مدت 16 تا 23 ساعت در روز پوشیده شوند. هدف این است که آنها را تمام وقت به جز زمان حمام کردن، مراقبت‌های پوست و ورزش، پوشیده شوند.
 • بریس شب . این بریس‌ها از نیروی اصلاح کننده فوق‌العاده (که بدن را در خارج از حالت تعادل طبیعی قرار داده و نمی توان آن را بطور واقعی هنگام ایستادن و/ یا انجام فعالیت‌های روزانه بکار گرفت) استفاده می‌کند و حداقل 8 ساعت در شب باید پوشیده شوند.

دیگر درمان‌های غیرجراحی اثبات نشده

دیگر درمان‌های غیرجراحی اثبات نشده

در حالی که برخی افراد ادعا می‌کنند درما‌ن‌هایی مانند طب سنتی و درمان دستی می‌تواند به توقف پیشرفت انحراف ستون فقرات کمک کند، اما شواهد علمی کمی برای حمایت از این ادعاها وجود دارد. استفاده از بریس در حال حاضر تنها درمان غیر جراحی است که برای کاهش پیشرفت طبیعی انحراف ستون فقرات ناشناخته ثابت شده است.

ورزش برای افرادی که دچار انحراف ستون فقرات هستند مفید است و به حفظ قدرت و انعظاف کمر کمک می‌کند، با این حال پزشک باید اجازه انجام آن را بدهد.

روش‌های درمانی برای انحراف ستون فقرات ناشناخته

روش‌های درمانی برای انحراف ستون فقرات ناشناخته

3 دسته‌بندی کلی از جراحی اسکولیوز وجود دارد:

 • فیوژن. این جراحی ستون فقرات ، دو یا تعداد بیشتری از مهره‌های همجوار را بطور دائم به هم جوش می‌دهد، تا اینکه آنها در کنار هم در مفصل ستون فقرات رشد کنند و یک استخوان ثابت را که دیگر حرکت نمی‌کند، شکل بدهند. روش‌ها و ابزار جدید جراحی – میله‌ها، پیچ‌ها، قلاب‌ها و/ یا سیم‌ها در ستون فقرات قرار داده می‌شود- جراحی‌های فیوژن ستون فقرات را قادر می‌سازد تا اصلاح انحراف ستون فقرات بهتر انجام شده و زمان بهبودی نسبت به گذشته بسیار سریعتر است.
 • سیستم‌های پیشرفته (به تاخیر انداختن فیوژن). میله‌هایی به ستون فقرات متصل می‌شوند تا در حالی که کودک رشد می‌کند به اصلاح یا حفظ انحنای ستون فقرات ، کمک کند. کودک هر از 6 تا 12 ماه، جراحی دیگری برای بلندتر کردن میله‌ها انجام می‌دهد تا با رشد ستون فقرات همراه باشد. زمانی که بیمار به اندازه کافی به بلوغ اسکلتی نزدیک شد، معمولاً جراحی فیوژن ستون فقرات روی او انجام خواهد شد.
 • بدون فیوژن . روش‌های جراحی بدون فیوژن امروزی، نوسان رشد روی ستون فقرات، شبیه به چیزی که در گذشته برای درمان طول پاهای نابرابر در کودکان درحال رشد بکار می‌رفت، اعمال می‌شود. این نظریه اینگونه است که با قرار دادن فشار دانمی روی استخوان، رشد آن کمتر و متراکم‌تر می‌شود. هدف جراح از اعمال چنین فشاری روی قسمت بیرونی انحراف ستون فقرات، این است که رشد انحراف بیرونی را متوقف کرده درحالی که انحنای به سمت داخل به رشد طیعی خود ادامه دهد.همچنان که ستون فقرات به رشد خود به این شکل ادامه ‌داده و صاف‌تر می‌شود، انحراف جانبی ستون فقرات باید کاهش یابد.

امروزه برای یک نوجوان یا جوانی که جراحی اسکولیوز را انتخاب کرده، بهترین راه‌حل متداول، انجام جراحی فیوژن ستون فقرات است.

به این پست امتیاز دهید.
انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز و درمان آن با بریس، ورزش و جراحی
5 از 1 رای