آیا درمان آرتروز گردن با تزریق (تزریق ازن) و کایروپراکتیک ممکن است؟

  123

اسپوندیلوز (آرتروز) گردن یا استئوآرتریت گردن یک وضعیت دژنراتیو مرتبط با سن است که شایع‌ترین علت درد گردن و دیگر مشکلات گردن محسوب می‌گردد و می‌تواند دردناک باشد و موجب ناتوانی فرد شود. همچنین در حدود 15 درصد از بزرگسالان گزارش شده است که در طی شش ماه گذشته درد گردن را تجربه کرده‌اند. همه افراد مبتلا به اسپوندیلوز یا آتروز گردن درد را در گردن تجربه نمی‌کنند، زیرا این بیماری می‌تواند بدون علامت نیز باشد. اگرچه حدود 90 درصد از افراد تا 60 سالگی در معرض آرتروز گردن قرار می‌گیرند، اما بسیاری از علائم را تجربه نمی‌کنند، در عین حال برای برخی از افراد دیگر این بیماری ممکن است باعث ایجاد درد مزمن و شدید شود.

آرتروز گردن یک اصطلاح کلی برای ساییدگی و فرسودگی ناشی از بالا رفتن سن است که دیسک‌های ستون فقرات گردنی را درگیر می‌کند.  علائم آرتروز گردن عبارتند از:  خشکی و گردن درد, سردردی که ریشه آن در گردن است, درد در شانه یا بازوها. در صورت اینکه شدت درد حاصل از آرتروز گردن متوسط باشد می‌توان با درمان‌های خانگی (با مشورت پزشک) و دارو درد آن را کنترل کرد و موجب بهبودی نسبی به دست آورد اما در صورت شدید بودن درد حاصل از این عارضه انجام انواع تزریقات مانند تزریق اپیدروال یا تزریق اوزون می‌تواند گزینه‌های خوبی برای رهایی از این درد باشد.

متخصصان ما در کلینیک. ..آمادهٔ ارائه خدمات در زمینهٔ درمان انواع آرتروز از جمله آرتروز گردن با استفاده از انواع روش‌های جراحی بسته مانند لیزر و تزریق با استفاده از بهترین امکانات به شما می‌باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس

سن

خطر بروز آرتروز زانو با بالا رفتن سن، افزایش می‌یابد.

وزن

با بالا رفتن وزن، فشار بیشتری به مفاصل خصوصا زانو وارد می‌شود و فرسایش مفصلی سرعت می‌گیرد

شغل

مشاغلی که در آن شخص باید اجسام سنگین بلند کند و یا حرکات تکراری انجام دهد، موجب وارد شدن فشار مفاصل و از جمله به زانو می‌شوند.

جنسیت

آرتروز در بین زنان بیشتر شایع است.

علل


آرتروز گردن یک حالت دژنراتیو است که با بالا رفتن سن در اکثریت افراد اتفاق می افتد. استخوان‌ها و غضروف‌های گردن به ساییدگی و فرسودگی حساس هستند. برخی از موارد وجود دارند که می‌توانند موجب بروز آرتروز گردن شوند، از جمله:

• اسپور استخوان، همچنین به عنوان استئوفیت نیز شناخته می‌شود و رشد استخوانی است که روی استخوان عادی شکل می‌گیرد. وظیفه اصلی آن‌ها ترمیم آسیب است، اما اسپورها می‌توانند فشار بر روی استخوان‌های دیگر، تاندون‌ها، رباط‌ها و اعصاب وارد کرده و درد ایجاد کنند. همچنین آرتروز گردن و اسپورهای استخوانی با تعدادی از مشکلات نخاعی از جمله تنگی ستون فقرات و اسکولیوز همراه هستند. • دیسک‌های دهیدراته- دیسک‌های ستون فقرات شما در هنگام تولد از حدود 80 درصد آب تشکیل شده است. این امر باعث می‌شود که دیسک به صورت اسفنجی باشد و به عنوان یک جاذب شوک عمل کند. با گذشت زمان و افزایش سن، دیسک به طور مداوم بیشتر آب از دست می‌دهد و شکل اسفنجی آن از بین می‌رود. • بیرون زدگی دیسک حالتی است که از آن به عنوان لغزندگی دیسک نیز یاد می‌کنند. این اتفاق زمانی می افتد که حلقه بیرونی فیبری دیسک‌ها پاره شود و اجازه می‌دهد دیسک نرم داخلی از قسمت پاره شده خارج شود و دچار بیرون زدگی گردد. بیرون زدگی دیسک می‌تواند ناشی از افزایش سن و در نتیجه آسیب فیزیکی ناشی از لیفتینگ و کشش باشد. • صدماتی مانند آسیب‌های ناشی از جراحت می‌تواند باعث تسهیل دژنراسیون شود که این حالت منجر به ابتلا به آرتروز گردن می‌گردد. بلند کردن اجسام سنگین و حرکات تکراری می‌توانند اثرات مشابهی داشته باشند.

علائم


اگر علائم پیشرفت کنند، می‌توانند از خفیف تا شدید متغیر باشند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• درد در گردن:  درد ممکن است به شانه‌ها و پایه جمجمه گسترش یابد. حرکت گردن ممکن است درد را بدتر کند.  بعضی اوقات درد به بازو و دست یا انگشتان گسترش می‌یابد. این درد ناشی از تحریک عصبی است که از بازو به نخاع در گردن کشیده می‌شود.  درد ممکن است زمانی وجود داشته باشد و سپس برای مدتی فروکش کند. ممکن است پس از استفاده غیر معمول از گردن، به دلیل رگ به رگ شدن رباط یا عضلات درد شدیدی داشته باشید.  با این حال، درد اغلب بدون هیچ دلیل ظاهری بروز می‌کند. برخی از افراد درد مزمن (دائمی) را تجربه می‌کنند. • سفت شدن گردن، به ویژه پس از استراحت شبانه. • ممکن است سردرد رخ دهد. سردرد اغلب در پشت سر و دقیقاً از بالای گردن شروع می‌شود و از قسمت بالا به سمت پیشانی حرکت می‌کند. • ممکن است احساس سوزن سوزن شدن را در بخشی از دست یا بازو داشته باشید. این علامت ناشی از تحریک یکی از عصب‌های ستون فقرات است که از ناحیه استخوان (ستون فقرات) خارج می‌شود. با این حال، اگر احساس بی حسی یا ضعف در قسمت دست یا بازو دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. این علائم نشان دهنده فشار بیشتری بر عصب است و "رادیکولوپاتی گردنی" نامیده می‌شود. • زمانی که فشار روی یک استخوان ساییده شده وارد می‌گردد یا آسیب دیسک رخ می‌دهد، به ندرت، ضعف دست، مشکلات در راه رفتن و یا مشکلات عملکرد مثانه اتفاق می افتد. این حالت "میلوپاتی گردن " نامیده می‌شود. این نکته مهم است که این علائم را به پزشک گزارش دهید.

تشخیص


مرحله اول در تشخیص انجام یک معاینه فیزیکی است که توانایی شما در حرکت گردن و بازوهای شما را بررسی می‌کند، رفلکس را آزمایش می‌کند و میزان بی حسی در اندام شما را ارزیابی می‌کند. این احتمال وجود دارد که شما توسط اشعه ایکس برای بررسی اسپورهای استخوان و سایر علائم بیماری مورد بررسی قرار گیرید. از شما نیز ممکن است خواسته شود که یک ام آر آی یا سی تی اسکن را انجام دهید. الکترومیوگرافی و آزمون هدایت عصبی نیز ممکن است انجام شود.

درمان


درمان خانگی

اگر شدت آرتروز گردن متوسط است، می‌توانید با انجام چند کار در خانه آن را درمان کنید

• مصرف مسکن • قرار دادن کمپرس سرد یا گرم بر روی محل درد • انجام ورزش‌های مناسب گردن درد به طور مرتب

daroo

دارو

استفاده از داروهای ضد درد اغلب مفید است.

• پاراستامول اغلب کافی است. برای بزرگسالان به صورت دو قرص 500 میلی گرم چهار بار در روز تجویز می‌شود. • داروهای ضد درد ضد التهابی. برخی افراد متوجه می‌شوند که این داروها بهتر از پاراستامول هستند. داروهای ضد درد ضد التهابی را می‌توان به تنهایی یا در ترکیب با پاراستامول استفاده کرد. این داروها عبارتند از ایبوپروفن که شما می‌توانید آن‌ها را از داروخانه‌ها خریداری کنید یا با نسخه تهیه نمایید. دیگر انواع داروهای ضد درد ضد التهابی از قبیل دیکلوفناک یا ناپروکسن نیاز به نسخه دارند. برخی از افراد مبتلا به زخم معده، آسم، فشار خون بالا، نارسایی کلیه یا نارسایی قلب ممکن است قادر به مصرف داروهای ضد درد ضد التهابی نباشند. • ضد درد قوی. اگر ضد التهاب‌ها مناسب نباشند یا به خوبی عملنکنند، یک ضد درد قوی مانند کدئین یک گزینه محسوب می‌گردد. کدئین اغلب علاوه بر پاراستامول مصرف می‌شود. یبوست یک عارضه جانبی معمول ناشی از مصرف کدئین است. برای جلوگیری از یبوست، باید همراه غذا مقدار زیادی فیبر مصرف کنید و آب زیادی بنوشید. • داروی ضدافسردگی سه حلقه‌ای با دوز پایین. برای کاهش درد دائمی (مزمن) گردن داروی آنتی دپرسانت سه حلقه‌ای با دوز پایین، مانند آمیتریپتیلین استفاده می‌شود. دوز مورد استفاده برای کاهش درد 10 تا 30 میلی گرم در شب است. در دوزهای بالاتر، داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای برای درمان افسردگی استفاده می‌شوند. با این حال، در دوزهای پایین‌تر، از این داروها برای کمک به از بین بردن انواع خاص درد، از جمله درد گردن، استفاده می‌شود.

gardan

کلار نرم گردن

کلار به صورت حلقه‌ای است که در اطراف گردن قرار می‌گیرد و در محل با یک تسمه ثابت می‌شود. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که از کلار نرم گردن به منظور محدود کردن حرکات گردن استفاده کنید و به عضلات گردن خود اجازه دهید تا استراحت کنند. کلار نرم فقط باید برای مدت کوتاهی استفاده شود، زیرا پوشیدن آن در طولانی مدت ممکن است باعث کاهش قدرت عضلات گردن شما شود.

فیزیوتراپی

phterapy

اگر نشانه‌ها ظرف مدت یک هفته یا بیشتر بهبود نیابند، می‌توانید به یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه کنید تا به کاهش درد و مشاوره در مورد تمرینات خاص گردن به شما کمک نماید. درمان‌های مختلف ممکن است توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی توصیه شود. این تمرینات شامل کشش، گرما، سرما، درمان دستی و غیره است. ارزش هر یک از این درمان‌ها مشخص نیست، زیرا نتایج مطالعات و تحقیقاتی که انجام شده‌اند، قادر به تعیین بهترین نحوه درمان نیستند. با این حال، اغلب مشاوره با متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مفید است و می‌توانید با کمک او تمرینات مخصوص گردن را در خانه انجام دهید. معمولاً پزشک به شما توصیه می‌کند که از داروهای ضد درد استفاده کنید و تمرینات گردن را به آهستگی انجام دهید.

کایروپراکتیک

kayro

درمان دستی کایروپراکتیک می‌تواند تعدادی از علل درد گردن را درمان کند. کایروپراکتیک یک درمان مناسب برای هر نوع مشکل گردن به شمار نمی آید اما از سویی دیگر گزینه اول درمان برای بسیاری از علل درد گردن محسوب می‌گردد. دو علت معمول درد که در گردن ایجاد می‌شود و می‌توانند با درمان دستی کایروپراکتیک درمان شوند شامل درد مکانیکی گردن و مشکلات دیسک می‌باشند.

• درد مکانیکی گردن: درد مکانیکی گردن شامل درد ناشی از عضلات، تاندون‌ها، کپسول‌های مفصلی، رباط‌ها و / یا فاسیا می‌شود. این نوع مشکل یک علت شایع درد گردن و سفت شدن آن است. • مشکلات دیسک گردن: پارگی می‌تواند در دیسک گردنی ایجاد شود و / یا در داخل دیسک (هسته) ممکن است از طریق قسمت بیرونی (آنولوس) دچار بیرون زدگی شود و منجر به فشار آوردن روی ریشه‌ی عصب که در نخاع قرار دارد، گردد.

تزریق

tazrigh

متن عکس حذف شود از جمله روش‌هایی که برای درمان دردهای آرتروزی مانند آرتروز گردن وجود دارد می‌توان به روش تزریق اشاره کرد. از جمله تزریقاتی که برای درمان آرتروز گردن مناسب می‌باشند عبارتند از:

اُزن تراپی یا تزریق اوزون

بهبود آسیب ایجاد شده در بافت‌های بدن بستگی به وجود جریان خون در این بافت‌ها دارد. بافت‌های آسیب دیده بدن برای بهبودی و بازسازی به ویتامین, مواد معدنی و اکسیژن نیاز دارند تا این مواد بوسیله خون در حال گردش به بافت‌های آسیب دیده برسند. در صورتی که اکسیژن کافی به این بافت‌ها نرسد باعث تجمع اسید لاکتیک و در نتیجه بروز درد می‌شود. در روش اوزون درمانی، علاوه بر اوزون، داروهای ضد التهابی و همچنین ویتامین‌ها به بافت آسیب دیده تزریق می‌شود و موجب تسکین و درمان درد در این نواحی می‌شود.

تزریق داروهای حاوی استروئید

بسیاری از بیماران از تزریق استروئیدی برای کوتاه مدت استفاده می‌کنند. رایج‌ترین روش‌های درمانی برای درد گردن عبارتند از:

• بلوک اپیدورال گردن. در این روش، داروهای استروئیدی و بیهوشی به فضای کنار پوشش نخاعی (فضای اپیدورال) تزریق می‌شوند. این روش به طور معمول برای گردن درد و / یا درد بازویی استفاده می‌شود که ممکن است به علت بیرون زدگی دیسک گردنی باشند، همچنین این روش به عنوان رادیکولوپاتی و یا "پینچد نرو" شناخته می‌شود. • بلوک مفصلی گردن. در این روش، داروهای استروئیدی و بیهوشی به داخل کپسول مفصل فاست تزریق می‌شوند. مفاصل فاست در پشت گردن قرار دارند و ثبات و حرکت را ایجاد می‌کنند. این مفاصل می‌توانند آرتروز گردن را ایجاد کنند که ممکن است منجر به بروز گردن درد شود. • بلوک مدیال برانچ و رادیوفرکانسی. این روش در موارد درد مزمن گردن استفاده می‌شود. از بلوک مدیال برانچ و رادیوفرکانسی می‌توان همزمان برای تشخیص و درمان مفصل دردناک استفاده کرد. در طول تشخیص توسط این روش، عصب مفصل فاست با بی حسی موضعی بلوکه می‌شود.

جراحی

jarahi

عمل جراحی به طور معمول برای درمان آرتروز گردنی و گردن توصیه نمی‌شود مگر اینکه پزشک شما تشخیص دهد که:

• عصب ستون فقرات توسط بیرون زدگی دیسک یا استخوان (رادیکولوپاتی گردن) دچار فشردگی شده است • نخاع شما فشرده شده است (میلوپاتی آرتروز گردن) بیماران مبتلا به علائم پیشرفته عصبی، مانند ضعف، بی حسی یا عدم تعادل و افتادن را می‌توان با عمل جراحی درمان کرد. عمل جراحی زمانی ممکن است توصیه شود که درد شدیدی داشته باشید که از طریق درمان غیر جراحی بهبود نیافته است. با این حال، برخی از بیماران مبتلا به درد شدید گردن متقاضی عمل جراحی نخواهند بود. این امر ممکن است به دلیل ماهیت گسترده‌ی آرتروز، سایر مشکلات پزشکی یا سایر علل درد، مانند فیبرومیالژیا باشد.

ورزش

انواع ورزش‌های مناسب درمان آرتروز گردن عبارتند از:

gardan2

بالا بردن و پایین آوردن گردن

این کشش روی قسمت جلو و عقب گردن شما کار می‌کند تا انعطاف پذیری و حرکت را افزایش دهد. به صورت صاف بایستید یا روی صندلی بنشید، سر خود را به آرامی به سمت پایین بکشید تا چانه سینه شما را لمس کند. این موقعیت را برای 5 تا 10 ثانیه نگه دارید. سپس به موقعیت شروع خود بازگردید بعد، سر خود را کمی بچرخانید و این موقعیت را برای مدت 5 تا 10 ثانیه نگه دارید. کشش را در هر جهت پنج بار تکرار کنید.

چرخش سر

sar

این حرکت متضاد با هر دو طرف گردن شما کار می‌کند. به صورت صاف بایستید یا روی صندلی بنشید. سر خود را به سمت شانه راست خود بچرخانید، در حالی که شانه چپ خود را پایین نگه داشته اید. این موقعیت را برای 5 تا 10 ثانیه نگه دارید، سپس سر خود را به حالت اول بازگردانید. با چرخش سر خود را به سمت شانه چپ حرکت دهید و شانه راست خود را پایین نگه دارید. در این موقعیت برای مدت 5 تا 10 ثانیه بمانید. کل مراحل را 5 بار تکرار کنید.

چرخش گردن

gardan3

چرخش گردن یک تمرین خوب برای دو طرف گردن است. در موقعیت مناسبی بایستید یا روی صندلی بنشید. سر خود را به آرامی به سمت راست بچرخانید، چانه خود را صاف نگه دارید. این موقعیت را برای 5 تا 10 ثانیه نگه دارید، سپس به حالت اول بازگردید. سر خود را به سمت چپ بچرخانید و به مدت 5 تا 10 ثانیه نگه دارید. سپس به حالت اول بازگردید. این تمرین را 5 بار برای هر طرف تکرار نمایید.

انقباض و داخل کشیدن گردن

شما باید در حین انجام تمرین کشش را در پشت گردن خود احساس کنید. روی صندلی بنشینید، شانه‌های خود را به سمت پشت بکشید و سر خود را صاف نگه دارید. چانه خود را به طور مستقیم به سمت داخل بکشید، مثل اینکه غبغب دارید. در این وضعیت برای مدت 5 تا 10 ثانیه بمانید در حالی که کشش را در گردن خود احساس می کنید. به موقعیت اول بازگردید سپس این حرکت را پنج بار تکرار کنید.

به این پست امتیاز دهید.
آیا درمان آرتروز گردن با تزریق (تزریق ازن) و کایروپراکتیک ممکن است؟
5 از 1 رای